Artykuł: Okna na elewację północną i wschodnią

Okna na elewację północną i wschodnią

Wybierając okna do budynku z przeznaczeniem na najchłodniejsze elewacje, czyli północną i wschodnią, należy szukać produktów o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych.

Wśród najnowszych tendencji architektonicznych i budowlanych dominuje dziś idea domów energooszczędnych. Kluczowym elementem projektu jest odpowiednio zwarta bryła oraz jej specjalne usytuowanie względem stron świata. Dzięki temu możliwe staje się korzystanie z naturalnego źródła odnawialnej energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Aby dom kumulował ją w celu podniesienia temperatury wewnątrz budynku, nie wystarcza jedynie pełen dostęp słońca na posesji i odpowiednia ekspozycja elewacji.

Jaka elewacja – takie okna

Bezwzględnym elementem jest zadbanie o odpowiednie okna, drzwi i materiały budowlane, ze szczególnym uwzględnieniem termoizolacji. Dobór przeszkleń to decyzja nie odnosząca jedynie się do parametrów technicznych. To również odpowiednie ich rozmieszczenie, dostosowanie wielkość i usytuowanie względem stron świata. Inne okna powinny znaleźć się od południa, a inne od strony, gdzie zawsze jest chłodniej. Dzisiaj projektanci dają wyraźne sugestie, jakie okna powinny znaleźć się na elewacji północnej i wschodniej.

Okna wychodzące na chłodną stronę

Najwięcej energii słonecznej budynek jest w stanie pobrać przez przeszklenia od strony południowej. Tu promieniowanie będzie działało najdłużej i najintensywniej. Jednak mimo odpowiednio zamontowanych okien o wymaganym współczynniku przenikania ciepła, może okazać się, że skumulowane ciepło ucieka z budynku szybko. Przyczyną bywają nieszczelności przegród, mostki termiczne, nieodpowiednia izolacja lub wentylacja, jednak podstawowym elementem wartym wyeliminowania są błędy popełniane w projektowaniu elewacji północnej i wschodniej. Są to najchłodniejsze strony budynku, a zgodnie z zasadą budownictwa pasywnego i niskoenergochłonnego, powinno się tam sytuować przegrody o mniejszej liczbie przeszkleń. Okna na elewacji północnej i wschodniej powinny być też nieduże, aby uniemożliwiały wychładzanie budynku. Według idei energooszczędności najzimniejsze elewacje muszą mieć zachowaną jak najlepszą izolacyjność i szczelność. Przegroda zewnętrzna wychodząca na północ powinna być więc wyposażona również w ciepłe okna.

Jakie parametry powinny mieć ciepłe okna?

Szyba to element, który jako najobszerniejszy pod względem powierzchni (80%), w największym stopniu odpowiada za izolacyjne właściwości okna. Aby jego parametry były jak najlepsze, przeszklenia powinny być trzyszybowe, o ciepłych profilach i o jak najmniejszej liczbie podziałów. Szyba bowiem jest elementem cieplejszym niż profil, dlatego im mniej części, skrzydeł, tym lepiej. Współczynnik przenikania ciepła dla szyb (Ug) w standardowych oknach obecnie wynosi od 1,1 do 1,3 W/(m2·K). Od strony północnej i wschodniej przydadzą się przeszklenia o lepszym standardzie, czyli o Ug wynoszącym od 0,4 do 0,7 W/(m2·K). Najlepsze na zimną elewację będą okna o profilach siedmiokomorowych lub pięciokomorowych i przekroju 90 mm. Znajdziemy takie produkty wykonane z PVC. Najcieplejsze będą profile o kształtownikach nie wykonanych ze stali, a z tworzywa sztucznego oraz włókna szklanego i wypełnione materiałem termoizolacyjnym, takim jak styropian, piana poliuretanowa i aerożel.

Dobrym rozwiązaniem uzupełniającym, przeznaczonym na stronę północną i wschodnią, są rolety zewnętrzne, wyposażone w warstwę izolacyjną. Stanowią ponadstandardową ochronę przed zimnem, osłaniając dodatkowo okna.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas, Protec, Saint Gobain, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!