Artykuł: Podest przed drzwi wejściowymi – ergonomiczny i bezpieczny

Podest przed drzwi wejściowymi – ergonomiczny i bezpieczny

Wejście do domu powinno być estetyczne i funkcjonalne, ponieważ korzystamy z niego każdego dnia. Czym więc kierować się przy wykańczaniu podestu wejściowego?

Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić na funkcjonalność. Pięknie wykończony podest nie może być torem przeszkód i zmuszać nas do niebezpiecznych czynności. Ważne jest także, abyśmy przekraczając próg domu, byli maksymalnie chronieni przed deszczem i wiatrem.    

Podest wejściowy: ergonomiczne wymiary

Wielkość podestu zależy od wielkości domu oraz działki. Najlepiej zaprojektować podest w taki sposób, aby był on od razu miejscem na grilla czy ławkę – przestrzeń przed domem stanie się wtedy przytulna i będzie „frontowym” tarasem. Do takiego podestu mogą prowadzić szerokie schody zewnętrzne, które nie wymagają balustrady i czynią dom bardziej „dostępnym” (mogą optycznie obniżyć wysoko ulokowane wejście). Mały podest wymusza zaplanowania większej ilości miejsca w strefie wejściowej wewnątrz domu (w wiatrołapie czy holu). Z punktu widzenia użytkowników podest musi być takiej wielkości, aby podczas otwierania drzwi mogły na nim zatrzymać się minimum dwie osoby. Minimalne wymiary podestu wejściowego są różne w zależności od sposobu otwierania drzwi zewnętrznych – czy drzwi otwierają się na zewnątrz, czy do wewnątrz. Jeśli drzwi otwierają się do środka, to minimalny wymiar podestu wynosi 1 x 1 m. Trzeba zaznaczyć, że jest to wymiar niezbyt wygodny. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, to przy określaniu wymiarów należy uwzględnić, że ruchome skrzydło zabiera po łuku dość dużą przestrzeń – do około 70 cm. Dlatego w tym przypadku minimalny wymiar podestu wynosi 1,5 x 1,5 m. Należy zwrócić także uwagę, aby podest był wystarczająco duży po stronie przymyku, czyli tam, gdzie znajdują się zamki i klamka. Jeżeli podest znajduje się wysoko nad ziemią, powinien być większy, niż gdyby znajdował się na poziomie terenu – będziemy czuli się na nim bezpieczniej i nie mieli wrażenia zamknięcia. Warto taki podest zabezpieczyć barierką lub murkiem oraz zadbać o odpowiednie oświetlenie, jednocześnie stosując rozwiązania energooszczędne, np. czujnik ruchu.

Podest wejściowy: z czego wykonać nawierzchnię

Podest powinien być bezpieczny, estetyczny i komfortowy w użytkowaniu. Takie warunki zapewni tylko odpowiednio dobrany materiał. Musi być on więc trwały, antypoślizgowy, nienasiąkliwy (poniżej 3%), odporny na warunki atmosferyczne, ścieranie i zarysowania. Najczęściej podest wykańczany jest gresem, klinkierem, granitem, łupkiem lub płytami betonowymi. Aby uniknąć niebezpiecznych poślizgnięć, warto kupić okładzinę, która ma szorstką i strukturalną powierzchnię lub dodatkowo zastosować elementy ryflowane lub z reliefami. Sprawdzonym sposobem jest również użycie taśm antypoślizgowych.

Uwaga! Wykańczając strefę wejściową, pamiętajmy, że posadzka podestu musi być niżej niż podłoga wewnątrz domu o minimum 1 cm. Zapobiegnie to wlewaniu się wody deszczowej nawet przy nieszczelnym progu. Podest powinien być wykonany ze spadkiem na zewnątrz minimum 1,5% – woda będzie po nim swobodnie spływać.

Ochrona podestu wejściowego przed deszczem, wiatrem i śniegiem

Zadaszenie strefy wejściowej do domu sprawi, że zarówno domownicy, jak i goście nie będą mokli czekając przed drzwiami. Ochroni także przed rażącym słońcem. Tę funkcję ochronną może spełniać szeroki okap wysunięty przed lico budynku, płyta balkonowa lub wykusz nadwieszony nad wejściem do domu. Jednak gdy architektura budynku nie przewiduje takiego zadaszenia, dobrze jest zamontować daszek nad podestem. Wybór gotowych daszków jest ogromny i łatwo je dopasować do stylu domu. Na rynku dostępne są daszki z impregnowanego drewna, z poliwęglanu komorowego oraz akrylu o konstrukcji z profili drewnianych, stalowych lub aluminiowych. Mogą być płaskie, jednospadowe czy w kształcie łuku. Do daszku można dokupić ściankę boczną, która zapewni intymność oraz ochroni przed zacinającym deszczem czy śniegiem.    

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!