Artykuł: Projekt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Projekt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

Aby rozprowadzić prąd po domu, konieczne jest wykonanie projektu instalacji elektrycznej. Określa on parametry techniczne, zawiera schematy i szczegółowe plany rozmieszczenia poszczególnych elementów instalacji – zabezpieczeń, przewodów, gniazd elektrycznych. Projekt instalacji elektrycznej jest jednym z koniecznych elementów dobrze zaprojektowanego nowoczesnego domu.

Projekt instalacji elektrycznej pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek w postaci awarii lub kolidujących ze sobą rozwiązań, np. gdy przebiegające w danym miejscu przewody elektryczne uniemożliwią postawienie ścianek działowych. Dobrze wykonany projekt pozwoli też wyeliminować uciążliwe przedłużacze. Wykonanie projektu instalacji elektrycznej należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami do 1 kV w zakresie projektowania takich instalacji. Przed wykonaniem szczegółowego projektu warto też skonsultować się z architektem wnętrz. Pomoże on zaaranżować przestrzeń domu, określi umiejscowienie źródeł światła i sprzętów elektrycznych. Mając do dyspozycji plan aranżacji wnętrz, elektryk będzie mógł wykonać projekt w oparciu o zawarte w nim informacje, dostosowując instalację elektryczną do naszych potrzeb. 

Co powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej?

Instalacje elektryczne powinny zapewniać dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb użytkowych, a także gwarantować ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami. M.in. stąd potrzeba ujęcia w projekcie właściwej aparatury zabezpieczającej (zabezpieczenia nadprądowe i różnico-prądowe). Projektując instalację elektryczną, warto rozważyć uwzględnienie pełnej sieci teletechnicznej – pozwala to na oszczędność czasu i pieniędzy, a w przyszłości stwarza możliwość dalszej rozbudowy. W skład takiej instalacji wchodzi instalacja alarmowa, telewizyjna, okablowanie sieci internetowej i telefonicznej.

Projekt instalacji elektrycznej powinien zawierać informacje podstawowe, do których zalicza się dane charakterystyczne zasilania, dane o obwodach realizujących określone funkcje, dane o awaryjnym zasilaniu, warunki otoczenia. Oprócz nich projekt powinien zawierać również informacje szczegółowe, takie jak typ przewodów, sposób ich instalowania, przekrój, rodzaje zabezpieczeń, wyłączenie awaryjne, urządzenia odłączające, wzajemne oddziaływanie instalacji elektrycznych i nieelektrycznych, dostęp do wyposażenia elektrycznego.

Obwody elektryczne w instalacji

Właściwe rozplanowanie i podział instalacji elektrycznej na konkretne obwody, tworzone z myślą o konkretnych odbiornikach prądu zapewnią nam bezpieczną eksploatację wszystkich podłączonych w późniejszym czasie urządzeń. Podział jest tym istotniejszy, że niektóre sprzęty potrzebują większej mocy (grzejniki elektryczne, pompy czy kuchenki elektryczne) i należy dla nich przewidzieć osobne obwody – podpięte do wspólnego obwodu mogą zagrażać stabilności instalacji i spowodować zwarcia oraz uszkodzenia. Odrębne zasilanie powinny mieć również gniazda, do których zamierzamy podłączyć pralkę czy lodówkę. Wskazane jest wydzielenie obwodów pod gniazda przewidziane dla sprzętu komputerowego lub instalacji typu zasilanie bram wjazdowych, garażowych czy instalacja alarmowa. Mniej wymagające urządzenia można pogrupować i przypisać do jednego, wspólnego obwodu elektrycznego. Identycznie należy postąpić w przypadku systemu oświetlenia domu. Można je pogrupować w taki sposób, by na jeden obwód przypadało oświetlenie montowane w kilku pomieszczeniach. Użycie wielu obwodów w jednym domu jest kosztowniejsze, jednak bardziej bezpieczne i komfortowe.

Wszystkie obwody elektryczne zbiegają się w tablicy rozdzielczej, tzw. rozdzielnicy. Umieszczone są w niej elementy zabezpieczające przed przeciążeniem instalacji czy porażeniem prądem, np. wyłączniki nadmiarowo-prądowe i różnico-prądowe. Tablicę najlepiej jest umieścić blisko wejścia, na wysokości wzroku dorosłego człowieka, aby dostęp do niej był wygodny i łatwy.

Ważne przewody w instalacji elektryczne w domu

W projekcie powinny być określone przekroje przewodów, gdyż są one uzależnione od ostatecznego obciążenia obwodu. Najczęściej w domach jednorodzinnych wykorzystuje się obwody z przewodów o średnicy 1,5 lub 2,5 mm. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy instalowane są odbiorniki o zwiększonej mocy.

Miejsca szczególne w instalacji elektrycznej w domu

W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak kuchnia, łazienka czy pralnia, zagrożenie porażenia prądem jest szczególnie duże. Aby instalacja elektryczna była bezpieczna, wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne. Można je instalować w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny lub otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny natryskowej.

Instalacja elektryczna w praktyce

Projektując instalację elektryczną w domu, bądźmy zapobiegliwi. Zastanówmy się, czy w przyszłości nie będziemy chcieli do niej podłączyć np. płyty indukcyjnej. Lepiej od razu zamontować więcej gniazdek, by nie doprowadzić do przeciążenia instalacji. Do tego zjawiska możemy także doprowadzić podłączając do niej zbyt wiele urządzeń jednocześnie. Wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż 3-5 gniazdek w pokojach oraz 7-9 w kuchni.

Pamiętajmy, że jeden obwód może zasilać urządzenia o łącznej mocy nieprzekraczającej 3,5 kilowatów oraz nie więcej niż 20 punktów oświetleniowych i maksymalnie 10 gniazd wtykowych. Jest to bardzo ważne, gdyż każdy obwód zasilający jest chroniony za pomocą oddzielnego bezpiecznika, który dobierany jest do obciążenia wynikającego z mocy podpiętych do niego urządzeń. Układ obwodów elektrycznych powinien być funkcjonalny i logiczny. Nie zaleca się, by np. wszystkie źródła światła na danej kondygnacji (piętrze czy parterze) tworzyły jeden obwód – w razie awarii na danej kondygnacji jesteśmy pozbawieni źródła światła. Dobrym rozwiązaniem jest podłączenie gniazda w sąsiednich pomieszczeniach (np. po dwóch stronach korytarza) do dwóch różnych obwodów – w razie awarii czy podczas remontu, będziemy mogli bez problemu podłączyć elektronarzędzia.

Zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!