Artykuł: Płytki majolika i zellige – okładziny ceramiczne z duszą

Płytki majolika i zellige – okładziny ceramiczne z duszą

Tradycyjne, ręcznie wytwarzane płytki ceramiczne są znowu na topie. Do wyboru mamy ugruntowane już na rynku kolekcje określane jako majolika, a ostatnio uwagę przyciągają płytki zellige. To propozycje okładzin ceramicznych, które odnajdą się zarówno we wnętrzach rustykalnych, jak i nowoczesnych.

Jak wykończyć wnętrza domu, by były na czasie, a jednocześnie miały klimat? Takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, którzy poszukują rozwiązań ponadczasowych i jednocześnie takich, które szybko nie wyjdą z mody. Szczególnie elementy montowane na stałe takie jak okładziny ścienne i podłogowe powinny być dobierane tak, by przetrwały wszelkie trendy. Jeszcze do niedawna na topie były wielkoformatowe płytki gresowe przeznaczone do bezspoinowego układania – zdominowały szczególnie ściany naszych łazienek na długie lata. Nadal jest to dość popularny, ale na szczęście nie jedyny wybór okładziny do łazienek czy kuchni. Tu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników domów z duszą. We wzornictwie płytek ceramicznych obserwujemy powrót do tradycji. Nic dziwnego, tego rodzaju płytki ścienne są tańsze od gresu, łatwiejsze do ułożenia, mają bogatsze wzornictwo. Typowe dla basenu Morza Śródziemnomorskiego wyroby ceramiczne dawno już wyszły poza granice krajów, gdzie stosowane były od wieków. Wprawdzie jeszcze do niedawna wywodzące się z tamtych rejonów płytki ceramiczne stosowano głównie do wykończenia wnętrz klasycznych i rustykalnych, to dzisiaj przebiły się do aranżacji nowoczesnych – skandynawskich, minimalistycznych, eklektycznych i loftowych. Są tym wyjątkowym materiałem wykończeniowym, po który sięgają twórcy różnych stylów.

Nowoczesna majolika 

Na rynku znajdziemy wiele propozycji płytek przypominających stare ceramiczne okładziny z rejonu Morza Śródziemnego. Jednym z nich jest majolika. Pod tą nazwą rozumie się różnego rodzaju wyroby, również kafle okładzinowe wykonane z fajansu i pokryte gęstą, nieprzezroczystą emalią cynową zdobioną farbami naszkliwnymi, które po wypaleniu zlewają się w jednolicie gładką powierzchnię. Określa się tak przede wszystkim wyroby włoskie, ale ich tradycja sięga produkcji ceramiki mauretańskiej i hiszpańskiej. Na rynku współcześnie produkowanych płytek ceramicznych jest w tej chwili wiele produktów określanych jako majolika. Dominują stylizowane na grube kafle majolikowe, ale znacznie od nich cieńsze płytki produkowane w technologii monoporozy – to nowoczesny sposób wytwarzania płytek ściennych, jeszcze do niedawna nazywanych glazurą. Nowoczesna majolika to najczęściej jednolite kolorystycznie płytki nawiązujące do starych, ręcznie wytwarzanych produktów ceramicznych – nie są one jednak prawdziwą majoliką. Wykonane w technologii monoporozy płytki są pokryte szkliwami, w których nierówną połyskującą powierzchnię uzyskano nie przez mozolne ręczne zdobienie, ale fabrycznie.

Zellige – tradycja ceramiczna w czystej postaci

Płytki zellige jawią się jako coś wyjątkowego – to produkt całkowicie oryginalny, który wyróżnia się unikatową strukturą i bogactwem tonacji kolorystycznych. Wytwarzane ręcznie i wypalane w tradycyjnych piecach ogniowych miały swój niepowtarzalny klimat – efekty pracy ręcznej i naturalnego wypału to nierówności w wymiarach, przebarwienia, zbąblenia szkliwa czy ślady popiołu. W ich naturalnym miejscu zastosowania – architekturze marokańskiej i andaluzyjskiej – urok okładzin tworzą dodatkowo ślady zużycia: spękania, obtłuczenia, ubytki szkliwa. Cechą charakterystyczną i nadającą wyjątkowość płytkom zellige jest również oryginalna kolorystyka – są tu zarówno wyraziste, jak i złamane kolory, głębie jednych i drugich podkreśla połysk glazury. Ich unikalną cechą jest występowanie w obrębie konkretnej barwy wielu odcieni. Płytki zellige mogą być produkowane jako glazurowane, jak i nieglazurowane. Ciekawa jest technologia ich produkcji – płytki wypalane są w większych formatach, z których następnie docina się przy pomocy specjalnego młotka potrzebne kształty – począwszy od kwadratu ok. 10 x 10 cm, aż po skomplikowane i drobne wielokąty, z których układa się mozaiki.

Niepowtarzalny design tradycyjnej ceramiki

Coraz więcej projektantów kuchni i łazienek docenia atuty płytek „majolikowych” i zellige. Efekty są bowiem nie do powtórzenia w innych rodzajach płytek. Błyszcząca, lekko załamująca światło powierzchnia tworzy szczególny klimat – z jednej strony nieco vintage, z drugiej tak modnego eko. Majolika w wersji jednolitej kolorystycznie pozwala stworzyć idealne tło dla nowoczesnego wyposażenia, stanie się głównym bohaterem kuchni i łazienki, gdy postawimy na mocny kolor lub bogate wzory. Płytki zellige mają dodatkowy atut dla miłośników naturalności – mają nierówne brzegi i lekko powykrzywianą lub pofalowaną powierzchnię, dzięki czemu po ułożeniu na ścianie tworzy się nierówna dodatkowo załamująca światło modna strukturalna okładzina.

zdjęcie tytułowe: WOW Design


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!