Artykuł: Okna narożne – zastosowanie i konstrukcja

Okna narożne – zastosowanie i konstrukcja

Okna narożne stały się jednym z wyznaczników nowoczesnej architektury. Dodają budynkom polotu i lekkości, sprawiają, że nawet bardzo prosta bryła domu zyskuje rys oryginalności.

Jeszcze nigdy nie kreowano tak wizerunku elewacji budynków za pomocą przeszkleń jak obecnie. Ich zróżnicowanie to doskonały sposób na zindywidualizowanie estetyczne elewacji domu, a także poprawienie funkcjonalności wnętrz. Modne stały się wielkoformatowe okna panoramiczne, portfenetry, okna rozetowe czy pasmowe oraz różne warianty okien dachowych. Należą do nich również okna narożne. Ich atutem jest wpuszczanie do pomieszczeń światła słonecznego z dwóch stron świata. To sprawia, że są one często obecne w domu, którego strefa dzienna lub sypialnie mają niekorzystnie usytuowane względem stron świata. To także doskonałe rozwiązanie, gdy budynek jest położony na działce zacienionej roślinnością lub blisko usytuowanymi wysokimi obiektami. Warto się na nie również zdecydować, by uatrakcyjnić wnętrza.

Okna narożne w domu – wyznacznikiem atrakcyjnej architektury

Nowoczesna architektura to spadkobierczyni modernizmu. W inspirowanych tym stylem projektach istotną rolę odgrywa prosta, wręcz minimalistyczna forma brył bliska kubizmowi, funkcjonalność oraz perfekcyjne wykonanie i wykończenie – zarówno budynków, jak i wnętrz. W taką koncepcje doskonale wpisują się okna narożne w domu. Ich bardzo czysta geometryczna, a przy tym wcale nieoczywista forma przełamuje opartą na symetrii schematyczność rozmieszczenia okien na elewacji. W tego typu domach nie są one rozplanowane symetrycznie, natomiast ich układ odpowiada potrzebom funkcjonalnym wnętrz. Wyjątkowość okien narożnych polega także na tym, że jako jedyny typ przeszkleń „przecinają” narożnik elewacji, a przez to rozbijają masywną bryłę budynku. Efekt jest szczególnie wyjątkowy, gdy przeszklenia są duże, np. są to narożne drzwi balkonowe. Pogłębia się w przypadku konstrukcji, w których pakiety szybowe tworzące takie okno są sklejone w narożniku. Możliwości kompozycyjne okien narożnych na elewacji poszerzają też ich różnorodne kształty. Bardzo nowoczesny wyraz nada ścianom domu np. okno narożne w kształcie portfenetrów czy okien pasmowych. To zazwyczaj najbardziej wyraziste elementy ściany zewnętrznej, dlatego podporządkowany jest im układ innych detali na elewacji.

Okna narożne we wnętrzu

Okna narożne w domu pełnią również istotną funkcję w kształtowaniu aranżacji wnętrz. Pomieszczenie otwarte w nietypowy sposób z dwóch stron wydaje się bardziej przestronne, a przy tym w jego przestrzeń wkracza najbliższe otoczenie, dlatego najlepiej planować okna narożne w domu tam, gdzie mamy ładny widok za oknem. Tak ukształtowany narożnik zmusza nas również do twórczych pomysłów aranżacyjnych. Okno narożne w postaci pasmowego doda np. lekkości ciężkiej zabudowie kuchennej. Ważnym elementem aranżacyjnym w przypadku okien narożnych są także stosowne do ich osłaniania przesłony okienne. W tej roli doskonale sprawdzają się rolety, które zarówno zwinięte, jak i wtedy gdy osłaniają szyby pozwalają wydobyć urodę geometrycznej formy okna. Dobry efekt dają szczególnie rolety zewnętrzne. Sprawdzą się także żaluzje. Niewątpliwą zaletą okien narożnych są także zyski światła. Wnętrze jest wówczas dobrze doświetlone światłem naturalnym z dwóch stron. Dlatego tak chętnie projektuje się je w strefie dziennej, której część kuchenna lub aneks wypoczynkowy otwiera się na północny wschód lub zachód – np. gdy wjazd na posesję jest zaplanowany od północy i tam też zaprojektowano kuchnię. Okno narożne ułatwi w takim przypadku kontakt wzrokowy ze strefą wejścia. Sprawdzi się także w przypadku bliźniaka lub narożnego szeregowca, które często nie są najlepiej skomunikowane z otoczeniem.

Okna narożne w domu – nowoczesna konstrukcja

Okna narożne tworzą konstrukcje, w których pakiety szybowe połączone są najczęściej pod kątem 90o. Znacznie rzadziej przeszklenia są połączone pod kątem np. 135o, 125o lub 45o. Elementem konstrukcyjnym łączącym pakiety w narożniku może być słupek żelbetowy. Takie okna mogą jednak wydawać się nieco zbyt masywne i są powoli wypierane przez konstrukcje bezsłupkowe, w których szyby od wewnątrz narożnika wypełnia sznur dylatacyjny, łączony z przeszkleniami specjalnym klejem odpornym na działania mechaniczne oraz promieniowanie UV. Połączenie wykańcza się silikonem lub emalią ceramiczną. W ofercie są także okna narożne z zewnętrznym aluminiowym, wąskim narożnikiem. Takie konstrukcje zwiększają dopływ światła do pomieszczeń do 30%. Okna bezsłupkowe, chociaż bardzo efektowne, to jednak mają gorszy współczynnik U niż konstrukcje ze słupkiem. Gwarancję bezpiecznej konstrukcji zapewniają także wysokiej jakości pakiety szybowe grubości np. 6 mm. Ich szyba zewnętrzna jest wykonywana ze szkła hartowanego, zapewniającego podwyższoną odporność termiczną oraz na uderzenia. Wpływ na koszt okna oraz jego funkcjonalność ma także sposób otwierania. Mogą być one nieotwierane – te są najtańsze, a także rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, przesuwne lub obrotowe ze słupkiem. 

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!