Artykuł: Zasady projektowania domu energooszczędnego

Zasady projektowania domu energooszczędnego

Wybór odpowiedniego projektu domu, który będzie zawierał rozwiązania konstrukcyjne oraz systemy ogrzewania spełniające standardy budownictwa energooszczędnego to odpowiedzialna decyzja, która ma bezpośredni wpływ na koszty utrzymania budynku.

Obecność trendu w budownictwie związanego z efektywnością energetyczną, a przede wszystkim nowe przepisy ustanawiające zmierzające do energooszczędnego budowania standardy, sprawiają, że wiele pracowni oferujących projekty gotowe dopasowuje je do aktualnych wymogów prawnych. Nietypowe warunki działki czy szczególne wymagania inwestora są wskazaniem do zamówienia projektu indywidualnego. Projekt z katalogu będzie tańszy niż indywidualny, ale w przypadku budynku energooszczędnego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych pracowni projektów gotowych. Wielu projektantów nie ma jeszcze wystarczającej wiedzy i doświadczenia, ale jak twierdzą specjaliści z zakresu budownictwa energooszczędnego sytuacja sukcesywnie się poprawia. Gdzie udać się po projekt domu energooszczędnego?Jakie warunki powinien spełniać projekt domu energooszczędnego?

Wymogi dla projektu domu energooszczędnego

Umiejętne zaprojektowanie komfortowego oraz energooszczędnego domu to duże wyzwanie i to nie tylko dla architekta, ale również współpracujących z nim konstruktora i projektanta instalacji. Projekt domu energooszczędnego powinien zawierać oprócz standardowej dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę szczegółowe projekty branżowe. Szczególnie ważne są projekty instalacji grzewczych oraz zastosowanego systemu wentylacji – od tych elementów zależy bowiem efektywność energetyczna projektowanego budynku. Jeśli projekt przygotowywany jest na indywidualne zamówienie powinien uwzględniać warunki działki: położenie elewacji względem stron świata, a także wpływ elementów zacieniających takich jak roślinność czy budynki w sąsiedztwie. W przypadku projektu gotowego warunki te powinny być uwzględnione na etapie adaptacji projektu gotowego.  

Projekt architektoniczno-budowlany

Oprócz koncepcji architektonicznej i programu funkcjonalnego zaprojektowanych według wytycznych projektowania budynków energooszczędnych w projekcie domu energooszczędnego znajdziemy informacje na temat technologii budowy ścian zewnętrznych. W budownictwie energooszczędnym wybór pada najczęściej na technologię murową bądź szkieletową – w obu przypadkach stosunkowo łatwo uzyskać oczekiwane parametry termiczne ścian. Projekt budowlany domu energooszczędnego powinien zawierać wskazania co do konstrukcji m.in. fundamentów i ścian, rodzaju zastosowanych materiałów murowych oraz ich izolacji wraz z zalecanymi grubościami. Istotne jest także zaprojektowanie szczegółowych rozwiązań konstrukcyjnych, gwarantujących zapewnienie ciągłości izolacji, np. połączenia fundamentu ze ścianami, dachu ze ścianami czy sposobu zamontowania okien. Niezbędne są także rysunki detali szczegółowych rozwiązań konstrukcyjnych. Projekt części budowlanej musi zawierać szczegółowe informacje dotyczące izolacyjności przegród zewnętrznych: ścian, dachu, stropów nad pomieszczeniami ogrzewanymi oraz podłogi na gruncie. 

Pomijanym przez wielu projektantów budynków energooszczędnych, a wymaganym elementem np. w standardzie pasywnym jest szczelność powietrzna budynku. Jej zapewnienie oznacza, że każda z zewnętrznych przegród budynku musi mieć zaprojektowaną warstwę wewnętrzną, zapewniającą szczelność całej części ogrzewanej budynku.

Projekt instalacji w domu energooszczędnym

Budynek w standardzie energooszczędnym wymaga wykonania bilansu zapotrzebowania na energię, który powinien być podstawą doboru urządzeń grzewczych. Kryterium doboru jest przede wszystkim wysoka sprawność energetyczna rozwiązań i urządzeń oraz w jak największym stopniu zastosowanie nowoczesnych technologii ogrzewania domu, opartych o odnawialne źródła energii. Ten element projektowania wymaga głębokiej wiedzy technicznej, a niestety nadal spotyka się sytuacje, że projekt sprzedawany jako energooszczędny zawiera bardzo pobieżnie opracowaną część instalacyjną. Warto na tym etapie zadać sobie pytanie, czy w drodze do energooszczędnego domu stać nas na to, aby poprzestać na rozwiązaniach połowicznych. Żywotność tradycyjnych układów grzewczych szacuje się na 15-20 lat. Wybierając koncepcję ogrzewania domu, podejmujemy decyzję, która wiąże się z wieloletnią jego eksploatacją. Najczęściej jednak modernizujemy system nie dla tego, że nie działa, ale dlatego, że jest kosztowny w eksploatacji i niekomfortowy w użytkowaniu. Jeżeli już na początku budowy wybierzemy energooszczędne technologie grzewcze, w przyszłości unikniemy również kosztów modernizacji naszego domu. Istotnym czynnikiem wpływającym na obniżenie szeroko rozumianych kosztów inwestycji i utrzymania domu jest wartość nieruchomości, która jest obecnie coraz częściej związana z wartością współczynnika efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że przy chęci sprzedaży domu będziemy dysponować „poszukiwanym na rynku produktem”, którego decydującym atutem będą bardzo niskie koszty utrzymania. 

Zdjęcia: Fotolia.com, Velux, Archipelag

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!