Artykuł: Płyty betonowe w roli drewna

Płyty betonowe w roli drewna

Płyty betonowe imitujące drewno należą do bardzo chętnie stosowanych nawierzchni ogrodowych i tarasowych. Doskonale odtwarzają urodę drewna, a przy tym nie mają jego wad. Czym wyróżnia się betonowe drewno?

Płyty z betonu z powodzeniem odtwarzają urok drewnianych nawierzchni – tak jak one potrafią harmonijnie połączyć taras, balkon, schody i podest wejściowy czy ogrodowe ścieżki z naturalnym otoczeniem. Płyty betonowe imitujące drewno naśladują zarówno jego strukturę, kolorystykę, sposób wykończenia typowy dla drewnianych nawierzchni. A przy tym są także trwałe. Wpiszą się nie tylko w aranżacje rustykalne czy też naturalistyczne. Mogą być również elementem nowoczesnego ogrodu i podjazdu czy strefy wejścia. Przez producentów są nazywane jako płyty chodnikowe, betonowy parkiet ogrodowy oraz podkłady kolejowe.

Drewno z betonu – właściwości użytkowe

Płyty betonowe imitujące drewno są produkowane z wibroprasowanego betonu o niskiej nasiąkliwości. Dzięki temu wykonane z nich nawierzchnie nie mają typowych dla drewna ograniczeń. Są mrozoodporne, nie straszna też im wilgoć, a tym samym śnieg czy deszcz, a także promieniowanie UV. Nie ulegają też destrukcji pod wpływem częstych w naszym klimacie wahaniom temperatury. Nie ulegają również łatwo zarysowaniom czy ścieraniu. W przeciwieństwie do naturalnego, betonowe drewno wyróżnia odporność na działanie ognia. Do ich zalet należy też łatwa pielęgnacja – nie wymagają tak pracochłonnej konserwacji, wystarczy tylko zmyć zabrudzenia, by były efektowne. Te wszystkie zalety funkcjonalne wpływają na ich zastosowanie. Wykorzystuje się je nie tylko tam, gdzie można układać drewno, ale również w miejscach stale narażonych na wilgoć, np. nad stawami czy oczkami wodnymi, do wykończenia mostków, pomostów i tarasów usytuowanych nad nimi.

Płyty betonowe imitujące drewno – wzory, wymiary, kolory

Atutem drewnopodobnych płyt betonowych jest również ich estetyka. W sposób bardzo przekonujący odtwarzają kolorystykę, usłojenie, a nawet sęki, ubytki czy głębokie spękania charakterystyczne dla drewna – często wyglądają jakby dłuższy czas były wystawione na działanie wilgoci, słońca czy ptaków i owadów. Niektóre ich rodzaje, np. te imitujące stare pokłady kolejowe noszą ślady po gwoździach. Wiarygodność zyskują również przez imitujące typowe dla drewna sposoby jego wykończenia produktami do ochrony drewna. Można więc kupić płyty chodnikowe do złudzenia przypominające elementy bejcowane lub olejowane na biało albo w różnych odcieniach głębokich szarości aż po czerń. Płyty betonowe imitujące drewno często naśladują też kolorystykę z gamy brązów typową dla sosny oraz gatunków egzotycznych. Są one przeważnie barwione w masie, a to sprawia, że nawet zarysowane czy obtłuczone wyglądają naturalnie. Ich atrakcyjność określa również kształt – deski, podkładu kolejowego, kwadratowej płytki albo drewnianego krążka z przeciętego pnia. Wpływ na walory dekoracyjne drewna betonowego mają również jego wymiary. Elementy w formie prostokąta mają zazwyczaj długość 49-120 cm i szerokość 22-30 cm, elementy kwadratowe 22,5 cm, a okrągłe średnicę 40 cm. Na miejsce ich zastosowania wpływa także ich grubość – zazwyczaj wynosi 4-4,5 cm, materiały grubsze, np. 6 cm są przeznaczone do układania w miejscach narażonych na większe obciążenia.

Montaż płyt betonowych imitujących drewno

Płyty betonowe jak drewno nie przysparzają także problemów podczas układania. Do wykonania trwałej nawierzchni należy przygotować odpowiednią podbudowę. Do jej wykonania najlepiej użyć grubego żwiru lub tłucznia. Na posesjach mieszkalnych,jej grubość powinna wynosić 15-20 cm. Należy zadbać o jej mocne ubicie oraz wyprofilowanie ze spadkiem, który powinien wynosić ok. 3%. Zabezpieczy to nawierzchnię przed gromadzeniem się na niej wody opadowej. Wpływ na trwałość nawierzchni ma również wykonanie spoin, powinny być one bardzo szczelnie wypełnione piaskiem. Płyty mogą różnić się nieco odcieniem, dlatego podczas układania nawierzchni, należy mieszać elementy z różnych palet.

Elementy uzupełniające

Płyty betonowe imitujące drewno są często proponowane razem z elementami uzupełniającymi. Należą do nich drewnopodobne palisady, które są wykonane w takiej samej stylistyce jak materiały nawierzchniowe. Dzięki temu stworzą spójne wykończenie tarasu, pomostu, ogrodowych ścieżek czy podjazdu. Warto je także wykorzystać także do wykończenia rabat i grządek, co zapewni harmonijną aranżację ogrodu oraz posesji. Do jej zbudowania mogą również posłużyć elementy, które można wykorzystać do wykonania betonowych donic.

zdjęcia: materiały prasowe, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!