Artykuł: Okna energooszczędne – parametry ciepłych okien

Okna energooszczędne – parametry ciepłych okien

Zarówno okna montowane w ścianach, jak i dachu muszą chronić przed ucieczką ciepła. Z tego powodu coraz chętniej sięgamy po okna energooszczędne, dzięki którym możemy znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Na co więc zwrócić uwagę kupując ciepłe okna?

Aby ograniczyć ucieczkę ciepła z domu, powinniśmy zamontować okna, które mają dobre parametry. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U i współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g. Pamiętajmy, że o stratach ciepła decyduje cała konstrukcja okna, czyli m.in. pakiet szybowy, rama czy ramki dystansowe, a także sposób osadzenia okna.

Ciepłe okna a współczynnik przenikania ciepła

Najważniejszym parametrem, który określa, ile ciepła przepuszcza na zewnątrz okno jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Porównując poszczególne produkty, powinniśmy zadbać, by był on jak najniższy. Okna przeznaczone do domów energooszczędnych mają współczynnik Uw mniejszy niż 1,0 W/(m2·K), natomiast wartość Uw okien pasywnych nie powinna być wyższa niż 0,8 W/(m2·K).

A co mówią przepisy? W 2017 roku (od 2021 roku zaplanowane są kolejne zaostrzenia) weszły w życie nowe przepisy, które dokładnie określają, jaki współczynnik przenikania ciepła muszą mieć okna – zarówno te montowane w domu, jak i sprzedawane inwestorom. Obecnie maksymalny współczynnik przenikania ciepła (Uwmax) dla każdego okna zamontowanego w pomieszczeniu, gdy temperatura obliczeniowa jest równa lub wyższa niż 16oC (ti >= 16oC) musi być mniejszy lub równy 1,1 W/(m2·K). Gdy w pomieszczeniach ogrzewanych panuje niższa temperatura (ti < 16oC), wartość współczynnika przenikania ciepła Uwmax może być mniejsza lub równa 1,6 W/(m2·K). Natomiast okna montowane w dachu powinny mieć współczynnik U nie niższy niż 1,3 W/(m2·K). Od 2021 roku współczynnik dla okien fasadowych i drzwi balkonowych nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2·K), a okien dachowych nie może przekraczać 1,1 W/(m2·K).

Ciepłe okna z energooszczędnym pakietem szybowym

Najważniejszym elementem okna jest szyba (z uwagi na największy udział w powierzchni okna). Standardem są dzisiaj są okna trzyszybowe, które najczęściej charakteryzują się współczynnikiem Ug na poziomie 0,5-0,9 W/(m2·K). W oknach pasywnych często stosuje się pakiety czteroszybowe wypełnione gazem szlachetnym, pozwalające obniżyć współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego do nawet Ug = 0,3 W/(m2·K). Przestrzenie z gazem mają szerokość 10-16 mm – im są szersze, tym izolacyjność pakietu jest większa.

Ważnym parametrem jest także współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. Określa on, jaki procent promieniowania słonecznego przenika przez szyby do wnętrza domu. Standardowa wartość w większości pakietów szybowych to około 50%, a im jest on wyższy, tym większe są zyski cieplne. W oknach pasywnych zaleca się, aby współczynnik ten osiągał nawet 55%.

Ramy okienne w ciepłych oknach

Na walory cieplne okna wpływ mają także ramy okienne. Współczesne ramy o szerokości ok. 80 mm charakteryzują się izolacyjnością cieplną w granicach Uf = 1,0 W/(m2·K). Aby poprawić ten parametr, producenci stolarki okiennej stosują np. dodatkowe kliny ocieplające, wzmocnienia tworzywowe zamiast metalowych i wtryskują pianki w komory.

Ciepły montaż okien energooszczędnych

Nawet najcieplejsze okna nie będą spełniały swojej funkcji, jeśli zostaną błędnie zamontowane. Metodą instalacji stolarki okiennej, która służy energooszczędności jest ciepły montaż, zwany trójwarstwowym. Polega on na zastosowaniu trzech warstw: warstwy folii paroprzepuszczalnej i taśmy uszczelniającej, warstwy materiału termoizolacyjnego i warstwy folii paroszczelnej.

zdjęcia: Oknoplast, Stolbud Włoszczowa

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!