Artykuł: Płyty włókno-cementowe na elewacji

Płyty włókno-cementowe na elewacji

Płyty włókno-cementowe nie są nowym rozwiązaniem, jednak większość inwestorów nie bierze ich nawet pod uwagę podczas wykańczania ścian zewnętrznych. Szkoda, ponieważ płyty te świetnie sprawdzają się jako okładziny elewacyjne, ponadto są bardzo atrakcyjne.

Płyty włókno-cementowe najczęściej wykorzystywane są jako materiał pokryciowy dachów, z powodzeniem jednak możemy nimi wykończyć ściany zewnętrzne. Najlepiej prezentują na domach w stylu nowoczesnym, natomiast w klasycznych mogą być stosowane jako element uzupełniający. Płyty włókno-cementowe można układać na powierzchniach obłych, tj. ścianach zaokrąglonych. Zawsze będą wyglądały estetycznie i intrygująco – to świetna alternatywa dla pospolitego tynku. Co ważne, elewacyjne płyty włókno-cementowe są ekologiczne, produkowane z naturalnych, neutralnych, bezpiecznych dla zdrowia i środowiska materiałów.  

Właściwości elewacyjnych płyt włókno-cementowych

Elewacyjne płyty włókno-cementowe są trwałe, wytrzymałe, a jednocześnie lekkie i elastyczne. Te tak bardzo pożądane cechy zawdzięczają przede wszystkim użytym surowcom oraz technologii produkcji. Cement zapewnia trwałość i wytrzymałość, zaś lekkość i elastyczność to zasługa nowoczesnych włókien szklanych. Kolejną ich zaletą jest niepalność (klasa A1 niepalności) oraz bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (pomagają utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz budynków). Płyty z włókno-cementu w okresie upałów i dużego nasłonecznienia ograniczają przenikanie ciepła do wnętrza budynku, a w okresie niskich temperatur przeciwdziałają skraplaniu pary wodnej na wewnętrznej powierzchni płyt (ochrona pomieszczeń przed zawilgoceniem i zagrzybieniem). Zapewniają również dobrą izolację akustyczną, która umożliwia redukcję dźwięków z zewnątrz. Chronią także pomieszczenia przed przeciągami, zapewniając jednoczesny dopływ świeżego powietrza.

Elewacyjne płyty włókno-cementowe są odporne na rdzę, atak bakterii, grzybów oraz procesy gnilne, co sprawia, że ich trwałość szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Są także odporne na agresywne substancje (na przykład kwaśne deszcze) oraz wykazują wysoką odporność na promieniowanie UV (kolory nie ulegają zmianie z upływem czasu). Nie wymagają konserwacji, nie łuszczą się, nie kruszą ani nie pękają. W przypadku rozbiórki budynku, płyty mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane lub zniszczone bez szkody dla środowiska.

Elewacyjne płyty włókno-cementowe – do wyboru, do koloru

Dostępność różnych wersji kolorystycznych, faktur oraz formatów powoduje, że płyty można dostosować do wymagań estetycznych, ekonomicznych oraz użytkowych domu. Płyty włókno-cementowe dostępne są zarówno jako długie panele, jak i niewielkie płytki. Grubość okładziny waha się w granicach 3,2-18 mm. Na rynku dostępne są płyty pomalowane lub obklejone laminatem oraz jedynie fabrycznie zagruntowane (w takim przypadku wymagają pomalowania lub pokrycia tynkiem cienkowarstwowym). Możemy także kupić płyty pokryte kruszywem kamiennym lub materiałem imitującym naturalne drewno z widocznym usłojeniem. Decydując się na wykończenie domu pływami włókno-cementowymi, możemy wybierać wśród powłok silnie kryjących i w żywych kolorach lub delikatnych z prześwitującą strukturą włókien. Jeśli ich powierzchnia jest delikatnie ziarnista, to przyczepność brudu do elewacji jest minimalna. Możemy na elewacji zastosować także płyty ryflowane. Są barwione w całym przekroju na stonowane kolory w odcieniach ziemi. Elewacyjne płyty włókno-cementowe nie mają żadnych powłok zewnętrznych, dzięki czemu wyglądają bardzo naturalnie.

Montaż elewacyjnych płyt włókno-cementowych

Montaż elewacyjnych płyt włókno-cementowych nie wymaga wykonywania żadnych prac mokrych, dzięki czemu możemy nimi wykańczać ściany zewnętrzne o każdej porze roku. Chociaż prace nie są skomplikowane, najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanej ekipie. Najczęściej płyty układane są na warstwie termoizolacji, mocuje się je do rusztu systemowego (wykonuje się go podczas układania ocieplenia). Podczas montażu zwróćmy uwagę, czy płyty zostały odsunięte od warstwy ocieplenia oraz pozostawiono otwory wentylacyjne (informacji, jak dużo ich powinno być i w jakich miejscach je ulokować należy szukać u producenta okładziny). Tylko taki montaż pozwoli usunąć ewentualną wilgoć z elewacji. Podczas montażu wielkoformatowych płyt ważne jest również pozostawienie szczelin dylatacyjnych. Wypełnia się je profilami aluminiowymi lub taśmami dylatacyjnymi. Zapobiegają one odkształcaniu i pękaniu materiału. Z dylatacji możemy zrezygnować jedynie w przypadku, gdy płyty będą układane na zakład.

Elewacyjne płyty włókno-cementowe na plac budowy mogą być przywiezione jako gotowe do montażu elementy, odpowiednio przycięte, lub mogą być bezpośrednio przed ułożeniem przycinane na właściwy wymiar przy pomocy standardowych narzędzi (w takim przypadku należy stosować się do zaleceń producenta). Niektóre płyty dostarczane są z tzw. krawędziami fabrycznymi – przed montażem trzeba je przyciąć z każdej strony około 15 cm. Upewnijmy się u producenta, czy nie przycięte brzegi wymagają impregnacji.

Koszt wykonania elewacji z płyt włókno-cementowych

Niestety, koszt wykonania elewacji z płyt włókno-cementowych jest dość wysoki – 1 m2 tej okładziny to wydatek rzędu 110-150 zł. Duży wpływ na koszt ma kolor płyt, na przykład białe, bardzo często przygotowywane na zamówienie podnoszą go o 30%. Na ostateczną cenę wykonania elewacji z płyt włókno-cementowych wpływa również materiał na ruszt (zapłacimy za niego 40-70 zł do każdego m2), a także montaż (70-100 zł/m2).

Zdjęcia: Cembrit, Equitone

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także