Artykuł: Odprowadzenie wody z balkonu

Odprowadzenie wody z balkonu

Stojąca lub podciekająca woda na płycie balkonowej powoduje trwałe zniszczenia zarówno konstrukcji, jak i samych materiałów wykończeniowych. Zagraża również elewacji budynku, znajdującej się poniżej jego poziomu. Dlatego niezbędne jest umiejętne wykonanie odwodnienia balkonu, który pozwoli na odprowadzenie wody.

Woda deszczowa oraz śnieg są niebezpieczne nie tylko dla źle wykonanego pokrycia dachowego budynku, ale również dla niepoprawnie zaizolowanych tarasów i balkonów. Aby woda sprawnie była z ich powierzchni odprowadzana, trzeba wykonać odwodnienie balkonu umożliwiające jej odpływ. Każdy balkon potrzebuje powierzchniowego oraz głębszego drenażu, który zapobiegnie zaleganiu wilgoci.

Odwodnienie balkonu a hydroizolacja

Jedną z metod uszczelniania i skutecznego odprowadzania wody z powierzchni balkonu jest zastosowanie systemu wykorzystującego matę drenującą. Aby wykonać odwodnienie balkonu z tego typu zabezpieczeniem płyty balkonowej, należy najpierw na oczyszczone podłoże nośne, którego spadek wynosi od 1,5 do 2%, nanieść grunt, który stworzy tak zwaną warstwę kontaktową. Na nią dopiero nakładamy gotową zaprawę – szybki jastrych. Koniecznie należy przy tym pamiętać, aby zachować odpowiednie szczeliny dylatacyjne na obwodzie balkonu. Następnie gruntujemy wyschniętą uprzednio powierzchnię, aby na nią z kolei nałożyć następną warstwę. Powinna ją stworzyć szybkowiążąca i elastyczna zaprawa klejowa. Później trzeba nałożyć środek gruntujący. Gdy będzie suchy na zaprawie układamy membranę uszczelniająco-kompensującą. Płachty membrany na stykach należy łączyć na zakład, w kierunku spadku płyty balkonowej. Ponownie, pacą zębatą 6 mm, nakładamy zaprawę klejową i na niej układamy matę drenującą. Należy ją solidnie docisnąć gładką stroną pacy. Po przytwierdzeniu rozprowadzamy zaprawę klejową, która będzie bazą do przytwierdzenia okładziny. Musi być dostosowana do rodzaju wybranych przez nas płytek balkonowych. Ostatnią czynnością jest wypełnienie szczelin między elementami posadzki, elastyczną i mrozoodporną spoiną przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Odpowiednie odwodnienie balkonu dzięki zaprawie drenującej

Inną metodą na odwodnienie balkonu i uszczelnienie płyty jest zastosowaniesystemu na zaprawie drenującej. Na podłoże z wykonanym 1,5-2% spadkiem układa się początkowo bitumiczną izolację samoprzylepną lub hydroizolację bitumiczną, z zachowaniem dylatacji obwodowych. Na niej wykłada się folię PE (czyli wykonaną z polietylenu), która stworzy warstwę poślizgową. Następnie montujemy profil brzegowy. Po tej czynności możemy przystąpić do rozprowadzenia zaprawy drenującej. Jej struktura pozwala na odprowadzenie wody opadowej. Trzeba rozprowadzić ją pacą w ten sposób, aby uzyskać 2-centymetrowej grubości warstwę. Koniecznie trzeba ją wyrównać. Po wyschnięciu nakładamy zaprawę klejową przeznaczoną specjalnie na balkony i tarasy. Przyda się do jej rozprowadzenia paca zębata. Jej format należy dobrać do wymagań wybranej okładziny posadzkowej. Końcowym etapem jest spoinowanie. Można je przeprowadzić dopiero po całkowitym wyschnięciu zaprawy klejowej. Fugę przeznaczoną do stosowania na zewnątrz, nakładamy pacą do spoin, a następnie jej nadmiar ścieramy gąbką.

zdjęcia: Alpol, Schlüter Systems, Warco Polska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!