Artykuł: Parasole – zadaszenia ogrodowe idealne na letnie upały

Parasole – zadaszenia ogrodowe idealne na letnie upały

Trudno wyobrazić sobie letni wypoczynek na tarasie, balkonie lub w ogrodzie bez odpowiedniej osłony przed słońcem. Do najtańszych, a przy tym niezawodnych należy parasol ogrodowy.

W naszej strefie klimatycznej ciepłych dni nigdy nie ma zbyt wielu, dlatego gdy tylko pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, starajmy się z tego korzystać. Z pewnością chętniej przebywamy na tarasie, balkonie czy w ogrodowym zakątku wówczas, gdy nie musimy uciekać przed dla wielu osób męczącym, a przy tym w nadmiarze szkodliwym działaniem mocnego o tej porze roku światła słonecznego. Oczywiście nie będzie ono stanowiło dla nas zagrożenia, jeśli miejsce letniego wypoczynku będzie zadaszone. Najłatwiej w tym celu skorzystać z parasola ogrodowego – w przeciwieństwie do innych form zadaszenia jego koszt nie zrujnuje domowego budżetu, a do montażu nie będziemy musieli wzywać fachowców. Jednak, by dobrze pełnił swoją funkcję, musi być dopasowany do naszych potrzeb i miejsca, w którym chcemy go ustawić. Na co zwrócić uwagę, wybierając parasol ogrodowy?

Parasol ogrodowy z dobrą czaszą

Kiedy decydujemy się na zakup parasola ogrodowego, nasza uwaga kieruje się przede wszystkim na jego część materiałową, czyli czaszę. To jej zadaniem jest ochrona naszego ciała przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Najczęściej jest wykonana z poliestru lub wzmocnionej bawełny z odpowiednim filtrem przeciwsłonecznym – materiał powinien blokować minimum 95% promieniowania ultrafioletowego. Oczywiście najskuteczniej hamujące promienie słoneczne powinny znaleźć się na tarasach czy balkonach usytuowanych od południa czy zachodu. W takich miejscach sprawdzą się modele wyposażone w otwór wentylacyjny, który zapewni odpowiednią wymianę powietrza pod parasolem. Warto zwrócić też uwagę na to, czy tkanina czaszy ochroni nas również przed deszczem. Dobrym wyborem będzie czasza wzmocniona kilkoma dodatkowymi drutami, co sprawi, że nie będzie się składała podczas silnych podmuchów wiatru. Komfort wypoczynku podniesie też możliwość regulowania kąta nachylenia czaszy, dzięki czemu dopasujemy go do nasłonecznienia wybranego miejsca. Znaczenie mają także wymiary czaszy – im większe, tym zakres działania parasola obejmuje większą powierzchnię. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze duży parasol będzie dobrym wyborem. Nie sprawdzi się choćby na niewielkim balkonie, jakich u nas nie brakuje. W sklepach można nabyć parasole o średnicy lub szerokości wynoszącej najczęściej od ok. 2 do nawet 5,6 m. Pod dużą czaszą zmieszczą się stół i krzesła, a nawet leżaki. Oprócz najbardziej popularnych parasoli z czaszami okrągłymi do dyspozycji mamy także modele z czaszami prostokątnymi oraz półokrągłymi. Najbardziej nowoczesny design mają parasole prostokątne w zdecydowanych barwach, np. granatowe oraz w rozbielonych beżach i żółcieniach.

Stabilna, trwała i funkcjonalna konstrukcja parasola ogrodowego

Równie ważna jest konstrukcja parasola, powinna być ona przede wszystkim stabilna i bezpieczna, a także odporna na poduchy wiatru. Wykonuje się ją zazwyczaj z aluminium, stali, tworzyw sztucznych lub drewna, często egzotycznego. Przed zakupem parasola zwróćmy uwagę na położenie nogi – w tradycyjnych modelach jest ona usytuowana centralnie w czaszy, w nowoczesnych noga ma położenie boczne, co znacznie poszerza możliwości aranżacyjne parasola – stojąca po środku noga wymaga wyboru stołu z otworem, nie ogranicza również wówczas ustawienia sprzętów w strefie parasola. Warto wybrać parasol wyposażony w funkcję tzw. łamania, dzięki niej sprzęt stanie się jeszcze bardziej praktyczny. Z użytkowego punktu widzenia istotny jest także sposób obsługi parasola – im prostszy, tym łatwiej będzie się do składać i rozkładać. Równie ważnym elementem jest podstawa do parasoli, która zapewnia parasolowi stabilność. Może być zrobiona z betonu i barwiona lakierem akrylowym, z granitu lub tworzyw sztucznych. Jeśli jednak parasol ma być używany w różnych miejscach, warto zastanowić się nad zakupem lekkiej podstawy z solidnego plastiku, którą wypełnia się np. wodą. Często trzeba ją dokupić oddzielnie.

zdjęcia: fotolia.com


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!