Artykuł: Sterowane elektrycznie okna dachowe

Sterowane elektrycznie okna dachowe

Jeśli poddasze jest użytkowe, coraz częściej w połaci dachowej montowane są okna dachowe. Aby korzystanie z nich było wygodne, warto zdecydować się na modele sterowane elektrycznie. Ponadto jednym pilotem możemy sterować także np. roletami, bramami wjazdowymi czy garażowymi.

Okna dachowe zazwyczaj umieszczone są wysoko, co utrudnia ich otwieranie i zamykanie. Aby ułatwić to zadanie producenci ciągle udoskonalają oprzyrządowanie okien. Pierwsze modele okien sterowanych pilotami pojawiły się w 2002 roku, a dzisiaj wiele wariantów nowoczesnych rozwiązań. Możemy kupić już w pełni zautomatyzowane okna z zasilaniem elektrycznym i niezbędnymi akcesoriami, ale bez większych problemów możemy we wszelkie udogodnienia wyposażyć ręcznie otwierane okna dachowe. Aby uniknąć problemów, warto sięgać po systemy oferowane przez producenta konkretnych okien dachowych.

Okna dachowe sterowane elektrycznie – podstawowe funkcje

Podstawową funkcją sterowania elektrycznego jest automatyczne otwieranie i zamykanie okien dachowych – pojedynczego lub całej grupy. Standardem jest też czujnik deszczu. Zamontowany w oknie reaguje na krople deszczu – przy zetknięciu z wodą przesyła sygnał do urządzenia sterującego, które automatycznie zamyka okno. Czasowe sterowanie daje możliwość ustawienia godziny zamknięcia i otworzenia okna lub rolet. Wyłącznik z termostatem otwiera samoczynnie okno, jeżeli temperatura przekracza podaną wartość, dbając o utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Czujnik wiatru zamyka otwarte okna dachowe, gdy wykryje zbyt silne podmuchy wiatru. Natomiast czujnik dymu w przypadku pożaru otwiera okna, dzięki czemu pozbędziemy się niebezpiecznego dymu. Aby mieć pewność bezbłędnego montażu oraz nie stracić gwarancji, instalację okien powinniśmy powierzyć ekipie autoryzowanej przed producenta okien.  

Okna dachowe sterowane pilotem

Oknami dachowymi możemy sterować za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie, ale wtedy otwierać i zamykać będziemy mogli wyłącznie okno, a osłony przeciwsłoneczne będziemy obsługiwali albo ręcznie albo elektrycznie za pomocą pilota. Dużo lepszym rozwiązaniem jest montaż systemu do zdalnego sterowania zarówno oknem, jak i akcesoriami – zasilanego elektrycznie i obsługiwanego pilotem. Pilot steruje pracą siłownika, który jest odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie okna, a także jego uchylanie na życzenie. Za pomocą dobrze zaprogramowanego pilota możemy obsługiwać jednocześnie kilka okien (liczba uzależniona jest od producenta).

Okna dachowe sterowane elektrycznie w inteligentnym systemie

Na rynku dostępne są różne systemy bezprzewodowe, które pozwalają połączyć w jeden system domu inteligentnego oświetlenie, termostaty, alarmy, komputery, telefony, klimatyzację, bramy garażowe i wjazdowe, zamki w drzwiach oraz okna dachowe i rolety. Komunikacja między wszystkimi elementami systemu urządzeniem mobilnym (np. smartfonem, musi mieć dostęp do internetu), który jest centrum administracji, daje możliwość pełnej kontroli domowych i przydomowych urządzeń. Zabezpieczenie i kodowanie sygnału porównywane jest z zabezpieczeniami stosowanymi w bankowości, dzięki czemu możemy bezpiecznie sterować urządzeniami z dowolnego miejsca w obrębie domu, a także poza nim.

zdjęcie otwierające: Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!