Artykuł: Okna nieotwierane na poddaszu – czy opłaca się je montować?

Okna nieotwierane na poddaszu – czy opłaca się je montować?

Oprócz typowych okien otwieranych coraz częściej stosujemy okna nieotwierane fix. Czy warto je stosować na poddaszu użytkowym?

Poddasze użytkowe to miejsce, które można doświetlić światłem naturalnym na kilka sposobów. W zależności od formy dachu można tam zaplanować okna elewacyjne na ścianach szczytowych lub też umieścić je w lukarnach. Powszechne stało się stosowanie okien dachowych sytuowanych w połaciach dachu. Coraz częściej producenci oferują również na poddasze okna nieotwierane, które do niedawna były przede wszystkim montowane w budynkach przemysłowych, biurowych czy urzędach. Czy jednak warto na poddaszu instalować okna fix, czyli bez funkcji otwierania?

Dlaczego warto stosować okna nieotwierane na poddaszu

Okna nieotwierane mają atut w postaci ceny – o ich atrakcyjności decyduje przede wszystkim znacznie niższy koszt zakupu. Za okna fix możemy zapłacić nawet 40% mniej niż musimy wydać na okna otwierane tej samej wielkości. Dlatego ich montaż jest tak godny rozważenia. Na niższą cenę wpływ ma przede wszystkim znacznie prostsza konstrukcja. Fixy są pozbawione okuć odpowiedzialnych za ruch skrzydła. Zredukowana jest w nich również liczba profili oraz uszczelek. Nie mają klamek. Okna fix warto stosować także z jeszcze jednego powodu – ze względu na swoją konstrukcję są one znacznie bardziej szczelne od otwieranych, co wpływa na ich lepsze parametry termoizolacyjne. Ich montaż sprawi więc, że wnętrze będzie dobrze doświetlone światłem naturalnym, bez nadmiernych strat ciepła.

Okna nieotwierane – kiedy je stosować na poddaszu

Kluczową funkcją okien jest doświetlenie wnętrz oraz ich otwieranie na otoczenie. Okna fix doskonale sprawdzają się w tych rolach. Przy takich samych kosztach zakupu ich powierzchnia jest przy tym znacznie większa niż w przypadku okien otwieranych. Jednak okna mają również zadanie wspomagania wentylowania wnętrz. Można je otwierać, uchylać lub też zastosować różnorodne systemy naokiennej wentylacji. Okna nieotwierane najlepiej więc stosować na poddaszu w funkcji uzupełniającej przeszklenia otwierane. Przydadzą się, by zwiększyć dopływ światła naturalnego na poddasze oraz poszerzyć pole widzenia i nasz kontakt z otoczeniem. Większe przeszklenia uczynią również przestrzeń poddasze bardziej reprezentacyjną i optycznie ją powiększą. Tego typu okna są również bardziej odporne na włamania, szczególnie jeśli zamontujemy szyby klasy P4 lub P5.

Okna pionowe nieotwierane na poddaszu

Produkuje się je z tych samych materiałów, które są używane do konstrukcji okien otwieranych. Mają ramy i ościeżnice wykonane z drewna klejonego, PVC lub aluminium. Od okien otwieranych nie różnią się także wielkością, co więcej, dzięki temu że ich konstrukcja jest lżejsza od standardowych okien mogą być większe. Produkowane z PVC mogą mieć do 250 cm wysokości i 350 cm szerokości. Także drewniane okna nieotwieralne mogą osiągać takie wymiary. Największe są fiksy z aluminium. Ich wielkość dochodzi do 500 x 600 cm. Na poddaszu tego typu okna można najczęściej zamontować jedynie na ścianach szczytowych. Decydując się na ich montaż, trzeba jednak przemyśleć, jak będziemy je mogli umyć – zadbajmy, by dostęp do niego, szczególnie od strony zewnętrznej, nie był utrudniony. Najlepiej wówczas także wybrać przeszklenia ze wzmocnioną szybą, której uszkodzenie mechaniczne będzie mało prawdopodobne, ponieważ wymiana przeszklenia to niebagatelny koszt.

Okna dachowe nieotwierane

Fixy dachowe są znacznie mniejsze niż fixy fasadowe. Mają najczęściej wymiary 78 x 92 cm, 78 x 95 cm, 94 x 92 cm, 94 x 95 cm, 114 x 92 cm. Są one stosowane jako element zespoleń okiennych, w parze z oknem otwieranym. Zawsze umieszcza się je wyłącznie pod oknem otwieranym. Mogą być przeznaczone do montażu w połaci dachu lub ściance kolankowej. To sprawia, że przeszklenia mają znacznie większą długość, co przekłada się na lepsze doświetlenie pomieszczenia poddasza. Jego przestrzeń zyskuje przestronność i optycznie się powiększa. Okna przeznaczone do zespoleń pasują zazwyczaj do wszystkich typów okien danego producenta wykonanych z tego samego materiału. Aby wykonać prawidłowy montaż okna stałego w połaci dachu, należy zakupić również odpowiednie kołnierze i zestawy uszczelniające. Między oknem nieotwieranym a ruchomym konieczne jest także zamocowanie listwy maskującej. Producenci oferują także specjalny element oblachowania, który łączy się z oblachowaniem okna górnego.

Nieotwierane nadstawki do okien dachowych

Jeśli chcemy zbudować niepowtarzalny klimat poddasza, warto zdecydować się na nadstawki do okien otwieranych w kształcie trójkąta lub łuku, rzadziej prostokąta wykonane ze specjalnego pojedynczego profilu drewnianego. Do ich produkcji używa się drewna sosnowego klejonego warstwowo. Tego rodzaju elementy są jednak kilkakrotnie droższe od zwykłych okien stałych. Można je wykorzystywać nad oknami dowolnej konstrukcji. Mają bardzo szeroki zakres montażu – są przeznaczone do instalacji na dachach o nachyleniu połaci od 20 do 90o

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!