Artykuł: Okna nieotwierane na poddaszu oraz nieotwierane nadstawki do okien dachowych – kiedy warto je stosować?

Okna nieotwierane na poddaszu oraz nieotwierane nadstawki do okien dachowych – kiedy warto je stosować?

Poddasze to specyficzne miejsce. Okna umieszcza się tam w pionowych ścianach szczytowych, lukarnach oraz połaciach dachu. Stosowane są zatem okna dachowe i okna elewacyjne. Czy jednak warto tam instalować okna nieotwierane?

Kiedy stosować okna nieotwierane

Za ich montażem przemawia przede wszystkim ekonomia. Takie okna są po prostu tańsze. Nie mają bowiem okuć potrzebnych do poruszania skrzydłem. Mają też przeważnie pojedyncze uszczelki, podczas gdy w zwykłych oknach jest ich zawsze kilka. Otwieranie jest jednak przydatną funkcją na poddaszu, gdyż znajdujące tam pomieszczenia mogą się latem nagrzewać i ważne jest ich przewietrzanie. Okna otwieralne można uchylić lub ustawić w pozycji mikrorozszczelnienia. Dzięki temu sprawniej działa system wentylacji, bo powietrze jest nie tylko usuwane na zewnątrz, ale też doprowadzane do budynku. Okna nieotwieralne warto więc stosować na poddaszu jedynie jako uzupełnienie okien otwieralnych.

Pionowe okna fix

Ich ramy i ościeżnice wykonywane są z tych samych materiałów co okna otwieralne, a więc z drewna klejonego, PVC lub aluminium. Dostępne są również w takich samych rozmiarach. Na poddaszu stosowane bywają fixy standardowej wielkości lub duże, dopasowane wysokością do drzwi balkonowych i tworzące wraz z nimi wielkie przeszklenia, doskonale doświetlające wnętrze i gwarantujące dobry widok na okolicę. Fixy mogą być duże. Te wykonane z PVC dochodzą do 250 cm wysokości i mogą mieć 350 cm szerokości. Podobne wymiary udaje się uzyskać produkując drewniane okna nieotwieralne. Największe są fiksy z aluminium. Mogą mieć wymiary 500x600 cm.  

Fixy połaciowe

Nie produkuje się dużych fiksów połaciowych. Nieotwierane okna dachowe są mniejsze niż ich otwierani kuzyni. Mają wymiary 78x92 cm, 78x95 cm, 94x92 cm, 94x95 cm, 114x92 cm. Stosowane są jako element zespoleń okiennych i występują w parze z oknem otwieralnym. Dzięki temu można uzyskać przeszklenia o większej długości, lepiej doświetlające i uatrakcyjniające wizualnie pomieszczenia poddasza. Okna stałe umieszcza się pod oknem otwieralnym. Nieotwierane wstawki pasują do wszystkich typów okien danego producenta wykonanych z tego samego materiału co one. Do okien stałych także trzeba dokupować kołnierze i zestawy uszczelniające, bez których nie byłby możliwy prawidłowy montaż w połaci. Między fixem a oknem ruchomym umieszcza się listwę maskującą. Jest tez specjalny element oblachowania, który łączy się z oblachowaniem okna górnego. Na zamówienie można nawet otrzymać nadstawki do okien otwieranych, mające kształt trójkątny lub półkolisty. Są one jednak dwu-trzykrotnie droższe od zwykłych okien stałych.

Nieotwieralne przeszklenia są też elementem tak zwanych okien kolankowych. Są one przystosowane do montażu pionowego. Umieszcza się je w otworze przygotowanym wcześniej w ścianie kolankowej. Do nich domontowywane jest otwieralne okno połaciowe. Potrzebny jest też element łączący okno skośne z pionowym. Okna kolankowe doskonale urozmaicają wygląd domu i choć są droższe od zwykłych coraz częściej można je oglądać w nowo budowanych domach. Zapewniają też znacznie lepszy widok niż zwykłe okna połaciowe.

Zdjęcia: Fakro, Velux

Czytaj także