Artykuł: Pokrycie dachowe z blachy – rodzaje blachy dachowej

Pokrycie dachowe z blachy – rodzaje blachy dachowej

Decydując się na blaszane pokrycia dachowe bardzo często wybieramy blachodachówkę. Jednak na rynku oprócz niej dostępne są także inne profilowane blaszane pokrycia oraz – wracające do łaski – blachy płaskie, które zaspokoją gusta i oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

Blaszane pokrycia dachowe cieszą się nie mniejszym zainteresowaniem niż dachówki ceramiczne czy cementowe. Nic dziwnego, gdyż obecnie mamy do wyboru blachodachówki o przeróżnych przetłoczeniach, blachę płaską, układaną na rąbek czy trapezową o kilku rodzajach profilu, a także płytki dachowe. Pokrycia z blachy dostępne są w wielu kolorach i wzorach, umożliwiając nadanie indywidualnego charakteru naszemu domowi, jednocześnie powodując, że dach nie przytłacza swoim wyglądem bryły domu. Jaki rodzaj blaszanego pokrycia dachowego więc wybrać, aby pasowało do naszego domu?

Płaskie blaszane pokrycia dachowe – nie tylko blacha na rąbek stojący

Blachy płaskie mogą być wykonane z każdego materiału stosowanego na pokrycia dachowe – od miedzi do stali powlekanej (najczęściej jest to właśnie stal). Dostępne są w arkuszach (np. 1 x 2 m) lub długich zwojach, które tnie się tak, by pokrywały połać dachu od okapu do kalenicy. Arkusze blachy najczęściej łączy się metodą na rąbek stojący. Rozstaw rąbków zależy od szerokości zastosowanej blachy i wynosi około 50-60 cm. Chociaż zadaniem rąbka jest zamocowanie arkuszy, to jest to dodatkowy detal atrakcyjnie podkreślający nowoczesną architekturę. Płaskie blaszane pokrycia dachowe sprawdzą się zarówno na prostych, jedno- czy dwuspadowych dachach, jak i bardziej skomplikowanych. Układanie blach płaskich nawet na łukowo wygiętych powierzchniach nie jest skomplikowane.

Z blachy płaskiej można także wykonać drobne elementy pokryciowe – płytki oraz łuski. Znakomicie sprawdzają się na dachach o skomplikowanych kształcie – wielopołaciowych, z licznymi lukarnami. Odpowiedni kształt – kwadraty, romby, prostokąty – można uzyskać, ręcznie przycinając blachę. Wielu producentów ma w swojej ofercie gotowe płytki blaszane, jednak ich cena jest dość wysoka. Rekompensuje ją stylowy efekt, uzyskany po ułożeniu pokrycia.

Blachodachówki – popularne blaszane pokrycia dachowe

Wśród blaszanych pokryć dachowych cieszą się największą popularnością. Blachodachówki różnych firm różnią się wysokością przetłoczeń, które wykonane są na wzór dachówek. Ich wysokość waha się między 14 a 63 mm. Jednak najczęściej są spotykane fale wysokości 40-45 mm. Te blaszane pokrycia dachowe prawie zawsze wykonane są z ocynkowanej blachy pokrytej różnymi powłokami ochronnymi. Blachodachówki dostępne są w arkuszach po kilka poziomych rzędów dachówek (mają zwykle szerokość około 1 m i długość od 1 aż do 8,2 m) lub jako panele jednorzędowe (o długości od około 1 aż do 4 m i szerokości około 30 cm). Zwykle długość arkusza można zamówić do żądanej długości.

Blaszane pokrycia dachowe w formie trapezu

Blachy trapezowe to również blachy profilowane, ale, jak wskazuje nazwa, z przetłoczeniami w kształcie trapezu, biegnącymi wzdłuż arkusza. Te blaszane pokrycia dachowe wykonuje się jako stalowe ocynkowane (charakterystyczny srebrny kolor) lub podobnie jak blachodachówkę z barwnymi powłokami zabezpieczającymi. Arkusze blachy trapezowej mogą mieć szerokość od 50 do 165 cm. Także ich długość jest zróżnicowana – może wynosić jedynie 90 cm albo nawet 12 m. Przetłoczenia mają wysokość od 2 do 55 mm.

Blachy trapezowe dobrze wyglądają na domach nowoczesnych, o prostej architekturze. Bardzo dobrze spisują się w przypadku dachów o niewielkim nachyleniu czy prawie płaskich dachach o minimalnym kącie nachylenia – 4o. Blaszane pokrycia dachowe w formie trapezu można stosować nie tylko na dachach, ale również elewacjach.

Zdjęcia: Blachy Pruszyński

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także