Artykuł: Ogrzewane rynny – system antyoblodzeniowy

Ogrzewane rynny – system antyoblodzeniowy

Zima to pora roku, w której śnieg, deszcz, lód, częste zmiany temperatury z przechodzeniem przez 0 stanowią bezpośrednie zagrożenie dla odpowiedniego działania, jak i samej konstrukcji orynnowania naszego domu. Aby temu zaradzić, wystarczy zamontować system antyoblodzeniowy rynien i rur spustowych.

Ciężki, mokry śnieg, zalegający lód oraz zwisające sople mogą powodować deformowanie niecek rynnowych, zniekształcenie poziomych i pionowych linii rynien, a ostatecznie spowodować ich zerwanie i całkowite zniszczenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym nasze rynny przed skutkami zimy jest instalacja systemu ich ogrzewania.

System antyoblodzeniowy rynien – co go wyróżnia?

System ogrzewania rynien polega na instalacji odpowiednich przewodów elektrycznych w świetle rynny,  które mają za zadanie roztopić gromadzący się śnieg i utrzymać drożność rynny. Przewody mocuje się w linii prostej wzdłuż rynien i rur spustowych. W rynnach typowej wielkości zwykle umieszcza się jeden odcinek kabla, w skrzynkowych stosuje się, co najmniej dwa równolegle położone przewody, w razie potrzeby może być ich więcej. Do ochrony rynien i rur spustowych stosuje się przewody stałooporowe. Grzeją ze stałą mocą, pobierając taką samą ilość energii niezależnie od temperatury zewnętrznej. Bardziej ekonomiczne i bezpieczne są przewody zmiennooporowe, zwane samoregulującymi, które dostosowują  ilość wytwarzanego ciepła (pobieranej mocy) do warunków otoczenia.

Przewody grzejne wraz z układem sterowniczym można instalować w dowolnym czasie, zarówno podczas budowy domu jak i w trakcie jego użytkowania. Nie zaleca się jednak montażu w temperaturze poniżej -10oC.

Moc systemu antyoblodzeniowego rynien

W zależności od regionu w jakim mieszkamy potrzeba ogrzewania rynien może być różna, dlatego należy odpowiednio dopasować wymaganą moc cieplną przewodów dla  indywidualnych warunków. Zwykle przyjmuje się, iż optymalna moc grzewcza mieści się w granicach 250-300 W/m2, wartość tę zwiększamy dla terenów górskich i nadmorskich oraz narażonych na większe opady śniegu. Decydujący jednak o prawidłowym doborze mocy ogrzewania rynien, jest materiał z jakiego zostały wykonane. Do metalowych możemy zastosować przewody grzewcze o maksymalnej mocy (50-60 W/m.b.). W przypadku rynien wykonanych z PVC maksymalna moc powinna wynosić odpowiednio 40 i 50 W/m.b. Przegrzanie materiału mogłoby bowiem doprowadzić do uszkodzenia rynny, a nawet do pożaru.

Na dobór mocy dla instalacji rynnowej ma również wpływ rodzaj dachu. Dach dobrze zaizolowany, ocieplony o niskich stratach ciepła sprawia, że pokrywa śnieżna w dużej masie zalega na połaci dłużej. Gdy rosnąca temperatura powietrza spowoduje gwałtowne topnienie śniegu, instalacja antyoblodzeniowa w rynnach będzie musiała poradzić sobie z suwającą się dużą masą śniegu. Wówczas wymagana jest wyższa moc przewodów grzejnych do 50-60 W/m2. W przypadku dachu o słabej izolacji, ciepło przenikające z wnętrza budynku roztopi zgromadzony śnieg i lód, który topniejąc równomiernie, nie narazi rynien na duże obciążenie i zatory, wtedy moc instalacji rynnowej może być standardowa lub nawet nieco słabsza (około 20 W/m2).

System antyoblodzeniowy rynien pod kontrolą

Aby regulować ogrzewanie rynien, warto zaopatrzyć się w prosty układ sterowniczy. Będzie on współpracował z termostatem wyposażonym w czujnik temperatury lub sterownik mikroprocesorowy mierzący temperaturę powietrza i wilgotności we wnętrzu rynny.  Sterownik będzie włączał układ w momencie, gdy występują jednocześnie niska temperatura i opady. W przypadku przewodów samoregulujących stosowanie termostatu nie jest konieczne, ale należy rozważyć możliwość takiej regulacji ze względów na oszczędność energii elektrycznej. Zastosowanie regulatora z funkcją programowania, współpracującego z czujnikami, pozwoli nam na samodzielne określenie parametrów oraz pełną kontrolę pracy przewodów grzewczych.

zdjęcia: AdobeStock, Elektra

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!