Artykuł: Ogrodzenia z kompozytów –  systemy, deski, sztachety i przęsła kompozytowe

Ogrodzenia z kompozytów – systemy, deski, sztachety i przęsła kompozytowe

Miłośnicy drewnianych płotów coraz częściej zamiast nich wybierają ogrodzenia kompozytowe. Są równie efektowne, jak te wykonane z naturalnego drewna, a przy tym znacznie łatwiej utrzymać je w dobrej kondycji. By nie traciły na swojej urodzie, wystarczy je od czasu do czasu umyć wodą, natomiast nie trzeba ich malować farbą czy też impregnować.

Ogrodzenia kompozytowe mają jeszcze wiele innych atutów nie do przecenienia – w przeciwieństwie do drewna są odporne na wilgoć i nie wypaczają się, nie tworzą także dobrych warunków dla rozwoju grzybów, bakterii czy glonów, mchów i porostów. Ich zaletą jest również odporność na działanie promieniowania UV, dzięki czemu nie blakną i nie zmieniają koloru pod wpływem światła słonecznego.

Tworzywo kompozytowe – na nowoczesne ogrodzenia

Uzyskanie wszystkich tych właściwości było możliwe dzięki nowoczesnemu materiałowi, z jakiego są wytwarzane ogrodzenia kompozytowe. To mieszanka mączki drzewnej oraz polimeru i dodatków takich jak np. pigmenty i stabilizatory. Mączka drzewna sprawia, że kompozytowe płoty mają charakterystyczną dla drewna chropawą strukturę. Zazwyczaj drewniane kompozyty zawierają od 50 do 60% mączki, im jest jej więcej, tym produkt bardziej przypomina naturalną deskę. Drugim ważnym składnikiem jest polimer – to przeważnie polichlorek winylu lub polietylen, ich zawartość wynosi 30-40%. Jego jakość ma niebagatelny wpływ na trwałość produktu. Za jego kolor odpowiadają barwniki. Kolorystyka ogrodzeń kompozytowych odpowiada na najnowsze trendy – do dyspozycji mamy wyroby w atrakcyjnych barwach drewna egzotycznego, np. teaku czy bangkiraj, orzecha, a także modnych odcieniach szarości. Taka kolorystyka sprawia, że doskonale współgrają z modnymi kolorami dachów. Kompozytowe ogrodzenia to również naturalny element posesji, na której na tarasie ułożono deski kompozytowe.

Ogrodzenia kompozytowe – sztachety, panele, systemy

Drewniany kompozyt to materiał bardzo plastyczny, który umożliwia nadanie elementom ogrodzeniowym różnych form. także dostępne w różnorodnych wariantach. By stworzyć płot z drewna kompozytowego, możemy użyć desek, sztachet oraz paneli ogrodzeniowych. Można z nich wykonać zarówno bardzo szczelne ogrodzenia pełne bez prześwitów, jak i ogrodzenia ażurowe. Ogrodzenia pełne można zbudować z desek wyprofilowanych na pióro-wpust. Tego rodzaju elementy wykorzystuje się także do tworzenia różnego rodzaju ścianek. Ogrodzenie pełne można też wykonać jako ogrodzenie trapezowe. Jego elementy przypominają zestaw kilku wyprofilowanych desek, co daje efekt głębokiej trójwymiarowej płaszczyzny płotu. Deski wykorzystywane na ogrodzenia ażurowe mogą być gładkie lub ryflowane – rowki sprawiają, że doskonale współgrają z drewnianą lub kompozytową podłogą tarasu. Zazwyczaj nie przekraczają 2 m długości, ich szerokość może wynosić nawet 4 cm, chociaż najczęściej ma od 1,5 do 2 cm. Deski mogą być ułożone w pionie – tworząc tradycyjny płot w formie sztachet. Jednak coraz częściej montuje się je w poziomie – w ten sposób buduje się modne ogrodzenia horyzontalne. Dużym powodzeniem cieszą się także gotowe panele na ogrodzenia kompozytowe. Ich typowe wymiary wynoszą 180 x 180 cm, 98 x 180 cm, 95 x 180 cm. Obok elementów kwadratowych oraz prostokątnych są także takie, które górny bok jest ścięty. Mogą one mieć wymiary 74 x 180/90 cm.

Ogrodzenia kompozytowe systemowe lub łączone

Deski kompozytowe można traktować jako wypełnienie ogrodzeń, których słupki oraz fundamentybetonowe. Mogą tez być elementem modnych ogrodzeń gabionowych czy też ponadczasowych, do których budowy wykorzystano klinkier. Dodają one takim płotom lekkości oraz sprawiają, że ogrodzenia zyskują nowoczesny sznyt. Z kompozytów można również zbudować płot w całości, wykorzystując rozwiązania systemowe. System tworzą profile wykończeniowe U, słupki, daszki, stopy słupków oraz furtki ze słupkami do ich montażu. Na rzecz spójnej formy ogrodzenia działa także to, że elementy montażowe są najczęściej wykonane również z kompozytów. Często są od wewnątrz wzmocnione impregnowanym drewnem lub stalą. Elementy montażowe są także wykonywane z aluminium.

zdjęcia: A. Wojciechowska, POLdeck WPC, eko drewno, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!