Artykuł: Panele winylowe – nowoczesne okładziny podłogowe

Panele winylowe – nowoczesne okładziny podłogowe

Podłogowe panele winylowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mają wiele zalet, dlatego często warto nimi wykończyć podłogę.

Panele podłogowe należą do najchętniej stosowanych okładzin podłóg – od lat układa się posadzki laminowane. Cenimy je za atrakcyjne wzornictwo, szybki montaż i często bardzo przystępne ceny. Dzisiaj mają one konkurencję – są to podłogowe panele winylowe, które mają jeszcze więcej atutów funkcjonalnych.

Podłogowe panele winylowe – rodzaje

Podłogowe panele winylowe są okładziną wielowarstwową, do ich produkcji wykorzystuje się polichlorek winylu (PVC). Są to zarówno okładziny, których rdzeniem są płyty HDF, korkowe, rdzeń może być także mineralny – tworzy go mieszanka minerałów skalnych i nowoczesnych polimerów, który zapewnia wysoką stabilność wymiarów, także gdy temperatura otoczenia jest wysoka. Do tego rodzaju paneli polichlorek winylu jest wykorzystywany jako ich wierzchnia warstwa. Podłogowe panele winylowe to również okładziny, które składają się z kilku warstw winylu. Obydwa rodzaje wykończone są nadrukowaną warstwą dekoracyjną, którą zabezpiecza warstwa użytkowa wykończona np. lakierem. Różni je także sposób układania oraz grubości – zazwyczaj wynosi ona od 3 do 8 mm.

Funkcjonalne zalety i wady paneli winylowych

Podłogi winylowe wyróżnia trwałość, są one wyjątkowo odporne na ścieranie. W przeciwieństwie do paneli laminowanych większość z nich jest polecana do układania w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, można więc je montować w łazienkach. Niektórzy producenci twierdzą, że ich materiałom nie szkodzi nawet zalanie, mają one 100% wodoszczelność. Liczną grupę tworzą także podłogowe panele laminowane polecane na ogrzewanie podłogowe, to materiały dobrze przewodzące ciepło. Ich atutem jest również duża elastyczność, co przekłada się na ich dobrą izolacyjność akustyczną – zdecydowanie lepszą np. od posadzek drewnianych. Podłogi winylowe cechuje także dobra izolacyjność termiczna. Są one również miękkie, dzięki czemu stąpanie po nich nie jest obciążające dla kręgosłupa. Połączenie tak wielu atutów sprawia, że podłogowe panele winylowe można układać we wszystkich wnętrzach. Będą więc idealnym materiałem, gdy zechcemy ujednolicić posadzkę w całym domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się choćby w niewielkich mieszkaniach. Bez problemu znajdziemy także panele winylowe przeznaczone do układania w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Ich wadą jest to, że z czasem nie nabiorą szlachetnej patyny typowej dla materiałów naturalnych.

Atrakcyjne wzory podłóg winylowych

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju okładzin jest również bogate wzornictwo, Największą grupę tworzą panele inspirowane drewnianymi parkietami i deskami. Odwzorowują one modne wymiary, sposoby ułożenia, gatunki drewna, jego strukturę, a także sposoby wykończenia. Wielu producentów ma swojej ofercie nie tylko okładziny odtwarzające drewno. Dużą grupę tworzą panele winylowe inspirowane płytkami kamiennymi oraz podłogami betonowymi. Do bardzo modnych należą materiały odtwarzające wzornictwo płytek cementowych.

Łatwy montaż podłóg winylowych

Jeszcze jednym argumentem zachęcającym do użycia podłogowy paneli winylowych jest ich bezproblemowy i szybki montaż, którego może się podjąć większość inwestorów. Mogą być montowane na zatrzask, przyklejane do podłoża klejem lub też samoprzylepne. Trzeba tylko zadbać o równe i czyste podłoże, chociaż są też takie, których producenci twierdzą, że podłoże nie musi być idealnie równe. Pod większość podłóg winylowych należy zastosować polecany przez ich producenta podkład, chociaż niektóre mają podkład zintegrowany z panelem. Najłatwiejsze do ułożenia są panele samoprzylepne – można je układać na czystej, równej, odtłuszczonej i zagruntowanej podłodze bez konieczności użycia jakichkolwiek narzędzi. Jeśli zajdzie konieczność ich przycięcia, wystarczy nóż do tapet.

zdjęcia: materiały prasowe, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!