Artykuł: Podgrzewany podjazd – skuteczne systemy przeciwooblodzeniowe

Podgrzewany podjazd – skuteczne systemy przeciwooblodzeniowe

Podgrzewany podjazd do garażu to zimą bardzo duże ułatwienie. Pozwala bez wysiłku uzyskać nieośnieżoną i nieoblodzoną powierzchnię, a co się z tym wiążę umożliwia bezpieczne oraz komfortowe jej użytkowanie.

Podgrzewany podjazd do garażu zimą eliminuje konieczność ręcznego odśnieżania, usuwania piasku lub żwiru do posypywania powierzchni czy też roztapiania śniegu i lodu specjalnymi mieszankami solnymi. System przeciwoblodzeniowy zapewnia dobrą przyczepność do nawierzchni, niezależnie od warunków atmosferycznych. O podgrzewaniu podjazdu do garażu warto pomyśleć podczas projektowania nawierzchni wokół domu, gdyż rozbiórka wykończonej nawierzchni i założenie systemu jest kłopotliwe oraz kosztowne.

Podgrzewany podjazd do garażu – kable i maty

Podgrzewany podjazd do garażu to bardzo wygodne rozwiązanie. Kable lub maty grzejne (stałooporowe lub samoregulujące) wchodzące w skład systemu przeciwoblodzeniowego rozprowadzają ciepło, zasilane są prądem i mogą być układane w gruncie oraz stosowane pod wszystkie rodzaje nawierzchni utwardzonych: asfalt, beton, kostkę brukową czy kamień naturalny. Kable grzewcze mają zróżnicowane długości i moce. Dlatego decydując się na podgrzewany podjazd do garażu, powinniśmy sprecyzować moc grzewczą przewodów przypadającą na 1 m2 podjazdu, najczęściej jest to 300 W/m2. Moc uzależniona jest oczywiście od klimatu – wszędzie tam, gdzie panuje sroga zima, powinna być większa. Maty grzejne mają tę przewagę nad kablami, że czas ich montażu jest o wiele krótszy, niestety przeznaczone są one do ogrzewania podjazdów o kształcie prostokąta. W skład systemu wchodzą jeszcze regulatory (termostaty) oraz zewnętrzne czujniki temperatury i wilgotności.

Jak ułożyć kable i maty na podgrzewanym podjeździe do garażu

Na podjazdach kable czy maty grzejne można ułożyć na całej powierzchni lub wyłącznie na pasach jezdnych (miejscach, które stykają się z oponami samochodów). Pierwsze rozwiązanie podgrzewanego podjazdu zalecane jest dla dłuższych odcinkach o większym nachyleniu, gdy są często i intensywnie eksploatowane (w tym przypadku należy ułożyć kabel grzewczy w kanale odpływowym, który musi być chroniony przed zamarzaniem). Natomiast drugie zalecane jest dla krótkich podjazdów, gdzie możliwe jest ręczne odśnieżanie i usuwanie lodu ze środkowej części pasa.

Teren, na którym mają być ułożone kable czy maty musi być wyrównany, uzbrojony, pozbawiony ostrych elementów i zagłębień. Kable układa się je na głębokości około 5 cm pod powierzchnią betonu lub kostki brukowej, a maty grzejne układa się bezpośrednio na powierzchni.

Sterowanie podgrzewanym podjazdem do garażu

Podgrzewany podjazd do garażu może być w pełni zautomatyzowany i nie trzeba uruchamiać systemu przeciwoblodzeniowego każdorazowo, co jest bardzo wygodne. W takim przypadku jego wydajność dostosowywana jest do warunków atmosferycznych. To znaczy, że podjazd do garażu jest ogrzewany tylko w określonych momentach, na przykład gdy temperatura spadnie poniżej danej wartości, a poziom wilgotności wzrośnie powyżej zadanych parametrów. Ogrzewanie wyłącza się, jeśli tylko powierzchnia podjazdu jest dostatecznie sucha. Jeśli więc temperatura będzie ujemna, ale nie wystąpią opady śniegu, odpowiednio zaprogramowana instalacja nie uruchomi się.

Automatycznie podgrzewany podjazd do garażu nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Jeśli chcemy ograniczyć koszty, możemy zrezygnować z tego udogodnienia. Wtedy musimy śledzić prognozę pogody i jeśli na drugi dzień zapowiadane są opady śniegu czy gołoledź, to w nocy uruchamiamy instalację grzewczą. Tak podgrzewany podjazd do garażu jest bardziej kłopotliwy, ale na pewno dużo mniej niż jego ręczne odśnieżanie.

Podgrzewanie podjazdu do garażu glikolem lub solanką

Innym rozwiązaniem instalacji przeciwoblodzeniowych (jednak rzadko stosowanym) są systemy grzewcze, w którym źródłem ciepła jest roztwór wodny glikolu lub solanka. System rur wielowarstwowych jest w tym przypadku połączony z lokalnym źródłem, np. kotłem czy pompą ciepła. 

Zdjęcia: Devi, Elektra, Elton, Fotolia.com, Luxbud, Novoferm, Pentair

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także