Artykuł: Panele gipsowe 3D – dla urody, zdrowia i komfortu

Panele gipsowe 3D – dla urody, zdrowia i komfortu

Panele dekoracyjne 3D wykonane z gipsu to jedna z propozycji dekoracji wnętrza. Można nimi pokryć całą ścianę lub jedynie jej fragment. Zobaczmy, jakie możliwości daje ten typ dekoracji.

Ściany to największe płaszczyzny wnętrza, zawsze przykuwają uwagę swoim kolorem, fakturą, zamontowanymi czy zawieszonymi na nich dekoracjami. Panele gipsowe 3D stanowią alternatywę zarówno dla płaskich okładzin ściennych, jak i dekoracji w formie obrazów, płaskorzeźb czy innych tak modnych dzisiaj przestrzennych dekoracji.

Gips – tworzywo paneli dekoracyjnych 3D

Do produkcji paneli dekoracyjnych 3D wykorzystuje się wysokiej jakości lekki gips lub kompozyt gipsowy. Pojedynczy panel ma zwykle wymiary 50 x 50 cm lub 60 x 60 cm i grubość 0,5-3 cm. Mimo że gips jest materiałem lekkim, jest to dość ciężka dekoracja – jeden panel może ważyć nawet około 5-6 kg. Warto też jednak wiedzieć, że oprócz właściwości estetycznych, ten rodzaj ma materiału jest również korzystny dla zdrowia. Kompozyty gipsowe są w 100% produktem naturalnym, bezpiecznym także dla alergików. Gips ma właściwości regulujące wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Materiał pochłania nadmiar wilgoci, ale też zwraca go, kiedy powietrze staje się suche. Ponadto wiele modeli dostępnych na rynku ma bardzo pożądaną funkcję „soundwave”, działającą na zasadzie dyfuzji akustycznej, czyli równomiernego rozpraszania się dźwięku w całym pomieszczeniu. Taki rodzaj wykończenia ściany poprawia więc komfort słuchania muzyki, oglądania kina domowego czy nawet prowadzenia rozmów.

Panele dekoracyjne 3D – efekty estetyczne

Dlaczego panele gipsowe cieszą się taką popularnością? Przede wszystkim w sposób tani i szybki pozwalają odmienić charakter wnętrza. Materiał może być fabrycznie barwiony na praktycznie dowolny kolor i formowany w różne wzory. Można też je malować po ułożeniu. Wzornictwo jest bardzo bogate – są to nie tylko wzory geometryczne, ale też ornamenty charakterystyczne dla różnych stylów, projektanci czerpią też motywy ze świata przyrody, obszaru flory i fauny. Motyw fali, bąbelkowy, wzory puzzli, figury geometryczne przypominające te rozszczepione w pryzmacie, strukturę kryształu, diamentu – to tylko nieliczne propozycje. Projektanci proponują też wiele wzorów naśladujących inne materiały, np. pikowaną ścianę z tkaniny czy skóry, pognieciony papier, płyty betonowe wraz ze śladami technologicznych łączeń między płytami, okładzinę z kamienia, cegły czy płytek ceramicznych. Projektanci stosują ten produkt zwykle jako wykończenie jednej ze ścian wnętrza, np. nad kącikiem wypoczynkowym w salonie, ścianę klatki schodowej, strefę kominka czy jadalni.

Panele dekoracyjne – montaż, malowanie i pielęgnacja

Panele gipsowe można zamontować na ścianie samodzielnie, bez pomocy fachowca. Wystarczy kupić odpowiedni montażowy klej do produktów gipsowych. Po przyklejeniu paneli łączenia należy zagipsować, następnie wyszlifować drobnym papierem ściernym, zagruntować i pomalować ogólnodostępnymi farbami. Panele można pozostawić w naturalnym kolorze gipsu lub pomalować dowolną farbą, ale zalecana jest farba lateksowa odporna na tarcie i zmywanie. Można też zastosować lakier błyszczący lub matowy, co dodatkowo zabezpiecza panele przed osadzaniem się kurzu. Tak pomalowane panele wystarczy przetrzeć ściereczką ze środkiem typu pronto przeciw osadzaniu się kurzu. Oprócz farby odpornej na zmywanie i lakierów producenci polecają stosowanie impregnatów zapobiegających osadzaniu się kurzu i zapobiegających zabrudzeniom.

Zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!