Artykuł: Okna dachowe – akcesoria i rozwiązania na rzecz zdrowego mikroklimatu

Okna dachowe – akcesoria i rozwiązania na rzecz zdrowego mikroklimatu

Nowoczesne okna dachowe za sprawą innowacyjnych rozwiązań zapewniają zarówno komfort użytkowania poddasza, jak i służą naszemu zdrowiu. Dbają o nie w bardzo wielu aspektach. Dzięki nim poddasze jest nie tylko dobrze doświetlone, ale też zawsze panuje na nim zdrowy mikroklimat.

Poddasze to dzisiaj miejsce, w którym można spędzać czas zdrowo i bezpiecznie. Duży wpływ na wysoką jakość życia na poddaszu mają nowoczesne okna dachowe. Są dopracowane w każdym detalu – poczynając od formy przeszkleń po rozwiązania montażowe. Nie bez znaczenia dla komfortu życia i naszego samopoczucia są także uzupełniające okna przesłony okienne, takie jak rolety, markizy czy żaluzje. To nie tylko dekoracja okna – są m.in. wsparciem w pozyskiwaniu optymalnej temperatury pomieszczeń czy światła słonecznego. Szczególnie istotna jest też ich rola w pozyskiwaniu świeżego powietrza w przestrzeni poddasza. Odpowiednia wentylacja nie tylko utrzymuje nas w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej, zapewnia też ochronę przed wirusami atakującymi układ oddechowy. Jakie rozwiązania i akcesoria stosowane w oknach dachowych sprzyjają budowaniu zdrowego mikroklimatu na poddaszu?

Nowoczesne okna dachowe – otwieranie na rzecz wentylacji

Tylko dobrze wywietrzone pomieszczenie zapewnia nam odpowiedni mikroklimat we wnętrzu. Powinno się ono odbywać co najmniej trzy razy w ciągu doby, niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych. Nie zapominajmy także o wymianie powietrza w łazience czy kuchni, gdy gotujemy. Jest ono też konieczne, gdy w pomieszczeniu przebywają osoby palące. Z łatwością dopasujemy do potrzeb poddasza nawet okna dachowe otwierane manualnie – najczęściej przy pomocy klamki usytuowanej na dolnej ramie okna lub uchwytu zamontowanego na górnej ramie. Bezstopniowe otwieranie znacznie usprawnia wietrzenie. Gdy okna są umieszczone wysoko, warto wykorzystać elektryczny system otwierania, sterowany np. pilotem. Zawsze świeże powietrze zapewni też system automatyczny sterujący oknami.

Nowoczesne okna dachowe – nawiewniki w służbie mikroklimatu

Stały dopływ świeżego powietrza zapewniają okna dachowe z nawiewnikami. Można przy ich pomocy regulować ręcznie lub automatycznie przepływ powietrza do wnętrza. To drugie rozwiązanie pozwala dostosować go do warunków w pomieszczeniu oraz tych panujących na zewnątrz. Naszemu zdrowiu służy też takie rozwiązanie jak naokienna wentylacja z rekuperatorem, dzięki niej mamy zapewnioną nie tylko optymalną wymianę powietrza, ale także lepszą ochronę przed hałasem. Gwarantuje nam ona także odzysk ciepła.

Nowoczesne okna dachowe barierą dla smogu

Okna dachowe szybko dostosowały się do wyzwań, jakie rzeczywistość stawia naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Innowacyjne technologie w tym przypadku wspomagają nas zarówno w walce ze smogiem, który uaktywnia się ze zdwojoną mocą w sezonie grzewczym. Wówczas sprzymierzeńcem naszego zdrowia są rozwiązania antysmogowe w postaci filtrów antysmogowych montowanych w nawiewnikach. Filtry skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia typu pyły PM, tlenki siarki, azotu czy węgla, a tym samym minimalizują stężenie smogu w pomieszczeniach. Tworzą też barierę dla alergenów, pyłków oraz owadów, dzięki czemu docenią je także alergicy o każdej porze roku.

zdjęcie tytułowe: Fakro

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!