Artykuł: Produkty chemii budowlanej przyspieszające budowę domu

Produkty chemii budowlanej przyspieszające budowę domu

Budowa domu to długotrwały proces. Od momentu wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty do przeprowadzki mija zwykle kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Dostępne na rynku produkty chemii budowlanej przyspieszają proces budowy domu na różnych etapach.

Przedłużająca się w czasie budowa domu generuje wysokie koszty – musimy liczyć się z większym wynagrodzeniem ekipy wykonawczej, a także z większym kosztem wynajmy niezbędnego sprzętu budowlanego. Jeśli zależy nam na szybkiej przeprowadzce, powinniśmy zastosować produkty przyspieszające budowę i wykończenie domu. Producenci chemii budowlanej mają w swojej ofercie produkty, które można stosować od razu na placu budowy, a także w niskich temperaturach – dzięki nim nie musimy przerywać budowy, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej +5oC.

Cementy i zaprawy szybkowiążące

Budowę domu przyspiesza użycie materiałów szybkowiążących – cementów i zapraw. Zaczynają one wiązać prawie natychmiast po dodaniu wody i już we wstępnej fazie wiązania osiągają bardzo wysoką wytrzymałość. Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, a po związaniu i stwardnieniu są wodoszczelne oraz mrozoodporne. Przeważająca większość tych materiałów nie zawiera chlorków, nie powoduje więc korozji zbrojenia. Cementy szybkowiążące w porównaniu ze zwykłymi cementami charakteryzują się mniejszym skurczem – zawdzięczają to specjalnym dodatkom. Stosuje się je do uszczelnienia ubytków w ścianach narażonych na dużą wilgotność, przecieków z konstrukcjach betonowych, z cegły i kamienia, przejść rur i kabli przez ścianę

W skład zapraw szybkowiążących wchodzą: cement (lub mieszanki cementowe), piasek kwarcowy i dodatki uszlachetniające. Stosuje się je do montażu słupków ogrodzeniowych, bram, balustrad, skrzynek rozdzielczych, wsporników, rur instalacji w betonie i murach, przeróżnych zamocowań (np. kołków rozporowych, zawiasów do drzwi czy bramy garażowej).

Gotowe masy tynkarskie

Aby przyspieszyć budowę domu, zamiast tradycyjnej, przygotowywanej na budowie zaprawy tynkarskiej należy użyć gotowej. Zresztą mało kto obecnie decyduje się na tradycyjne zaprawy, ponieważ ich przygotowanie na placu budowy stwarza trudności – trudno jest precyzyjnie dobrać składniki i starannie je wymieszać. Natomiast gotowe zaprawy tynkarskie przygotowywane są seryjnie według stałych receptur, a ich jakość jest kontrolowana w specjalistycznych laboratoriach. Większość gotowych wyrobów wzbogacona jest domieszkami, które poprawiają ich właściwości, np. przyczepność, urabialność, wodoodporność, zapobiegające tworzeniu się pleśni czy powstawaniu zacieków. Budowę przyspieszy również użycie do ich układania agregatu. Poza tym gotowe zaprawy dostępne są w wielu różnych kolorach, natomiast te przygotowywane na budowie barwi się dodając pigmentów. 

Budowa domu w niskich temperaturach

Obecnie, gdy temperatura powietrza spanie poniżej +5oC, nie musimy przerywać budowy domu. Aby ją kontynuować, należy używać specjalnych produktów, które są przeznaczone do stosowania właśnie w niskich temperaturach. Z powodzeniem możemy stosować więc zimowe zaprawy murarskie, pianki montażowe czy odporne na przymrozki dodatki przyspieszające wiązanie. Większość „zimowych” produktów przeznaczona jest do stosowania w temperaturze do 0oC, chociaż dostępne są również takie, które możemy używać w temperaturze do -10oC. Producenci chemii budowlanej oferują także dodatki modyfikujące działanie wyrobów przygotowanych z wodą. Przyspieszają one wiązanie, odparowanie wody oraz zwiększają plastyczność. Pamiętajmy jednak, że jeśli korzystamy z produktów „zimowych”, zawsze należy przestrzegać instrukcji producenta. Dokładne zalecenia znajdują się w karcie technicznej produktu, gdyż sposoby ich przygotowania mogą się różnić w zależności od panującej temperatury, np. jedne zaprawy murarskie rozrabia się z ciepłą wodą, a drugie z denaturatem.

Zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także