Artykuł: Oświetlenie rabat ogrodowych – jak doprowadzić instalację?

Oświetlenie rabat ogrodowych – jak doprowadzić instalację?

Aby doświetlić nasz ogród światłem sztucznym, musimy doprowadzić do niego instalację elektryczną. Najlepiej aby została wykonana przed posadzeniem roślin. Pozwoli to uniknąć rozkopywania istniejących już grządek i rabat kwiatowych.

Elektryczna instalacja elektryczna powinna być bezpieczna i łatwa w obsłudze. Układając ją warto skorzystać z porady oraz pomocy fachowego elektryka i jemu powierzyć wykonanie instalacji.

Ważne zasady

Elektryczna instalacja zewnętrzna musi być połączone ze źródłem prądu wychodzącego z domu. Nie może stanowić zagrożenia, dlatego musi być podłączona do oddzielnego obwodu, chronionego dwoma wyłącznikami: nadmiarowo-prądowym dobranym do mocy obciążenia i przeciwporażeniowym (różnicowo-prądowym).
Lampy ogrodowe włącza się i wyłącza aparatami działającymi automatycznie. Oprócz nich należy także zamontować urządzenia do ręcznego sterowania oświetleniem z wnętrza domu oraz przekaźniki (montowane są w rozdzielnicy) umożliwiające powrót układu włączonego ręcznie do ustawień automatycznych. 
Jeśli w naszym ogrodzie planujemy kilka obwodów oświetleniowych (np. kilka włączanych odrębnie grup lamp czy lampy zasilane różnym napięciem), to musimy z głównego obwodu zasilającego oświetlenie zewnętrzne wyodrębnić te obwody i podłączać je do odpowiednich aparatów sterujących. Do obwodów zasilających lampy niskonapięciowe (na 12 lub 24 V) podłączamy transformatory i dodatkowe bezpieczniki – montujemy je za transformatorem, po stronie niskonapięciowej. Cały osprzęt montujemy w dodatkowej rozdzielnicy. Przewody zasilające wyprowadzamy na zewnątrz w rurkach poprowadzonych po ścianie domu. 

Pod napięciem

Oświetlenie ogrodowe może być zasilane napięciem 12, 24 czy 230 V. Niskie napięcie 12 czy 24 V najczęściej stosuje się na niewielkich działkach, ponieważ przewód powinien mieć długość nie większą niż 25 m ze względu na konieczność uniknięcia dużych spadków napięcia na dłuższych jego odcinkach. Ograniczeniem jest też maksymalna liczba lamp, które można podłączyć do instalacji niskonapięciowej - suma podłączonych lamp nie może przekraczać mocy transformatora. W przypadku gdy nasz ogród będą rozświetlały duże lampy, najlepiej jest wykonać instalację pod napięciem sieciowym 230 V.

Układanie przewodów

Zanim ułożymy przewody, powinniśmy rozplanować położenie lamp ogrodowych oraz mieć informacje jakim napięciem będą zasilane. Do zasilania niskim napięciem możemy stosować dowolne przewody. Układamy je w gruncie w dowolny sposób na głębokości co najmniej 30 cm. Aby nie zostały uszkodzone podczas prac w ogrodzie lub przecięte przez gryzonie, dobrze jest umieścić je w rurkach ochronnych. Przekrój żył w przewodzie dobieramy do długości instalacji oraz jej obciążenia. Liczba żył zależy od ilości obwodów, którymi chcemy niezależnie sterować. W miejscach, gdzie mają być zamontowane lampy ogrodowe, przewody wyprowadzamy ponad grunt na wysokość ok. 1 m. 
Jeśli oświetlenie ogrodowe ma być zasilane napięciem sieciowym 230 V, używamy przewodu, który ma odporność napięciową izolacji do 1 kV (symbol YKY), a przekrój żył – 2,5 mm2. Nie powinniśmy układać go blisko dużych drzew, wzdłuż fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych. Przewody układamy w linii prostej, a jeśli natrafimy na przeszkodę, zakrzywiamy je pod kątem prostym, a nie łukiem. Umieszczamy je w wykopie na głębokości 70-80 cm, a 30 cm nad nimi lokujemy niebieska taśmę ostrzegawczą. Pojedynczy obwód wykonujemy z kabla trójżyłowego, zaś niezależne sterowanie trzema obwodami umożliwia kabel z pięcioma żyłami. Jeśli w jednym obwodzie składającym się z kilku lamp pierwsza i ostatnia znajdują się blisko źródła zasilania, możemy zastosować tzw. zasilanie pierścieniowe. W takim przypadku przewód zasilający wszystkie lampy układamy w postaci pętli wychodzącej i powracającej do punktu zasilania – umożliwia to dwustronne zasilanie lamp i w razie awarii jakiegoś odcinka lampy będą działać.  

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!