Artykuł: Prace wykończeniowe – posadzki

Prace wykończeniowe – posadzki

Wykończenie posadzek jest jednym z ważniejszych kroków zbliżających nas do możliwości zamieszkania – gdy mamy już podłogę, dość szybko można zamieszkać pod własnym dachem. Jest to zarazem jeden z trudniejszych etapów wykańczania. Zobaczmy, jakie wyzwania i ograniczenia czekają nas na tym etapie wykończenia domu.

Zanim rozpoczną się prace związane z montażem posadzek, czeka nas przebrnięcie przez wiele własnych dylematów i przemyślenie dobrej organizacji prac. Rynek oferuje tak wiele materiałów posadzkowych, że już sam wybór odpowiedniego dla nas nie jest łatwy. Oprócz tradycyjnych parkietów, desek, paneli czy płytek ceramicznych, gresowych lub kamiennych mamy przecież nowoczesne posadzki żywiczne, betonowe czy też posadzki z materiałów odzyskowych takich stare drewno czy ceramika. Trzeba też uwzględnić w planach i kosztorysie oraz skompletować wszystkie dodatkowe materiały niezbędne do ułożenia danego materiału. Wreszcie organizacja prac – pamiętajmy, że montaż posadzki ograniczy możliwości prowadzenia innych prac wykończeniowych w tym samym czasie, a od decyzji dotyczących wyboru materiału na posadzki zależy czas trwania robot, stopień ich trudności, koszty robocizny.

Wykończenie posadzek – jakie wyzwania nas czekają

Kiedyś dzielono wnętrza nie tylko ścianami i drzwiami, ale również wyraźnie zróżnicowaną podłogą. Parkiet i inne podłogi drewniane zarezerwowane były dla pokojów, płytki dominowały w łazienkach, kuchniach i korytarzach. Dzisiaj realizowaniu potrzeby przestrzeni otwartej sprzyja ujednolicanie podłogi we wszystkich wnętrzach. Mimo ścian i drzwi dzielących pomieszczenia, przestrzeń wydaje się wtedy większa i nieposzatkowana. Ujednolicenie posadzki w całym wnętrzu jest też praktyczne – pozwala uniknąć połączenia różnych materiałów na posadzce, które wymagają dodatkowych prac i doboru odpowiednich listew czy też kształtowników. Możliwości zastosowania tej samej posadzki we wszystkich pomieszczeniach stwarzają nowoczesne materiały, na przykład drewno o wysokich parametrach technicznych można położyć nie tylko w salonie, ale i w kuchni. Zmieniła się też estetyka wielu materiałów, dzięki temu na przykład płytki ceramiczne przekroczyły granice łazienki, kuchni i wiatrołapu. Jednolitą posadzką można nie tylko zatrzeć granice, ale także rozświetlić wnętrze, a tym samym je powiększyć.

Jest tez tendencja przeciwna – różnicując materiały lub sposób ułożenia tego samego materiału w otwartej przestrzeni możemy podkreślić funkcje poszczególnych aneksów. Standardowo granice posadzki pokrywają się z dawnymi ścianami. Jednak coraz częściej spotykane jest świadome odejście od tego schematu: za pomocą posadzki przesuwa się granice funkcjonalne pomieszczeń, tym samym zmieniając przestrzeń. Kuchenna posadzka nie musi kończyć się na granicy z holem lub pokojem. Można ją przedłużyć, skrócić nadać inny kształt niż ten zarysowany przez ściany i w ten sposób wyznaczyć nowe granice.

Wpływ na szerszy odbiór przestrzeni ma również zacieranie granic między ścianą a podłogą. Ze względów praktycznych od dawna w łazienkach stosowano ten sam materiał na ściany i posadzki. Także we współczesnych aranżacjach nie zaskakują nas ściany wyłożone typowym materiałem podłogowym – na przykład kamieniem czy drewnem. Przenikanie płaszczyzn ścian i podłogi powinno być jednak starannie zaprojektowane – bardzo trudno jest uniknąć efektu przeładowania, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest niewielka. Powtórzenie na podłodze materiału ze ściany lub wejście z materiałem podłogowym na ścianę najlepiej ograniczyć do niewielkich pionowych lub poziomych pasów lub jedynie niewielkich akcentów.

Nowe technologie i bogate wzornictwo umożliwiają stosowanie tego samego materiału w domu i na zewnątrz: na tarasie czy też przy wejściu. Jest to przede wszystkim rozwiązanie praktyczne. Latem, gdy często korzystamy z ogrodu, łatwiej jest utrzymać w czystości wyłożone gresem lub klinkierem salon i taras. Ujednolicenie podłogi w salonie i na tarasie lub w wiatrołapie i na podeście wejściowym sprawia, że przestrzeń domowa płynnie przechodzi w zieleń ogrodu, ale też ogród powiększa optycznie przestrzeń domu. Płynne połączenie posadzek w domu i na tarasie umożliwiają nowoczesne drzwi tarasowe, ale nawet te z progiem nie zaburzają wrażenia przenikania przestrzeni. Jeżeli w sąsiadujących pomieszczeniach lub we wnętrzach domu łączących się z ogrodem, stosujemy ten sam materiał, musi mieć on parametry techniczne odpowiadające pomieszczeniu bardziej wymagającemu. Na przykład płytki ceramiczne, którymi wyłożono salon i taras, powinny być mrozoodporne, a drewno egzotyczne odporne na wilgoć.

Układanie posadzek z drewna

Lite drewno – na przykład parkiet, mozaika – wymaga dobrego przygotowania podłoża: na szlichtę kładziemy wylewkę samopoziomująca i dopiero po jej wyschnięciu układamy parkiet,  zazwyczaj wymaga pomocy fachowca. Deski możemy układać na legarach lub przykleić do podłoża. Drewno kurczy się rozszerza i odkształca, dlatego ważne jest sprawdzenie przed ułożeniem jego wilgotności. Za optymalną w naszej strefie klimatycznej uznaje się wilgotność 7-8%. Trzeba też zwrócić uwagę, aby wilgotność powietrza w domu nie była zbyt wysoka. Również podkład powinien mieć odpowiednią wilgotność, powinien o to zadbać parkieciarz. Na trwałość posadzki drewnianej ma również wpływ prawidłowo przygotowane podłoże i grubość elementów drewnianych. Najlepiej jeśli zakupów wszystkich elementów (klejów, podkładów gruntujących i lakierów) podejmuje się parkieciarz. Z posadzki drewnianej można korzystać w zależności od rodzaju zabezpieczenia 7-14 dni po ich zastosowaniu.

Układnie płytek ceramicznych i kamiennych

Wymagają przygotowania podłoża równego, suchego, czystego i stabilnego – nie może się kruszyć i pylić. Przed przyklejeniem płytek należy podłoże zagruntować. Zazwyczaj korzystamy z pomocy wprawnego, doświadczonego glazurnika. Jeśli ściany również wykończone są płytkami, płytki na podłodze układamy później, jeśli mają być tylko pomalowane, najpierw układamy posadzkę, a potem malujemy ściany. Modne płytki wielkoformatowe wymagają starannego przyklejenia – najlepiej użyć do nich nowoczesnych zapraw elastycznych, które zapewniają równomierne rozprowadzenie pod całą płytką. Wybierając fugę, należy dostosować ją do funkcji, jaką pełni pomieszczenie. Niektóre płytki na przykład gres polerowany i większość kamieni po ułożeniu wymagają zaimpregnowania – bez tej ochrony łatwo chłoną zanieczyszczenia i są śliskie. Do układania kamienia należy użyć klejów z dodatkiem białego cementu i spoinuje się je zaprawą wapienną. Natomiast do spoinowania ciemnych kamieni trzeba użyć zaprawy cementowej z piaskiem. Układanie kamienia najlepiej powierzyć kamieniarzowi, może sobie z tym nie poradzić glazurnik. Na rynku są dostępne specjalne kleje do kamienia. Na posadzkę ceramiczną można wchodzić 2 dni po ułożeniu.

Panele i wykładziny

Możemy je układać sami, jednak gdy zależy nam na czasie, również korzystamy z pomocy fachowca. Należy jednak pamiętać o właściwie przygotowanym podłożu – powinno być równe, suche i czyste. Wybierając panele, zwróćmy uwagę na ich właściwości techniczne – klasę ścieralności, do pomieszczeń intensywnie używanych powinna być to klasa AC3 i AC4. Oprócz paneli do ułożenia podłogi potrzebujemy podkładów z gąbki podkładowej, listew i profili. Niektóre firmy oferują klientom całe systemy podłogowe. Kupując wykładzinę do pokrywanej powierzchni, należy dodać po 10-15 cm. Najlepiej zastosować wykładzinę pochodząca z tej samej rolki. Daje to gwarancję zachowania tej samej barwy. Jeśli wykładzina ma wzór, to należy jej kupić odpowiednio więcej, tak aby można było dopasować motyw.   

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!