Artykuł: Okna na drugą kondygnację domu

Okna na drugą kondygnację domu

Druga kondygnacja domu wymaga przemyślanego doboru okien – mieszczą się na niej często sypialnie i pokoje dziecięce, w których okna odgrywają ważną rolę.

Domy dwukondygnacyjne to coraz częściej wybierany rodzaj budynków w budownictwie jednorodzinnym – pozwalają łatwiej zmieścić program funkcjonalny przy mniejszej niż dom parterowy powierzchni zabudowy. Niezależnie od tego, czy druga kondygnacja to poddasze użytkowe czy też piętro, zadaniem przeszkleń jest dostarczenie maksymalnej ilości światła do usytuowanych tam wnętrz. Na poddaszu planuje się najczęściej okna pionowe usytuowane w lukarnach oraz ścianach szczytowych lub różne rodzaje okien dachowych (połaciowych). Znacznie rzadziej stosuje się tzw. wole oczka. Piętro stwarza dużo bogatsze pole do rozwoju twórczej inwencji architektów i inwestorów.

Nowoczesne okna na poddaszu

Jeśli poddasze przekrywa dach dwuspadowy, okna montuje się w ścianach szczytowych. Warto tam zaplanować duże przeszklenia, na przykład drzwi balkonowe lub portfenetry – zapewnią one dobre doświetlenie wnętrz. Pionowe okna umieszcza się także w lukarnach tworzących rodzaj nadbudówki na dachu. Lukarny planuje się w zasadzie w każdego rodzaju dachach połaciowych. Niestety ich konstrukcja ogranicza dopływ naturalnego światła do wnętrz. Powierzchnia przeszkleń okiennych w lukarnie nie powinna być mniejsza niż 1/6-1/8 powierzchni podłogi. Okna umieszczone w lukarnach nie zawsze muszą mieć kształt prostokąta. Jeśli chcemy nadać domowi bardziej indywidualny charakter, można użyć okien okrągłych, trójkątnych czy też zwieńczonych łukiem. Dwa ostatnie kształty wymagają jednak odpowiedniej formy lukarny. W domach utrzymanych w stylu dworkowym lub w klimatycznych kamienicach projektuje się często wole oczka. Ich rola doświetlająca jest jednak niewielka – pełnią one raczej funkcję dekoracyjną. Najbardziej typowe dla poddasza stają się obecnie okna dachowe. Wpuszczają one o około 40% więcej światła słonecznego niż okna pionowe i oświetlają równomiernie wnętrze. Budują nowoczesny styl domu i nie zaburzają kształtu połaci dachu, co sprawia, że bryła budynku zyskuje modną kubistyczną formę. Okna połaciowe można zestawiać ze sobą, dzięki czemu nie tylko wnętrza zyskują więcej światła, ale także dodają lekkości ciężkim optycznie połaciom dachu. Podobny efekt daje użycie połaciowych okien panoramicznych. Modnym rozwiązaniem jest także zastosowanie okien kolankowych (można je użyć, gdy połacie dachu oparte są na dość wysokiej ściance kolankowej) oraz balkonowych.

Okna na piętrze – nowoczesna funkcjonalność

Piętro, czyli kondygnacja o pełnej wysokości pozwala na użycie efektownych przeszkleń okiennych, które mogą odgrywać ważną rolę w budowaniu stylu domu. Widoczne z daleka okna drugiej kondygnacji stanowią ważny element będący wizytówką domu. Dlatego poza oknami standardowej wielkości, warto na tej kondygnacji zastosować rozwiązania mniej typowe. W modnych obecnie piętrowych willach zdecydujmy się na przeszklenia horyzontalne. Ulokowane na piętrze okna pasmowe w połączeniu z płaskim dachem warto zastosować, by optycznie obniżyć budynek. Bardzo dekoracyjny efekt daje użycie na piętrze okien okrągłych. Bulaje mające swój rodowód w budownictwie okrętowym sprawdzają się, gdy chcemy na elewacji zbudować niesymetryczną kompozycję. Można je też stosować na elewacjach o symetrycznej kompozycji osiowej użytych np. na centralnie zaprojektowanym ryzalicie. Ze względu na zazwyczaj niewielkie wymiary okien okrągłych umieszcza się je najczęściej na elewacji frontowej oraz na ścianach bocznych. Piętro daje ogromne możliwości w otwieraniu budynku na dalsze widoki, dlatego otwierajmy je za pomocą portfenetrów oraz drzwi balkonowych.

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!