Artykuł: Okna aluminiowe – synonim nowoczesnego domu

Okna aluminiowe – synonim nowoczesnego domu

Inwestorzy budujący dom pod uwagę najczęściej biorą okna drewniane lub PVC. Jednak jeśli zależy nam na dobrej izolacyjności termicznej i jednocześnie oryginalnym designie oraz doskonałym wykończeniu, rozważmy z zakup nowoczesnych okien aluminiowych. Mają one szereg zalet, które powodują, że są dobrym wyborem do domów jednorodzinnych.

Okna aluminiowe jeszcze do niedawna wykorzystywane były wyłącznie w budownictwie komercyjnym, gdyż nierzadko realizacja wizji architekta wymagała zastosowania dużych przeszkleń. Obecnie – dzięki nowoczesnym technologiom, które umożliwiły zwiększenie ich izolacyjności cieplnej – coraz chętniej są wybierane przez indywidualnych inwestorów. Doceniają oni również trwałość tych przeszkleń, estetykę oraz możliwości konstrukcyjne. 

Surowe, nowoczesne okna aluminiowe pasują do śmiałych projektów współczesnych domów, ponieważ idealnie współgrają z prostą architekturą i jednolitą kolorystyką elewacji.

Ciepłe okna aluminiowe

Panuje przekonanie, że okna aluminiowe są zimne, bo przecież ramy wykonane są z metalu. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne modele mają wypełnienia z materiałów izolacyjnych wysokiej jakości, dzięki czemu pod względem izolacyjności termicznej dorównują zarówno oknom drewnianym, jak i PVC. 

W profilach okiennych z aluminium stosuje się przekładki termiczne o szerokości nawet powyżej 60 mm. Wykonane są one najczęściej z odpowiednio dobranego poliamidu wzmocnionego włóknami szklanymi. Ponadto między przekładkami znajduje się wypełnienie ze spienionego polietylenu lub różnego rodzaju aerożelów. Taka izolacja doskonale chroni dom przed ucieczką ciepła. Na rynku dostępne są okna aluminiowe o współczynniku przenikania ciepła U (dla całego okna) poniżej 0,8-1,0 W/(m2·K) – oznacza to, że mogą być one z powodzeniem stosowane także w budownictwie energooszczędnym.  

Wytrzymałe i sztywne ramy okien aluminiowych

Aluminium to materiał, który daje duże możliwości formowania (możemy oprócz okien prostokątnych kupić również w innych kształtach – np. okrągłe lub łukowe – w zależności od wizji architektonicznej budynku), jest bardzo trwałe oraz stabilne (potrafi przenosić bardzo duże obciążenia). Okna wykonane z tego materiału są również odporne na czynniki atmosferyczne (np. wiatr, śnieg czy długotrwałe zawilgocenie) oraz czynniki mikrobiologiczne (nie porastają mchem, grzybem i pleśnią). Są lżejsze niż plastikowe czy drewniane, co ułatwia ich transport i montaż. Okna aluminiowe mogą mieć wąskie profile (ich tworzenie umożliwia właśnie zastosowanie aluminium), dzięki czemu szyby mogą być znacznie większe – tym samym do pomieszczenia przedostaje się więcej światła słonecznego. Ponadto duża wytrzymałość aluminium sprawia, że możliwe jest tworzenie dużych ram (szerokość nawet do 500 cm, wysokość do 600 cm), w których umieszcza się ciężkie przeszklenia – w ramie skrzydła można umieścić oszklenia od 3 do 60 mm i masie 50-60 kg/m2. Możemy więc zamówić okna aluminiowe z ciężkimi szybami antywłamaniowymi.

Wykończenie okien aluminiowych

Profile aluminiowe mogą być wykończone na dwa sposoby – od niego zależy wygląd i trwałość okien. Pierwszym jest anodowanie. Okna z profilami anodowanymi są trwałe, odporne na korozję, zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne. Najczęściej mają złoty, brązowy, ciemnobrązowy kolor lub barwę naturalnego aluminium. Drugim sposobem jest lakierowanie proszkowe profili lakierami poliestrowymi. Takie okna są bardziej odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane. Zazwyczaj kolor lakieru to biały i brązowy, chociaż kolorystyka okien aluminiowych jest niemal nieograniczona. Możemy je kupić w dowolnym kolorze z palety RAL, naturalnego aluminium lub dwukolorowe (inne wewnątrz, a inne na zewnątrz pomieszczenia), dzięki czemu bez problemu wkomponujemy je w nowoczesną architekturę, którą bardzo często cechuje prostota i minimalizm. Powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna. Pamiętajmy jednak, że za niestandardową usługę najczęściej będziemy musieli dopłacić.

Okna aluminiowe z biegiem lat nie blakną i nie ulegają przebarwieniom, gdyż aluminium jest odporne na działanie promieniowania słonecznego. Niestety, podobnie jak okna PVC, gdy zostaną mocno zarysowane lub wgniecione nie podlegają naprawie – konieczna jest wymiana całego okna.

Jak czyścić okna aluminiowe

Pielęgnacja okien aluminiowych jest bardzo łatwa – nie wymagają specjalnych zabiegów. Wystarczy raz na kilka miesięcy przetrzeć je zwilżoną miękką szmatką z dodatkiem delikatnych środków myjących (na przykład płynu do naczyń), a następnie przetrzeć suchą ściereczką, W przypadku, gdy okna są mocno zabrudzone, należy zastosować produkty czyszczące polecane przez producenta. Możemy również wykorzystać naftę. Jeśli natomiast zależy nam na odpowiedniej konserwacji, to doskonale sprawdzą się w tym przypadku środki stosowane do karoserii samochodowych. Pamiętajmy, aby okna aluminiowe czyścić minimum 3 razy w roku.  

Zdjęcia: Dako, Drutex, Schüco, Stolbut Włoszczowa, Wiśniowski

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!