Artykuł: Pokrycia dachowe na pokolenia

Pokrycia dachowe na pokolenia

W przeciwieństwie do ścian, dachu nie można go uchronić przed działaniem śniegu, deszczu, promieniowania słonecznego. Coraz częściej możemy też zobaczyć, jakie spustoszenia wywołują na dachach huragany i trąby powietrzne. Zagrożeniem może być także porastanie mchami, glonami czy też zalegające je ptasie odchody.Warto wybrać pokrycie, które nie będzie wymagało przez lata usuwania usterek, mycia czy wymiany elementów.

Dachówka i łupek

Z popularnych pokryć największą przewagę nad innymi mają dachówki ceramiczne. Ich trwałość można określić na ponad 150 lat. Do dziś można spotkać pokrycia z nawet starszej dachówki. Płaska dachówka ceramiczna jest odporna na mróz, płowienie, korozję biologiczną, niepalność. Duży ciężar dachówek oraz niewielkie wymiary sprawiają, że wykonane z nich pokrycia są bardziej odporne na wichury niż pokrycia lekkie. Dzięki nim dach jest również doskonale chroniony przed zamakaniem. Za prawie tak samo trwałe i mające zbliżone właściwości, a tańsze, uważa się wysokiej jakości dachówki betonowe. Ich trwałość ocenia się na ponad 100 lat. Nowoczesne dachówki zakładkowe, zarówno ceramiczne, jak i betonowe należą również do pokryć szczelnych, sprawiają to wyprofilowane w nich zamki.

Koneserzy mogą sięgnąć po jeszcze trwalsze niż dachówki ceramiczne pokrycie – łupek naturalny. Jego trwałość określa się nawet na 300 lat. To jednak materiał kosztowny i wymagający bardzo fachowego ułożenia.

Blachy i blachodachówki

Krycie dachu blachodachówką również znajdzie swoich zwolenników, znajdą oni również materiały o wysokiej trwałości. Za najbardziej trwałe pokrycie dachu blachą uważa się blachę miedzianą – to materiał, który zapewnia pokrycie nawet na 200-300 lat. Poza trwałością jego zaletą jest niepowtarzalny efekt estetyczny. Do bardzo trwałych pokryć (100-120 lat) zalicza się także drogą blachę cynkowo-tytanową. Podobnie jak miedziana z czasem pokrywa się ochronną patyną. Również bardziej dostępne cenowo blachy stalowe są znacznie trwalsze niż w przeszłości. Ze stali wykonuje się zarówno pokrycia płaskie, jak i popularną blachę dachówkową. Już w procesie produkcji zabezpiecza się je warstwami ochronnymi, zwiększającymi trwałość pokrycia, która wzrosła nawet do 50 lat. Wpływ na trwałość pokrycia ma nie tylko rodzaj warstwy ochronnej, ale także grubość blachy. Miernikiem trwałości wielu pokryć blaszanych jest okres gwarancji, jaką można uzyskać na dany produkt. Gdy wybierzemy np. blachodachówkę z posypką, można liczyć nawet na 50 lat gwarancji, inne pokrycia z blachy mają gwarancję na ok. 35 lat.

Nowoczesny dach dopracowany w detalach

Kupując materiały na pokrycie dachu, trzeba też pamiętać, że poza funkcjami ochronnymi, pokrycie ma wpływ na trwałość konstrukcji dachu, musi więc być również szczelne. Producenci pokryć dachowych oferują dzisiaj wszystkie materiały, umożliwiające wykonanie kompletnego dachu. Oprócz podstawowych dachówek w ofercie znajdziemy dachówki szczytowe, kalenicowe, wentylacyjne, trójniki, stopnie i ławy kominiarskie czy płotki przeciwśniegowe. Dostępne są również uchwyty, klamry, łączniki, taśmy  wentylacyjne, blachy koszowe czy wiatrownice. Nie warto oszczędzać na tych elementach, gdyż wpływają na funkcjonalność dachu i tworzą dodatkową ochronę konstrukcji dachu.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także