Artykuł: Ocieplenie od wewnątrz – Multipor

Ocieplenie od wewnątrz – Multipor

Bezpieczna przegroda. Przy izolacji od zewnątrz mur, który znajduje się po ciepłej stronie, nagrzewa się razem z pomieszczeniem, więc różnice temperatur między ścianą a powietrzem wewnątrz nie są duże. Ściana nie powinna być podatna na wykraplanie się pary wodnej. Ocieplanie od wewnątrz wiąże się ze zjawiskiem wnikania pary wodnej w strukturę przegrody i jej kondensacji. Każdy typ przegrody (niezależnie od konstrukcji) powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby uniknąć zjawiska gromadzenia się wilgoci w jej wnętrzu w długim okresie użytkowania. W przypadku ocieplenia od wewnątrz należy stosować rozwiązania, które umożliwią swobodną pracę cieplno-wilgotnościową ścian, tzn. przegroda powinna mieć zdolność do oddawania latem wilgoci, która mogłaby pojawić się w okresie zimowym. Multipor jest materiałem, który jest odporny na ten proces oraz umożliwia prawidłowe funkcjonowanie przegrody. Zimą para wodna wnika w strukturę paroprzepuszczalnej warstwy izolacji termicznej Multipor. Wewnątrz płyt dochodzi do wykroplenia pary wodnej. Dzięki dużej porowatości, zachowana jest wysoka izolacyjność termiczna ocieplenia, a konstrukcja jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Latem wilgoć zgromadzona wewnątrz płyt Multipor w naturalny sposób wysycha.

Ochrona przed pleśnią. Wyjątkowe właściwości płyt Multipor sprawiają, że warstwa ocieplenia od wewnątrz aktywnie uczestniczy w procesie zmian wilgotności pomieszczeń. Zdolność do pochłaniania pary wodnej ogranicza zjawisko wykroplenia na wewnętrznej powierzchni ścian oraz ryzyko rozwoju pleśni.

Izolacja cieplna. Ocieplenie od zewnątrz sprawia, że mur izolowany jest od warunków zewnętrznych. Dzięki temu zimą nie jest narażony na działanie niskich temperatur, a latem - wysokich. W przypadku ocieplenia od wewnątrz występuje sytuacja odwrotna. Wówczas mur ma styczność z temperaturami na zewnątrz, lecz jest izolowany od powietrza wewnętrznego. Dzięki temu możliwe jest szybkie ogrzewanie pomieszczeń a powierzchnia wewnętrzna ścian wykazuje się bardziej równomiernym rozkładem temperatury. Ocieplenie oznacza poprawę parametrów cieplnych mieszkania, czyli – po stronie zysków - niższe rachunki za ogrzewanie i poprawę komfortu cieplnego. Po stronie inwestycji należy wziąć pod uwagę materiał i zaprawę. Montaż płyt można wykonać samodzielnie. Przed wykonaniem ocieplenia warto przeprowadzić analizę cieplno-wilgotnościową ściany. Analiza ta pokazuje, jak ściana będzie zachowywała się pod względem parametrów cieplnych i wilgotnościowych po dociepleniu. Pozwala ocenić, na ile rozwiązanie spełni oczekiwania oraz jakiej grubości materiał powinien być zastosowany. Usługę można zamówić w sklepie internetowym Xella.

Wykonanie ocieplenia. Ocieplanie od wewnątrz płytami MULTIPOR można wykonać samodzielnie. Na początku należy przygotować powierzchnię: dokładnie oczyścić ścianę ze starej farby, słabego tynku i drobin kurzu czy pyłu. Podłogę zabezpieczyć taśmą elastyczną, która chronić będzie warstwę ocieplenia przed spękaniami. W kolejnym kroku należy przygotować zaprawę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zaprawę należy nanieść równomiernie na całą powierzchnię płyty MUTLIPOR. Płytę trzeba przyłożyć do ściany w odległości ok. 2 cm od miejsca docelowego montażu. Następnie delikatnie docisnąć i przesunąć w miejsce montażu. To, czy płyty zostały przyklejone równo sprawdzić za pomocą poziomicy. Ewentualne nierówności można wyrównać pacą do szlifowania. Następnie na całą powierzchnię ściany należy nanieść zaprawę i wtopić w nią siatkę zabezpieczającą przed spękaniami. Po wykonaniu tej czynności trzeba zatrzeć powierzchnię całej ściany, a w dalszej kolejności ostatecznie wyrównać. Na koniec zostaje pomalowanie. Ocieplanie od wewnątrz można wykonać niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych – również zimą. To jeden z atutów tej metody. 

 

Jak działa Multipor? Ocieplanie od wewnątrz wymaga materiałów o specyficznych parametrach, czyli takich, które poprawiają izolację cieplną budynku i zapobiegają gromadzeniu  wilgoci  w przegrodach. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są płyty mineralne MULTIPOR - wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego są materiałem paroprzepuszczalnym (łatwo oddającym wilgoć). Niska gęstość materiału pozwala osiągnąć wysoką izolacyjność termiczną. Dzięki temu ściana ocieplona od wewnątrz płytami MULTIPOR dobrze izoluje całą przegrodę oraz w długim okresie użytkowania zapobiega gromadzeniu się w niej wilgoci. Mineralne płyty izolacyjne Multipor to nie tylko poprawa efektywności energetycznej. Innymi zaletami produktu są m.in.: wysoka izolacyjność termiczna - współczynnik przewodzenia ciepła λ10,dry płyt Multipor wynosi 0,042 W/(mK); odporność ogniowa - Multipor jest materiałem niepalnym (klasa reakcji na ogień A1), podczas pożaru płyta Multipor nie ulega zapłonowi, nie wydziela dymu i nie topi się. Ponadto  płyty są także materiałem o wysokiej przepuszczalności pary wodnej (μ = 3).

Zastosowanie mineralnych płyt Multipor obniża wydatki na ogrzewanie nawet o 60–70% - ocieplenie płytami Multipor umożliwia przekształcenie obiektów do współczesnych standardów energetycznych. Inwestycja zwraca się już po 2–3 sezonach grzewczych.

Czytaj także