Artykuł: Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

Ponadczasowe ogrodzenia drewniane

Mimo licznych innych propozycji, ogrodzenia drewniane nie wychodzą z mody. Nic dziwnego, są naturalne, świetnie wpisują się w otoczenie zarówno wiejskie, jak i miejskie. Ponadto mogą przybierać przeróżne kształty, od prostych pasujących do minimalistycznych domów, po stylizowane harmonizujące ze stylowymi rezydencjami.

Ogrodzenia drewniane mają wiele zalet, dlatego bardzo chętnie wybierane są do zaznaczenia granic posesji. Oprócz różnorodności stylów i rozmiarów, podkreślić należy uniwersalność, łatwość produkcji i montażu. Są przyjazne dla człowieka i zwierząt, a także stosunkowa tanie. Niektórzy twierdzą, że ogrodzenia drewniane nie należą do najtrwalszych. Nie sposób się z tym nie zgodzić, jednak odpowiednio konserwowane i pielęgnowane bardzo długo będą ładnie się prezentowały i spełniały swoje zadania. Wadą ogrodzeń drewnianych jest łatwopalność.

Różne ogrodzenia drewniane

Drewno jest materiałem, które łatwo ulega obróbce, dlatego może przybierać różne kształty i formy. Możemy zdecydować się na ogrodzenie tylko z elementów drewnianych, np. płot ze zwykłych sztachet, desek czy bali, lub połączyć drewno z innym materiałem – betonem, metalem, kamieniem czy cegłą. Co ważne, ilość wzorów jest nieograniczona. Do wyboru mamy nie tylko zwykłe drewniane deski, ale gotowe przęsła (ażurowe lub pełne) o ciekawych kształtach, możemy także zamówić jedyny, niepowtarzalny projekt ogrodzenia. Nieważne na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, ogrodzenie drewniane zawsze wygląda dobrze.

Odpowiednie drewno na ogrodzenie drewniane

Do budowy ogrodzenia drewnianego możemy wykorzystać rodzime gatunki liściaste i iglaste, a także egzotyczne (jednak te są dość drogie). Drewno rodzime musi być odpowiednio sezonowane oraz zabezpieczone przed wilgocią, grzybami i owadami – drewno egzotyczne nie wymaga impregnacji. Najlepiej jeśli zostało zabezpieczone fabrycznie (ciśnieniowo) – samodzielna impregnacja nie przyniesie tak dobrych rezultatów, gdyż preparat nie wniknie tak głęboko. Gatunki liściaste to akacja, wiąz lub jesion, najbardziej odporne jest drewno dębowe. Lepiej nie wykorzystywać desek brzozowych, lipowych czy jaworowych, ponieważ mimo regularnej konserwacji szybko niszczeją. Z drzew iglastych najtwardszy jest modrzew, ale ogrodzenia drewniane powstają bardzo często z mniej wytrzymałych  (ale tańszych) gatunków: sosny, świerku czy jodły. Decydując się na ogrodzenie z drewna iglastego, pamiętajmy, że może wypływać z niego żywica, nawet gdy zostało odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane przed montażem. Nie wpływa to na trwałość ogrodzenia, tylko na jego estetykę – niektórzy uważają to za zaletę tego naturalnego materiału.

Zadbane ogrodzenie drewniane

Niestety, aby ogrodzenia drewniane dobrze się prezentowały, wymagają regularnego – najlepiej co roku, minimum to raz na 3 lata – pokrywania dobrym jakościowo preparatem impregnującym, lakierem, lakierobejcą czy olejem. Ich zadaniem jest ochrona drewna przed destrukcyjnym wpływem deszczu, śniegu, wilgoci, grzybów, promieni słonecznych, bardzo wysokich i niskich temperatur oraz szkodników. Konserwacja ogrodzenie wymaga jest pracochłonna, ale warto – drewniany płot będzie świetnie prezentował się przez kilkadziesiąt lat. Ponadto ogrodzenie drewniane można wielokrotnie odnawiać i zmieniać jego kolor, np. za pomocą lakierobejc czy farb akrylowych.

zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!