Artykuł: Ogrzewanie ścienne i sufitowe

Ogrzewanie ścienne i sufitowe

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne i sufitowe działa w podobny sposób, jak ogrzewanie podłogowe – zapewnia wysoki komfort cieplny i pozwala zachować wysoką estetykę wnętrza, bez widocznych elementów instalacji. Zasadnicza różnica polega na tym, że w przypadku ogrzewania podłogowego i ściennego przewody grzejne ukrywa się pod warstwą tynku lub za okładziną z płyt gipsowo-kartonowych.

Wprawdzie ogrzewanie ścienne i sufitowe nie jest tak popularne jak ogrzewanie podłogowe, jednak zyskuje coraz większe grono zwolenników. Ogrzewania płaszczyznowe stosuje się zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach – najczęściej jako alternatywę dla ogrzewania podłogowego i grzejnikowego – gdy nie chcemy lub z różnych powodów nie możemy wykonać takich instalacji. 

Ogrzewanie ścienne i sufitowe może też stanowić uzupełnienie istniejącego systemu podłogowego lub grzejnikowego. Sprawdzi się dobrze m.in. w sytuacji, gdy moc i powierzchnia stosowanego ogrzewania nie są wystarczające do efektywnego ogrzania pomieszczenia (np. klatki schodowej, wysokiego salonu lub łazienki). 

Rodzaje systemów ogrzewania płaszczyznowego

Decydując się na ogrzewanie ścienne lub sufitowe wybór pada najczęściej na wodne ogrzewanie płaszczyznowe lub ogrzewanie elektryczne. W przypadku ogrzewania wodnego do ścian lub sufitów mocuje się przewody, przez które przepływa woda ogrzana np. przez kocioł lub pompę ciepła. Przewody grzejne przykrywa się płytami gipsowo-kartonowymi lub warstwą tynku. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają wykończyć powierzchnie warstwą zaprawy tynkarskiej o grubości około 20 mm. Dzięki cienkiej warstwie tynku powierzchnia grzejna charakteryzuje się małą bezwładnością i szybkim nagrzewaniem.

Zastosowanie wodnego ogrzewania płaszczyznowego bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku instalacji z pompą ciepła i kotłem kondensacyjnym. Urządzenia te współpracując z niskotemperaturowym systemem grzewczym osiągają wyższe sprawności niż przy współpracy z instalacją grzejnikową. Kolejną zaletą tego typu instalacji, jest możliwość wykorzystania jej do chłodzenia wnętrz w okresie letnim. Takie rozwiązanie umożliwi nam np. połączenie w jeden system wodnego ogrzewania płaszczyznowego i pompy ciepła. 

Dużym zainteresowaniem cieszy się również ogrzewanie płaszczyznowe realizowane przy pomocy elektrycznych przewodów grzewczych. Dzięki ich niewielkiej średnicy, system grzewczy na ścianie czy suficie ma niewielką grubość – w minimalnym stopniu zajmuje więc cenną przestrzeń pomieszczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest też łatwe sterowanie ogrzewaniem. Za wadę uznaje się natomiast wyższy koszt eksploatacyjny niż przy ogrzewaniu wodnym. Jeśli jednak planujemy wykonać w domu instalację fotowoltaiczną, wówczas ogrzewanie elektryczne może być zasilane darmowym prądem wytworzonym z promieniowania słonecznego.

Ogrzewanie płaszczyznowe elektryczne bazujące na promieniowaniu podczerwonym

Ten rodzaj instalacji ściennej i sufitowej pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła i efektywne ogrzewanie poprzez promieniowanie podczerwone. Przenika ono przez powietrze praktycznie bez żadnych strat, dzięki czemu nie traci energii na jego ogrzanie. W ten sposób promieniowanie dociera bezpośrednio do przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu oraz do ciała człowieka, wywołując przyjemne uczucie kojącego ciepła. Do ogrzewania płaszczyznowego wnętrz wykorzystuje się m.in. specjalne folie na podczerwień, maty lub panele, w których znajdują się elastyczne kable grzewcze.

Ogrzewanie ścienne na podczerwień można wykonać, stosując np. panel grzewczy o grubości 4 mm przyklejany na odwrocie płyt gipsowo-kartonowych za pomocą elastycznego kleju. Elementy grzewcze mogą być też zamocowane do surowej powierzchni muru i otynkowane. System ogrzewania podtynkowego można wykonać również pod płytkami ceramicznymi, montując panel na podczerwień za pomocą elastycznego kleju do płytek.

Wodne ogrzewanie płaszczyznowe na trzy sposoby

Decydując się na wodny system ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego możemy wykonać go metodą „mokrą”, czyli ukrywając przewody grzewcze pod warstwą tynku. Przewody, którymi będzie przepływać woda mocuje się do powierzchni za pomocą specjalnych szyn. Pozwalają one w łatwy sposób ułożyć przewody w pętle i umożliwiają zachowanie optymalnych odstępów pomiędzy poszczególnymi odcinkami przewodów grzewczych. Ogrzewanie ścienne może być też zrealizowane za pomocą specjalnych płyt ściennych zbudowanych np. ze styropianu i płyty promieniującej. Przewody grzejne umieszczone w zagłębieniach płyt przykrywa się, mocując do profili konstrukcyjnych płyty gipsowo-kartonowe. W przypadku remontowanych i użytkowanych budynków sprawdzą się również specjalne panele do suchej zabudowy, które składają się z płyty gipsowo-kartonowej z fabrycznie wbudowaną rurą grzewczą. Dzięki temu nie ma potrzeby wykonywania prac rozbiórkowych, a instalacja systemu może się odbywać nawet podczas normalnego użytkowania budynku.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także