Artykuł: Porotherm - zdrowe i naturalne ściany

Porotherm - zdrowe i naturalne ściany

Materiały ceramiczne mają dużą stateczność cieplną, tzn. że dobrze akumulują ciepło i powoli oddają je otoczeniu, dzięki temu w naturalny sposób pomagają utrzymać optymalną temperaturę zarówno zimą, jak i latem. Mają też właściwości paroprzepuszczalne – przez ceramikę bardzo swobodnie przenika para wodna przez co istnieje coś w rodzaju naturalnej regulacji wilgotności w pomieszczeniach. 

Jednocześnie wypalana w wysokich temperaturach glina, pozbawiona jest wilgoci technologicznej, dzięki temu pustaki Porotherm są odporne na tworzenie się grzybów oraz pleśni. Pozbawiony zupełnie wilgoci technologicznej gotowy produkt, charakteryzuje się niską nasiąkliwością w tzw. strefie przypowierzchniowej, czyli do 2 mm w głąb, gdzie właśnie zazwyczaj tworzą się grzyby pleśniowe. Materiał nie ma w sobie wody, ani jej nie gromadzi, bo nawet gdy prawidłowo wybudowane mury namokną podczas bardzo intensywnych opadów to, jak tylko wyjdzie słońce, ewentualny nadmiar wody zostanie natychmiast odparowany. Duże znaczenie w hamowaniu rozwoju grzybów ma też gładkość wyrobów ceramicznych, która mocno ogranicza zdolność zarodników i cząstek pożywienia do przylegania do ich powierzchni. Co istotne, ceglane mury chronią nie tylko przed defektem wizualnym w postaci czarnych czy zielonych plam, ale przed realnym zagrożeniem dla zdrowia. Mieszkańcy domu mogą nawet nie wiedzieć, że w murach, czy na poddaszu znajdują się „nieproszeni goście”, gdyż często grzybów czy pleśni nie widać gołym okiem. Jednak domownicy przebywający w takim „sąsiedztwie” zaczynają to odczuwać: mogą być ciągle przemęczeni, cierpieć na alergie, miewać częste bóle głowy, problemy żołądkowe oraz kłopoty ze swobodnym oddychaniem.

Jednak należy pamiętać, że większość doskonałych cech ceramiki Porotherm ma szansę wpływać na nasz komfort i samopoczucie wtedy tylko, gdy zdecydujemy się na ścianę zbudowaną z jednej solidnej i grubej warstwy pustaków ceramicznych.  Jeżeli zostanie ona przykryta np. jednym ze sztucznych, nieprzepuszczalnych materiałów termoizolacyjnych to swobodna dyfuzja zostanie zaburzona.


Porotherm T - innowacyjne cegły wypełnione wełną mineralną

Pustaki ceramiczne Porotherm T to jeden z najcieplejszych materiałów konstrukcyjnych, przeznaczonych na ściany zewnętrzne. Zamknięcie materiału izolacyjnego w pustaku ceramicznym pozwoliło osiągnąć trwałość ścian jednowarstwowych przy zachowaniu doskonałych parametrów cieplnych, jak dla ścian docieplanych. Izolacyjność termiczna pustaków ceramicznych Porotherm T jest tak dobra, że już dziś przewyższa wymagania, które obowiązywać będą w 2021 roku.

Wyjątkowe połączenie poryzowanego pustaka ceramicznego z wypełnieniem z wełny mineralnej zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. Pustaki ceramiczne Porotherm T wykazują optymalne zachowanie względem wilgoci - porowata struktura materiału ceramicznego i wysoka paroprzepuszczalność wełny pozwala na szybkie i trwałe oddawanie ewentualnego nadmiaru wody. Wysoka stabilność cieplna ceramiki odpowiada z kolei za komfort temperaturowy – ceramika doskonale akumuluje ciepło ale w warunkach szybkiego wychłodzenia (np. przy czasowym braku ogrzewania zimą) systematycznie to ciepło oddaje, dzięki czemu pomieszczenia nie wychładzają się całkowicie. Z kolei latem, gdy na zewnątrz panuje upał w budynkach z ceramiki panuje komfortowy chłód.

Porotherm T to również bardzo dobre parametry ochrony akustycznej gwarantujący ciszę i spokój we własnym domu.

Taka ściana nie wymaga już stosowania warstwy dodatkowego ocieplenia od zewnątrz a parametry cieplne takiej ściany znacznie przekraczają obowiązujące wymagania.

Pustaki Porotherm T mają szlifowane powierzchnie wsporne i mogą być łączone na zaprawę do cienkich spoin - Porotherm Dryfix (lub też Porotherm Profi). Dokładność szlifowania jest tak duża (+/- 0,3 mm), że cegły idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i stanowią idealne podłoże pod tynk. Jednocześnie minimalna ilość zaprawy w murze (1 mm grubości) ogranicza ryzyko tworzenia się mostków termicznych, często powstających w spoinach wykonanych z mokrej zaprawy cementowo-wapiennej. Ściana w systemie Porotherm 44 T Dryfix ma w warunkach użytkowych współczynnik przenikania ciepła U = 0,17 W/m2K, a po otynkowaniu tynkiem termicznym nawet U = 0,16 W/m2K.

Zalety tego rozwiązania są odczuwalne podczas użytkowania domu, którego ściany jednowarstwowe wybudowane w tym systemie: 

  • są bardzo suche i ciepłe,
  • są niezwykle trwałe, bo miękka warstwa izolacji jest zamknięta w twardej ceramice,
  • zapewniają optymalny mikroklimat w domu, co jest niezwykle istotne dla samopoczucia użytkowników (są produkowane wyłącznie z naturalnych, „oddychających” materiałów).

Ciepła ściana - czysto i szybko

O wysokiej izolacyjności termicznej ściany wykonanej w technologii jednowarstwowej decyduje nie tylko sam pustak ceramiczny, ale również system murowania. Do łączenia pustaków Porotherm T stosuje się nowoczesną, cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix. Gotowa zaprawa dostarczana jest w lekkich puszkach, a specjalny aplikator pozwala precyzyjnie nanosić Dryfix nie powodując zabrudzeń. To umożliwia murowanie na bardzo cienką spoinę i sprawia, że mur jest termicznie jednolity, a ryzyko powstawania mostków termicznych zostaje ograniczone właściwie do zera.

Dzięki prostej, bardzo szybkiej technice murowania cegieł szlifowanych Porotherm T (2 x szybciej niż przy tradycyjnych metodach), możliwe jest wykonywanie prac budowlanych w mniej korzystnych warunkach pogodowych, niż ma to miejsce przy konwencjonalnych metodach wznoszenia ścian. Dryfix umożliwia murowanie w temperaturach do -5oC, co pozwala znacznie wydłużyć sezon budowlany bez obaw o stabilność murowanych ścian.

Wypełniane wełną szlifowane pustaki Porotherm T można łączyć również za pomocą zaprawy cienkowarstwowej Porotherm Profi. Stosowana w Polsce od kilku lat technologia, dzięki ograniczeniu grubości spoiny do ok. 1 mm, minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych i zwiększa izolacyjność termiczną całej ściany. W stosunku do technologii tradycyjnych system Porotherm Profi uprościł prace budowlane, co przekłada się na ich wyższą jakość, a także krótszy czas realizacji i niższe koszty wykonania robót.

Porotherm T - Budowa domu w systemie Dryfix

Porotherm T - Budowa domu w systemie Dryfix

Pustaki Porotherm T są również integralną częścią całego systemu Porotherm. W praktyce oznacza to, że są idealnie dopasowanie do innych elementów systemu – innych rodzajów pustaków, a także stropów czy nadproży. Inwestorom i wykonawcom taka kompatybilność gwarantuje spokój na budowie. Zaawansowany technologicznie pustak to element znanego i sprawdzonego systemu budowlanego, na który składa się też pełen serwis techniczny, również na placu budowy.

Porotherm T to produkt przyjazny nie tylko inwestorowi czy wykonawcy. Dzięki naturalnym składnikom, produkt może być poddany procesowi recyklingu nie powodując degradacji środowiska naturalnego.

Źródło: Wienerberger

www.wienerberger.pl

Czytaj także