Artykuł: Okna dachowe PSB PROPFILITE

Okna dachowe PSB PROPFILITE

Okna dachowe PROFILITE zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, co jest potwierdzone 10-letnią gwarancją. Wraz z odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, mogą być zamontowane na każdej powierzchni dachowej do wysokości 50 mm na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni.

Okno dachowe z wentylacją DVX500 to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie zapewniające doświetlenie, wentylację, izolację oraz dodatkową przestrzeń mieszkalną na poddaszu. Okna DVX500 to konstrukcje drewniane o centralnej osi obrotu i niskiej ościeżnicy, która sprawia, że okno od wewnątrz wygląda delikatniej. Okna są wyposażone w nawiewnik wentylacyjny i klamkę z dwiema pozycjami blokowania (pasywna wentylacja), co pozwala zapewnić odpowiednią wentylację pomieszczenia. Okna są dodatkowo lakierowane, natomiast hartowana szyba zewnętrzna zwiększa ich trwałość i komfort użytkowania. Okna są objęte gwarancją 10 lat. Okna dachowe DVX500 mogą być montowane na wszystkich pokryciach dachowych w dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Do prawidłowego zamontowania okien wymagane są oryginalne kołnierze. Okno DPX500 bez wentylacji to bardzo dobre, ekonomiczne rozwiązanie do pomieszczeń ogrzewanych codziennego użytkowania. Wysoka jakość materiałów i sprawdzone rozwiązanie, zapewnią dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła. 

Okno dachowe PCV APX700 to doskonałe rozwiązanie do kuchni i łazienki. Gładkie profile PCV są odporne na wilgoć oraz zabrudzenia i umożliwiają łatwą konserwację. Dodatkowo charakteryzuje się znakomitymi parametrami termicznymi. Nowoczesne wzornictwo i biały kolor okien APX700 będą również doskonale pasować do każdego pomieszczenia, w którym wymagane są łatwe w czyszczeniu i nie wymagające konserwacji okna.

Planowanie zakupu okien dachowych

Przed zakupem okna dachowego należy rozważyć plan wewnętrzny i zewnętrzny domu, ergonomię oraz doświetlenie pomieszczenia. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

Rozmiar, usytuowanie i liczba okien dachowych. Większe okna przepuszczają rzecz jasna więcej światła dziennego, warto jednak rozważyć opcję zastosowania większej liczby mniejszych okien, aby uzyskać lepszy efekt ogólny. W przypadku zastosowania jednego okna dachowego światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 46% pomieszczenia. W przypadku zastosowania dwóch okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 48% pomieszczenia. W przypadku zastosowania czterech okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni, rozmieszczonych jednak bardziej równomiernie, światłem naturalnym będzie oświetlone ok. 65% pomieszczenia.

.

Kształt wnęki przyokiennej. Odpowiedni kształt wnęki przyokiennej również przyczynia się do lepszego oświetlenia pomieszczenia. Jeżeli wnęka będzie ułożona pionowo pod oknem, a poziomo nad oknem, uzyskamy lepsze oświetlenie. Nieodpowiedni kształt wnęki przyokiennej blokuje ujście gorącego powietrza i stwarza ryzyko kondensacji. Jeśli kształt wnęki jest właściwy, gorące powietrze swobodnie krąży po pomieszczeniu.

.

Mocowanie okien dachowych do krokwi. Przed wybraniem rozmiaru okna należy wziąć pod uwagę kwestię strukturalnej integralności dachu. W większości dachów można zamontować okna dachowe, jednak w wielu z nich wiąże się to z ingerencją w konstrukcję więźby dachowej. W tych przypadkach należy korzystać z rozwiązań gwarantujących integralność konstrukcji dachowej. Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, który element więźby można i w jaki sposób przeciąć, należy przerwać pracę i zasięgnąć porady fachowca.

.

Zewnętrzny wygląd domu. Oprócz planowania wewnętrznego oświetlenia i konstrukcji należy rozważyć wpływ okien dachowych na zewnętrzny wygląd domu. Przede wszystkim należy określić usytuowanie okien dachowych względem istniejących już okien. Następnie należy znaleźć równowagę między potrzebą oświetlenia wewnętrznego a architekturą zewnętrzną. Po odpowiednim uwzględnieniu tych kwestii zamontowane okna będą nie tylko elegancko prezentować się na zewnątrz, ale również dobrze służyć użytkownikom wewnątrz domu.

.

Nachylenie dachu. Im mniej stromy dach, tym dłuższe okno. Okno dachowe zawsze powinno być umieszczone na odpowiedniej wysokości oraz mieć dostosowaną do naszych potrzeb wielkość. Wybór odpowiedniego rozmiaru okna zależy od nachylenia dachu. Jeśli nachylenie to jest małe, okno dachowe powinno mieć większą wysokość, aby zapewnić taką samą widoczność jak w przypadku domu o większym nachyleniu dachu. Ogólna zasada brzmi następująco: im mniejsze nachylenie dachu, tym wyższe powinno być okno dachowe. Oprócz rozmiaru okna dachowego należy również rozważyć wysokość, na której powinno być ono zainstalowane. Istotne jest, aby jak największa liczba domowników miała wygodny dostęp do okna. Nie ma jednego odpowiedniego rozmiaru ani jednego właściwego miejsca dla okna. Okno zawsze należy umieścić tam, gdzie będzie to funkcjonalne i wygodne dla użytkowników. Aby widok był ten sam, w przypadku dachu o mniejszym nachyleniu okno powinno mieć większą wysokość niż w przypadku dachu o większym nachyleniu.

.

Montaż okien

Instalacja zawsze jest uzależniona od istniejących warunków. Czy okno ma być instalowane w nowym budynku bez dachu i ścian działowych, czy też na zamieszkałym poddaszu? Czy to jest dom z pokryciem dachówkowym, lub 100-letnim pokryciem łupkowym? Sposób mocowania kołnierza zależy od tego, jaki typ kołnierza zastosowano. Należy wybrać odpowiedni typ i przestrzegać instrukcji odnoszących się do niego. Zaleca się zamontowanie śniegołapu nad oknem dachowym, gdyż może on ochronić je od trwałych uszkodzeń.

Czytaj także