Artykuł: Projekt domu na kwadratową działkę

Projekt domu na kwadratową działkę

Projekt domu powinno się wybierać nie tylko według powierzchni mieszkalnej, ale także dopasowując jego bryłę do kształtu działki.

Posesja na planie kwadratu jest uznana za najbardziej wygodną pod względem sytuowania domu oraz wyboru jego projektu. Taki regularny kształt daje pełne pole do popisu, jeśli chodzi o ustawienie budynku, który odpowiada wielkością naszej działce. Kwadratowe parcele są z tego względu najchętniej kupowane. Przy tak foremnym kształcie działki nietrudno też zagospodarować teren zielony wokół domu.

Orientacja działki względem stron świata

Zaletą kwadratowej działki jest to, że dom możemy bez trudu usytuować w dogodnym położeniu względem stron świata. Najbardziej wartościowa ekspozycja południowa jest wówczas w pełni dostępna. Budynek zatem powinien być do niej zwrócony elewacją osłaniającą pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej w ciągu dnia. Gdy dostęp światła słonecznego jest ograniczony, dom warto lokalizować jak najbliżej północnej granicy posesji. Jeśli ogród i teren rekreacyjny w postaci tarasu ma znajdować się za domem od strony południowej, wówczas należy ustawić budynek jak najbliżej frontowego parkanu. Jeśli zależy nam na efektownym przedogródku, dom będzie musiał być sytuowany na środku kwadratowej parceli. To idealna lokalizacja, gdyż budynek jest wówczas równomiernie oddalony od ogrodzenia i wzroku ciekawskich z każdej ze stron.

Dowolność wyboru projektu

Komfort posiadania kwadratowej działki sprawia, że dowolny projekt domu o odpowiednich proporcjach względem jej powierzchni będzie można bez trudu wybudować. Zarówno zaprojektowany na planie kwadratu, prostokąta, w kształcie litery L lub U sprawdzi się na naszej posesji. Na niedużej działce lepiej wybierać budynki z poddaszem użytkowym i piętrowe, na większym warto puścić wodze wyobraźni. Ważne jest jednak, by elewacja o największej powierzchni i najliczniejszych przeszkleniach była zwrócona w stronę południową. To sprawi, że do wnętrza będzie napływać ciepło i światło.

Jednak nie każda kwadratowa działka może stwarzać wyłącznie pozytywne warunki do sytuowania domu. Jeśli jest na tyle mała, że aby pozostawić przepisowe odległości od granicy działki, dom musi stanąć na jej środku, pozostaje niewiele miejsca z każdej strony – ogranicza to możliwości wygospodarowania dogodnego podjazdu, większego kawałka ogrodu, a bliskość sąsiedztwa może zaburzać prywatność życia na co dzień. 

Układ wnętrz

Kwadratowa działka pozwala umieścić na niej dom, który realizuje najbardziej faworyzowany program, czyli taki, gdzie wejście do domu jest zaprojektowane na tej samej elewacji co garaż i kuchnia. Dzięki temu komunikacja od strony wjazdu jest ułatwiona, a podczas przygotowywania posiłków jesteśmy w stanie kontrolować, czy nie zamierza nas ktoś odwiedzić. Strefa dzienna byłaby wówczas zlokalizowana od strony ogrodu, co daje szansę na doskonałe połączenie jej z terenem zielonym dzięki tarasowi. Optymalnie będzie, gdy wjazd na posesję znajdzie się od strony północnej, wówczas salon może mieć idealne miejsce od południa. Sypialnia od wschodu pozwoli cieszyć się porankiem, ale dla tych, którzy lubią ciepło w strefie nocnej i urok zachodzącego słońca, wybierzmy zachodnią ekspozycję.

Zdjęcia: Hörmann, Fotolia.com, Xella Polska

Czytaj także