Artykuł: Projekt domu dla dużej rodziny

Projekt domu dla dużej rodziny

Niezależnie od wielkości rodziny, gdy decydujemy się na budowę domu, szukamy projektu, który będzie zapewniał komfort życia wszystkim jej członkom. Co powinno się znaleźć w projekcie domu dla dużej rodziny, by gwarantował domownikom odpowiednią jakość życia?

W domu wszyscy domownicy powinni czuć się dobrze. W projekcie domu dla dużej rodziny powinna się więc znaleźć tak zaplanowana strefa dzienna, by każdy miał w niej miejsce dla siebie i takie, które będzie zaspokajało potrzeby każdego członka domowej społeczności. Dla budowania poczucia własnej wartości ważne jest więc swoje miejsce przy stole i tak zorganizowana wspólna przestrzeń, która pozwoli na spędzanie czasu razem. Współczesnym standard em jest także takie zaprojektowanie przestrzeni, by każdy z domowników miał zapewnioną intymność, którą gwarantuje choćby posiadanie własnego pokoju od pewnego wieku. Biura projektowe, aby ułatwić poszukiwanie odpowiednich projektów dużych domów, w opisie umieszczają np. dom dla 5-osobowej rodziny czy projekt domu dla 7-osobowej rodziny. 

Dom dla dużej rodziny – ile kondygnacji?

Dom dla dużej, często wielodzietnej rodziny to zazwyczaj duży dom. Gdzie znaleźć miejsce na taki plan funkcjonalny, w czasach, gdy działki budowlane są drogie lub bardzo drogie? Najlepszym wyborem domu dla dużej rodziny jest taki projekt, w którym zaplanowano więcej niż jedną kondygnację, czyli piętro lub poddasze użytkowe. Takie domy nie zajmą tyle miejsca na posesji, ile musielibyśmy zapewnić na rozległy budynek parterowy. Zarówno jeden, jak i drugi można wykańczać etapami i łatwo przystosowywać do aktualnych potrzeb dużej rodziny, dzięki temu gabinet czy pokój telewizyjny może z czasem stać się sypialnią dorastającego dziecka. Poza tym piętro lub poddasze stwarza idealne miejsce na wydzielenie strefy prywatnej, a w przyszłości np. zaprojektowanie osobnego mieszkania dla któregoś z dzieci. Mniej popularnym rozwiązaniem, które także może się sprawdzić w dużej rodzinie jest projekt z piwnicą – gdy wysokość pomieszczeń ma ok. 240 cm z powodzeniem można tam zaplanować łazienkę gospodarczą, saunę, kotłownię, spiżarnię lub pokój hobby czy też siłownie, z której chętnie będą korzystać wszyscy członkowie rodziny. Jednak nie każdy dom dla dużej rodziny musi mieć bardzo dużą powierzchnię. Wśród gotowych projektów domów znajdziemy również propozycje bardziej ekonomiczne – dla dużej rodziny można zbudować również mały dom, pod warunkiem, że zapewni potrzeby wszystkich domowników.

Dom dla dużej rodziny – projekt funkcjonalny

Planując dom, w którym będzie mieszkać liczna rodzina, warto pomyśleć o wygodnej strefie dziennej, z której będą chcieli korzystać wszyscy domownicy. Konieczne jest więc wygospodarowanie miejsca na jadalnię z dużym stołem, przy którym wygodnie zasiądą wszyscy domownicy. Równie ważnym miejscem jest kuchnia, w której będzie można wygodnie przyrządzić posiłki. Warto sprawdzić, czy zmieści się w niej duża dwudrzwiowa lodówka, wygodny dwukomorowy zlewozmywak, pełnowymiarowa zmywarka i co najmniej czteropalnikowa płyta kuchenna. Duża rodzina wymaga też odpowiedniej przestrzeni do przechowywania produktów spożywczych oraz zastawy i przyborów kuchennych. Przyda się także długi główny blat roboczy, który docenimy podczas wspólnego gotowania. Przy takiej rodzinie warto sprawdzić czy projekt domu ma wygodnie zaplanowaną strefę wejścia – koniecznie powinno się w niej znaleźć miejsce na dużą szafę, jednak najlepiej, gdyby udało się wygospodarować przestrzeń na szatnię. Równie istotna jest liczba łazienek – standardem w nowoczesnym domu są dwie, ale przy gromadce dzieci, szczególnie w wieku szkolnym, ułatwieniem w codziennym życiu będą trzy. Dobrym rozwiązaniem jest też zaplanowanie dwustanowiskowego garażu – w dużych rodzinach zazwyczaj są dwa samochody lub jeden o ponadstandardowych wymiarach.

Projekt domu dla dużej rodziny wielopokoleniowej

Duża rodzina to często familia trzypokoleniowa – dziadkowie są cennym wsparciem. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór projektu domu wielopokoleniowego z oddzielnym mieszkaniem dla dziadków – w przyszłości może je zająć któreś z dzieci, można je także potraktować jako lokal na wynajem. W budynku powinny być zaplanowane dwa osobne wejścia, które może łączyć wspólny podest wejściowy. W domu wielopokoleniowym warto też tak zaplanować elewację ogrodową, by każda z rodzin mogła mieć osobny taras w strefie parteru łączący dom z ogrodem. Takie rozwiązanie da również każdemu z gospodarzy poczucie niezależności. 

Zdjęcia: K. Jankowska, Śnieżka, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także