Artykuł: Okna do domu jednorodzinnego według przepisów 2021 r.

Okna do domu jednorodzinnego według przepisów 2021 r.

Przepisy wymagają instalowania w nowo powstających budynkach okien o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Zrównują się one z wymaganiami stawianymi oknom instalowanym w domach energooszczędnym.

1 stycznia 2021 r. wchodzi w Polsce w życie ostatni etap zaostrzonych przepisów dotyczących standardu energetycznego w budownictwie jednorodzinnym. Zgodnie z dyrektywą europejską 2010/31/UE wszystkie nowe budynki powinny się charakteryzować niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania. Uzyskać go można m.in. dzięki podwyższonym parametrom termoizolacyjności przegród zewnętrznych, w tym również stolarki okiennej. Założenia te znane są wszystkim interesującym się budownictwem energooszczędnym – nowe przepisy zrównują bowiem standardowe wymogi z założeniami domów energooszczędnych.

Okna energooszczędne w standardowym domu

Warunki Techniczne (WT) od 2014 r. zaostrzające przepisy dotyczące zapotrzebowania budynku na energię i podwyższające termoizolacyjność przegród zewnętrznych określały ścisłe normy odnoszące się do energooszczędności okien – pierwszy próg współczynnika przenikania ciepła wynosił 1,3 W/(m2·K) przy oknach pionowych, a 1,5 W/(m2·K) przy oknach dachowych, drugi, obowiązujący po 2017 r. – 1,1 W/(m2·K) dla okien pionowych i 1,3 W/(m2·K) dla dachowych. Aktualnie standardowe domy powinny być wyposażone w okna, których współczynnik przenikania ciepła będzie poniżej tych wartości, a dokładniej, nie przekroczy 0,9 W/(m2·K) w oknach pionowych i 1,1 W/(m2·K) w dachowych – tym samym przepisy narzucają inwestorom standard stolarki okiennej zalecanej dla domów energooszczędnych. Co to oznacza dla inwestorów rozpoczynających budowę domu? Polski rynek jest świetnie przygotowany na nowe przepisy – producenci okien mają w ofercie produkty, które z powodzeniem sprostają nowym wymogom, jest też dostępna stolarka okienna wyprzedzająca nadchodzące przepisy. Na rynku coraz więcej jest okien, których współczynnik U zbliżył się do wartości wymaganych dla domów pasywnych – bez problemu znajdziemy okna o współczynniku Uw wynoszącym 0,8, a nawet 0,6 W/(m²·K). Wspomnianymi wyżej przepisami powinni zainteresować się inwestorzy, którzy otrzymają pozwolenie na budowę w 2021 roku. Osoby, które otrzymały pozwolenia wcześniej, jednak do tego czasu nie ukończą budowy, a ich dom projektowany był z uwzględnieniem poprzednich standardów, zmuszone będą dostosować budynek do nowych przepisów.

Po jakie okna będą sięgać inwestorzy budujący domy według nowych przepisów

Przede wszystkim będą to okna z pakietami trzyszybowymi wypełnionymi argonem – to właśnie izolacyjność cieplna oszklenia ma największy wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw. Aby okna mogły uzyskać izolacyjność cieplną na poziomie wymaganym nowymi przepisami, pakiety trzyszybowe muszą osiągnąć wartość współczynnika 0,5 lub 0,6 W/(m2·K) – taki można uzyskać jedynie w pakietach trzyszybowych. Bardziej wymagający inwestorzy mogą sięgnąć po zestawy czteroszybowe wypełnione kryptonem o współczynniku przenikania ciepła nawet do 0,3 W/(m2·K), ale są to przeszklenia bardzo ciężkie, wymagające mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych – takie okna są na pewno trudniejsze w montażu. Innym sposobem na uzyskanie lepszej izolacyjności cieplnej oszkleń jest zastosowanie szyb z powłokami niskoemisyjnymi, takich jak na przykład szkła termofloat. Drugim ważnym elementem okien jest wartość współczynnika g. Oznacza ona współczynnik przenikalności energii całkowitej, czyli wskazuje na to, ile energii słonecznej jest w stanie przeniknąć przez szyby, aby ogrzać wnętrze budynku, korzystając z naturalnej i odnawialnej energii. Dom energooszczędny nastawiony jest bowiem w dużym stopniu na zyski pochodzące z promieniowania słonecznego, dlatego okna muszą umożliwiać pozyskiwanie ciepła i światła dziennego. Trzeba jednak pamiętać, że im większa liczba szyb i nakładanych na nie powłok, tym mniejsza może być ich przezroczystość, gorsza jest też całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g, co zmniejsza zyski ciepła przez okna. Jest to więc nowe wyzwanie dla producentów okien – by pogodzić wyższą izolacyjność okien z ich dobrą przeziernością stosuje się nowe rodzaje szkła, np. szkło odżelazione czy też szkło o selektywnym działaniu – ma ono powłoki prawie niewypuszczające ciepła z pomieszczenia, a jednocześnie w niewielkim stopniu ograniczające ilość światła docierającego do wnętrza. Współczynnik g w oknach spełniających wymogi WT2021 powinien kształtować się na poziomie 55%. Współczynnik Lt oznacza z kolei, ile światła słonecznego będzie wpadać przez okno. W oknach na 2021 r.  oszklenia powinny mieć tę wartość na poziomie 70-75%.  W oknach energooszczędnych stosuje się ponadto ramki dystansowe z tworzyw sztucznych lub ze stali nierdzewnej połączonej z tworzywami, bo te zdecydowanie słabiej przewodzą ciepło. Chociaż nie w takim samym stopniu jak oszklenia, na izolacyjność cieplną okien wpływają również ramy okienne – w oknach energooszczędnych stosuje się ramy o większej grubości – muszą mieć one współczynnik przenikania ciepła Uf poniżej 1 W/(m2.K). 

zdjęcie tytułowe: Fakro

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!