Artykuł: Oprawy ścienne – efektowne i efektywne

Oprawy ścienne – efektowne i efektywne

Rodzaje opraw ściennych

Lampy ścienne to przede wszystkim kinkiety– tą nazwą określamy dzisiaj całą dużą grupę opraw o specjalnej konstrukcji, która umożliwia zamontowanie ich na ścianie. Do niedawna najbardziej popularne były kinkiety o formie nawiązującej do konstrukcji żyrandoli z kloszami kierującym światło w górę - na ścianę powyżej oprawy i sufit, lub w dół – na ścianę poniżej oprawy oraz posadzkę. Natomiast formy współczesnych kinkietów podążają za kształtami nowoczesnych i chętnie stosowanych opraw sufitowych. Można więc spotkać kinkiety z niewielkich kryształków, z ramionami powtarzającymi wzór ramion żyrandola.

Oprawy z jednej linii stylistycznej są bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, gwarantującym spójną kompozycję świetlną we wnętrzu. Dużą grupę tworzą kinkiety w dość neutralnej stylistyce w kształcie muszli, półmis, prostopadłościanów ściśle przylegających do ścian. 

Oświetlenie uzupełniające i dekoracyjne

W pokojach dziennych, sypialniach i gabinetach oświetlenie boczne może być włączane jednocześnie z ogólnym lub używane zamiennie. W pokojach montuje się je nad niskimi meblami, w sypialniach nad łóżkiem, gdzie z powodzeniem mogą zastępować stojące lampki nocne. Kinkiety wykorzystuje się również do oświetlania luster, obrazów i szkła dekoracyjnego. Chętnie stosuje się je także do podkreślania urody detali architektonicznych np. nisz i wnęk, ścian łukowych. Producenci oferują oprawy ścienne w komplecie z sufitowymi i stołowymi – to dobra propozycja dla osób, które poszukują bezpiecznego sposobu na skomponowanie elementów wystroju wnętrza.

Najlepszy efekt wizualny osiągniemy, montując oprawy świetlne na wysokości wzroku. Niezbyt agresywne światło nie będzie powodowało nieprzyjemnego dla oczu efektu olśnienia, a efektowna oprawa w połączeniu z delikatnie sączącym się światłem pozwoli uzyskać naprawdę dekoracyjny efekt.

Niezbyt agresywne światło, jakie dają lampy boczne, doskonale wyznacza trakty komunikacyjne nie domagające się rzęsistego oświetlenia.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także