Artykuł: Okna połaciowe – słońce w dachu

Okna połaciowe – słońce w dachu

Nowoczesne okna poddaszowe połaciowe nie tylko zapewniają równomierne doświetlenie wnętrz na poddaszu, ale także otwierają widoki na otoczenie. Okna dachowe produko­wane są w różnych wymiarach, umożliwiających ich dopasowanie m.in. do kąta nachylenia dachu (tak aby stojąc i siedząc, można było wyglądać na zewnątrz) czy odległości między krokwiami.

Okna dachowe – co oferuje rynek

Nowoczesne poddasza użytkowe posiadają najczęściej okna połaciowe ze skrzydłami obrotowymi, uchylne lub uchylno-ob­rotowe. Okna obrotowe mają oś obrotu w poło­wie wysokości skrzydła. Ich obrócenie powoduje, że górna część skrzydła odchyla się do wnętrza pomieszczenia, a dolna – na zewnątrz. W sprzedaży znaleźć też można okna obrotowe wysokoosiowe. Oś obrotu skrzydła takich okien podniesiono do 2/3 jego wysokości, dzięki czemu podczas otwierania okna skrzydło jest wynoszone ponad połać dachu. Okna połaciowe uchylne mają oś obrotu w górnej krawędzi ramy. Ich skrzydło uchyla się na zewnątrz. Okna dachowe uchylno-obrotowe łączą w sobie zalety okien uchylnych i obrotowych. Mogą być wykorzystywane jako uchylne z klamką zamonto­waną w dolnej części skrzydła. Dodatkowo obró­cenie blokady zwalnia górne zawiasy, dzięki czemu skrzydło może się obracać, tylko w niewielkim stop­niu wychylając się w głąb pomieszczenia. Na rynku znaleźć można także okna kolankowe – których górna część znajduje się w konstrukcji dachu, a dolna w ściance kolankowej – oraz dachowe bal­konowe, które umożliwiają wyjście na minibalkon wbudowany w konstrukcję dachu.

Okna połaciowe w wersji niestandardowej

Nowoczesne okna dachowe mają wygodny w obsłudze górny lub dolny system otwierania, który sprawia, że mogą być one montowane na różnych wyso­kościach i dostosowywane do każdej aranżacji wnętrza. Ponadto montaż okna dachowego tego typu daje więcej możliwości ponieważ można łatwo łączyć je w zestawy, tworząc dużą powierzchnię prze­szkleń efektywnie doświetlających poddasze. Nie musimy się obawiać strat ciepła – współcze­sne okna połaciowe dzięki energooszczędnym pakietom szybowym mają wysokie parametry ter­moizolacyjne. Okna na poddaszu tego typu zapewniają też coraz wyższy komfort użytkowania. Mowa tu o oknach poła­ciowych zdalnie sterowanych czy wyposażonych w czujniki deszczu. Modele zdalnie sterowane umożliwiają obsługę skrzydeł za pomocą pilota. Niektóre mają dodatkowo wbudowane panele solarne, dzięki którym do sterowania oknami połaciowymi można wykorzystywać darmową energię słoneczną. Rozwiązanie to pozwala ogra­niczyć zużycie prądu. Okna z czujnikiem desz­czu zamkną się samoczynnie, gdy tylko na ich powierzchnię zaczną spadać krople deszczu.

Świetliki – światło z góry

W pomieszczeniach, w których nie można zastosować okien elewacyjnych czy połacio­wych, takich jak usytuowane w środku planu domu garderoby, łazienki czy korytarze, spraw­dzą się świetliki tunelowe.Dzięki światłonośnemu tunelowi doświetlą one każdy zakątek. Taki świetlik składa się z elementu zewnętrznego skupiającego światło dzienne, który instaluje się w połaci dachu, podobnie jak okna połaciowe, oraz tunelu przecho­dzącego przez warstwy dachu, przez który światło kierowane jest do pomieszczenia. Od wewnątrz przypomina on plafon, który rozprasza światło. Świetliki tunelowe montuje się w dachach o kącie nachylenia od 15 do 60°, gdy jest on pokryty dachów­kami lub blachą trapezową, oraz o kącie od 35 do 60° – w połaciach wykończonych blachą. Świetliki tunelowe można też montować w dachach płaskich o kącie nachylenia od 0 do 15°. Jednak niezależnie od stopnia nachylenia połaci dachu montaż świetlika nie przysparza kłopotów. 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także