Artykuł: Projekt domu dla dużej rodziny

Projekt domu dla dużej rodziny

W domu wszyscy domownicy powinni czuć się dobrze. W projekcie domu dla dużej rodziny powinna się więc znaleźć tak zaplanowana strefa dzienna, by każdy miał w niej miejsce dla siebie i takie, które będzie zaspokajało potrzeby każdego członka domowej społeczności. Dla budowania poczucia własnej wartości ważne jest więc swoje miejsce przy stole i tak zorganizowana wspólna przestrzeń, która pozwoli na spędzanie czasu razem. Współczesnym standard em jest także takie zaprojektowanie przestrzeni, by każdy z domowników miał zapewnioną intymność, którą gwarantuje choćby posiadanie własnego pokoju od pewnego wieku. Biura projektowe, aby ułatwić poszukiwanie odpowiednich projektów dużych domów, w opisie umieszczają np. dom dla 5-osobowej rodziny czy projekt domu dla 7-osobowej rodziny. 

Dom dla dużej rodziny – ile kondygnacji?

Dom dla dużej, często wielodzietnej rodziny to zazwyczaj duży dom. Gdzie znaleźć miejsce na taki plan funkcjonalny, w czasach, gdy działki budowlane są drogie lub bardzo drogie? Najlepszym wyborem domu dla dużej rodziny jest taki projekt, w którym zaplanowano więcej niż jedną kondygnację, czyli piętro lub poddasze użytkowe. Takie domy nie zajmą tyle miejsca na posesji, ile musielibyśmy zapewnić na rozległy budynek parterowy. Zarówno jeden, jak i drugi można wykańczać etapami i łatwo przystosowywać do aktualnych potrzeb dużej rodziny, dzięki temu gabinet czy pokój telewizyjny może z czasem stać się sypialnią dorastającego dziecka. Poza tym piętro lub poddasze stwarza idealne miejsce na wydzielenie strefy prywatnej, a w przyszłości np. zaprojektowanie osobnego mieszkania dla któregoś z dzieci. Mniej popularnym rozwiązaniem, które także może się sprawdzić w dużej rodzinie jest projekt z piwnicą – gdy wysokość pomieszczeń ma ok. 240 cm z powodzeniem można tam zaplanować łazienkę gospodarczą, saunę, kotłownię, spiżarnię lub pokój hobby czy też siłownie, z której chętnie będą korzystać wszyscy członkowie rodziny. Jednak nie każdy dom dla dużej rodziny musi mieć bardzo dużą powierzchnię. Wśród gotowych projektów domów znajdziemy również propozycje bardziej ekonomiczne – dla dużej rodziny można zbudować również mały dom, pod warunkiem, że zapewni potrzeby wszystkich domowników.

Dom dla dużej rodziny – projekt funkcjonalny

Planując dom, w którym będzie mieszkać liczna rodzina, warto pomyśleć o wygodnej strefie dziennej, z której będą chcieli korzystać wszyscy domownicy. Konieczne jest więc wygospodarowanie miejsca na jadalnię z dużym stołem, przy którym wygodnie zasiądą wszyscy domownicy. Równie ważnym miejscem jest kuchnia, w której będzie można wygodnie przyrządzić posiłki. Warto sprawdzić, czy zmieści się w niej duża dwudrzwiowa lodówka, wygodny dwukomorowy zlewozmywak, pełnowymiarowa zmywarka i co najmniej czteropalnikowa płyta kuchenna. Duża rodzina wymaga też odpowiedniej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych oraz zastawy i przyborów kuchennych. Przyda się także długi główny blat roboczy, który docenimy podczas wspólnego gotowania. Przy takiej rodzinie warto sprawdzić czy projekt domu ma wygodnie zaplanowaną strefę wejścia – koniecznie powinno się w niej znaleźć miejsce na dużą szafę, jednak najlepiej, gdyby udało się wygospodarować przestrzeń na szatnię. Równie istotna jest liczba łazienek – standardem w nowoczesnym domu są dwie, ale przy gromadce dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, ułatwieniem w codziennym życiu będą trzy. Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie dwustanowiskowego garażu – w dużych rodzinach zazwyczaj są dwa samochody lub jeden o ponadstandardowych wymiarach.

Projekt domu dla dużej rodziny wielopokoleniowej

Duża rodzina to często familia trzypokoleniowa – dziadkowie są cennym wsparciem. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór projektu domu wielopokoleniowego z oddzielnym mieszkaniem dla dziadków – w przyszłości może je zająć któreś z dzieci, można je także potraktować jako lokal na wynajem. W budynku powinny być zaplanowane dwa osobne wejścia, które może łączyć wspólny podest wejściowy. W domu wielopokoleniowym warto też tak zaplanować elewację ogrodową, by każda z rodzin mogła mieć osobny taras w strefie parteru łączący dom z ogrodem. Takie rozwiązanie da również każdemu z gospodarzy poczucie niezależności. 

Zdjęcia: K. Jankowska, Śnieżka, Fotolia.com

Czytaj także