Artykuł: Oświetlenie nad stołem

Oświetlenie nad stołem

Trudno sobie wyobrazić stół jadalniany bez wiszącej nad nim lampy – nie tylko pełni ważną funkcję oświetlając stół, ale też uprzyjemnia spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Z łatwością dobierzemy odpowiednią do aranżacji stołu i naszych potrzeb.

Wisząca lampa nad stołem weszła na trwałe do aranżacji kącika jadalnianego. Służy do wyodrębnienia specyficznej funkcji tego aneksu oraz buduje jego intymny klimat. Oświetleni stołu podkreśla także urodę zastawy stołowej, dekoracji stołu oraz podawanych potraw. Światło sączące się spod klosza ma nas zachęcać do spożywania posiłków i biesiadowania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór lampy wiszącej oraz jej właściwe zamontowanie.

Oświetlenie stołu dobrze skomponowane

Popularnym rozwiązaniem oświetlenie stołu są nadal lampy jednopunktowe, czyli z jednym źródłem światła. Są idealne, gdy stół jest niezbyt duży lub okrągły. Gdy stół jest większy, na przykład prostokątny lub owalny inny bywa ich sposób zawieszania – nad stołem zamiast jednej lampy wiszą dwie lub nawet trzy takie same oprawy. W takiej kompozycji najlepiej zastosować lampy sufitowe o prostym kształcie.

Modnym rozwiązaniem oświetlenia stołu jest także zastosowanie zamiast kilku lamp jednej lampy wielopunktowej z szeregowo rozmieszczonymi kloszami zawieszonymi na tej samej wysokości. To rozwiązanie bardzo wygodne i efektowne nad dużym prostokątnym lub owalnym stołem. Zawieszone w jednej linii niewielkie klosze mają zazwyczaj prostą uniwersalną stylistykę, dlatego też doskonale pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Doskonale wyglądają w otwartej przestrzeni dziennej, gdyż dobrze komponują się z bardziej ozdobnymi w formie żyrandolami. 

Coraz częściej nad stołem wiesza się również wieloramienne żyrandole. Idealnie sprawdzą się one w dużej jadalni – zawieszone dość wysoko nad stołem mogą pełnić także funkcję oświetlenia ogólnego. Podobnie są wykorzystywane wieloramienne plafoniery – plafony z ramionami.

Ważny klosz w oświetleniu stołu

Nad stół najczęściej wybiera się lampy z otwartym kloszem skierowanym w dół. Jeśli zdecydujemy się na lampę z kloszem nieprzezroczystym (np. grubej tkaniny czy metalu) zyskamy światło kierunkowe, gdy klosz lampy wiszącej będzie prześwitujący (np. ze szkła lub przezroczystego tworzywa sztucznego czy papieru ryżowego) otrzymamy światło rozproszone. W jadalni z wystrojem klasycznym nawiązującym do któregoś ze stylów historycznych lub rustykalnych chętnie stosuje się lampy z kloszami o kształcie odwróconej misy, szerokiego walca, a także oprawy o podwójnych kloszach. Mogą być one gładkie lub zdobione klasycznymi motywami geometrycznymi, kwiatowymi, palmetami. Materiałem na klosze są najczęściej szkło, różnego rodzaju tkaniny, ale też np. elementy z podatnej na kształtowanie sklejki (te są doskonałym dopełnieniem wnętrz rustykalnych).

Miłośnicy rozwiązań bardziej nowoczesnych chętnie sięgną po lampy sufitowe w formie ściętej kuli, wykonanej np. z metalu niekiedy perforowanego (w abażurach są niewielkie okrągłe otwory), wydłużonych stożka, graniastosłupa oraz walca – najczęściej są one wykonane ze szkła. Uwagę przykuwają często ich wymiary, gdyż mogą być one bardzo duże lub przeciwnie – niewielkie.

Oświetlenie stołu – ważny zasięg

Lampa przeznaczona do zawieszenia nad stołem może być usytuowana bardzo nisko – światło wyodrębnia wówczas cały stół z przestrzeni jadalni i buduje wokół niego uroczysty klimat. Natomiast wysoko zawieszona lampa stołowa może zwłaszcza przy otwarty kloszu razić osoby zasiadające przy stole. Niezależnie jednak od naszych preferencji światło powinno obejmować swoim zasięgiem cały stół, jeśli więc ma on szerokość 120 cm, klosz należy zawiesić na wysokości 60-70 cm nad blatem, przy szerszym odległość od blatu wzrasta do 80-90 cm. Wygodnym rozwiązaniem oświetlenia stołu jest zastosowanie lampy z regulowaną długością sznura lub zmiennym kątem padania światła, które pozwolą manewrować jego zasięgiem. 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!