Artykuł: Okna drewniano-poliuretanowe do łazienki

Okna drewniano-poliuretanowe do łazienki

Łazienka na poddaszu z zaprojektowanym oknem dachowym to wiele korzyści dla wnętrza. Przede wszystkim poprawia ono mikroklimat tego wnętrza, powiększa je optycznie i doświetla naturalnym światłem. Jednak ze względu na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu nie każdy rodzaj okna się sprawdzi – dobrym wyborem okna dachowego do łazienki będzie drewniano-poliuretanowe.

Zaprojektowanie komfortowego dopływu światła naturalnego do łazienki usytuowanej na poddaszu nie przysparza dzisiaj problemów. Najczęściej decydujemy się na montaż okna w połaci dachu. W niewielkim pomieszczeniu zwykle wystarczy jedno okno standardowej wielkości, w większym warto użyć dwóch okien – najlepiej zestawić je w pionie. Okno dachowe do łazienki powinno się także wygodnie obsługiwać. Wybór okna do łazienki usytuowanej na poddaszu powinien być podyktowany również podwyższonym poziomem wytwarzanej w tym pomieszczeniu wilgoci. Wszystkie te warunki spełniają wyroby drewniano-poliuretanowe.

Trwałe i ciepłe okno dachowe do łazienki

Łazienka należy do pomieszczeń, w których ilość wytwarzanej wilgoci jest zdecydowanie większa w porównaniu z innymi wnętrzami, dlatego szukamy do tego pomieszczenia okien o wyjątkowej odporności na destrukcyjne działanie wilgoci. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku wykonanie ram okna dachowego z odpowiedniego materiału, na trwałość okien wpływ ma także ich wykończenie. Okna drewniano-poliuretanowe mają profile, których rdzeń tworzy modyfikowane termicznie drewno sosnowe. Jest ono klejone warstwowo, co chroni je przed wypaczaniem oraz dodatkowo impregnowane. Pokryte są one wodoodporną poliuretanową trwałą powłoką. Dla trwałości okien drewniano-poliuretanowych oraz ich pielęgnacji znaczenie ma również to, że naroża profili są gładkie i bez połączeń – nie gromadzi się na nich wilgoć i kurz, a okna nie wymagają konserwacji. Biały kolor lakieru poliuretanowego sprawia, że okna doskonale pasują do białych sprzętów łazienkowych. Okna drewniane z poliuretanową powłoką mogą być także bardzo ciepłe, co w pomieszczeniu, w którym się kąpiemy ma duże znaczenie. Dobrą termoizolacyjność zawdzięczają wyposażeniu w energooszczędny, dwukomorowy pakiet szybowy. Lepsze parametry izolacyjne są również wynikiem konstrukcji, w której drewno zostało połączone z wysokoizolacyjnym tworzywem EPS. Dodatkowa uszczelka zapewnia 4. najwyższą klasę szczelności okna dachowego. Pozwala to cieszyć się prawdziwym relaksem bez niepożądanych przeciągów.

Ergonomiczne okna drewniano-poliuretanowe

Aby okno dachowe do łazienki dobrze spełniało swoją funkcję, powinno być tak usytuowane, by sprzęty łazienkowe nie utrudniały do niego dostępu. Najlepiej, by dolna krawędź okna była położona na wysokości ok. 90 cm od poziomu podłogi. Takie jej położenie nie będzie kolidowało z zamontowanymi pod oknem sprzętami łazienkowymi oraz umożliwi kontakt z otoczeniem. W takim przypadku najbardziej ergonomiczne będzie okno obrotowe z górnym systemem otwierania. Jeśli ścianka kolankowa jest wysoka, konieczny będzie montaż okna wyżej niż 90 cm od podłogi. Wówczas warto zainstalować okno z klamką zamontowaną u dołu. Okna drewniano-poliuretanowe są dostępne w wariantach, zarówno z górnym jak i dolnym systemem otwierania. Tego rodzaju oknami do łazienki można też sterować elektrycznie, co ułatwi ich otwieranie i zamykanie np. podczas kąpieli. Zaletą tych okien do łazienki są też zawiasy umieszczone w połowie wysokości okien, co ułatwia ich mycie.

Okno do łazienki zapewniające świeże powietrze i bezpieczeństwo

Ważną rolą okna w łazience jest wentylacja, zapewniająca efektywną wymianę powietrza i nie dopuszcza do kondensacji pary wodnej w tym pomieszczeniu. Nawiewniki mogą działać automatycznie, niektóre wymagają ręcznej regulacji. W oknach drewniano-poliuretanowych wentylacja może być zintegrowana z uchwytem, co sprawia, że nawet gdy okno jest zamknięte, w łazience będzie świeże powietrze, docenimy to szczególnie szczególnie podczas długiej kąpieli. Gdy pod oknem umieszczono sprzęty łazienkowe, warto wybrać model wyposażony w szybę bezpieczną, w którą mogą być wyposażone okna drewniano-poliuretanowe. Nawet gdyby doszło do jej stłuczenia, kawałki szkła pozostaną sklejone folią i nie spadną.

Zdjęcia: Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!