Artykuł: Nowoczesny śmietnik przy domu

Nowoczesny śmietnik przy domu

Budując dom, chyba ostatnią rzeczą, o której myślimy jest śmietnik. Tak naprawdę powinniśmy zaplanować dla niego miejsce na etapie „wrysowania” domu w działkę – gdyż z jednej strony dobrze by było gdyby nie rzucał się w oczy, a z drugiej, abyśmy mieli do niego łatwy dostęp.

Planując miejsce ulokowania śmietnika, powinniśmy pomyśleć nie tylko o łatwym dostępie do niego, ale także o jego estetycznym wyglądzie. Najlepiej, jak jego forma będzie harmonizowała z architekturą domu.

Dobre miejsce na śmietnik przy domu

Najczęściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na zbudowanie śmietnika w ogrodzeniu – w takim przypadku wystawienie kontenera czy worków z segregowanymi odpadami jest mało kłopotliwe. Zazwyczaj lokuje się go w rogu ogrodzenia frontowego z daleka od furtki. Zdarza się jednak, że takie rozwiązanie jest niemożliwe i śmietnik musi zostać umieszczony obok furtki wejściowej. W takim przypadku należy zwrócić uwagę, aby oba wejścia ze sobą nie kolidowały podczas otwierania. Szczególny nacisk trzeba także położyć na czystość altany śmietnikowej i pilnować, aby nie unosiły się z niej brzydkie zapachy.

Śmietnik możemy umieścić również w odosobnionej części działki, np. w pobliżu kompostownika. Jednak jeśli nasza działka jest duża, wyrzucanie śmieci oraz wystawianie pojemnika dla służb porządkowych staje się uciążliwym obowiązkiem.

Funkcjonalny śmietnik przy domu

Niezależnie od lokalizacji śmietnika najlepiej zbudować zadaszoną i zamykaną wiatę. Zadaszenie śmietnika nie jest obowiązkowe. Warto jednak je wykonać, dzięki czemu pojemniki na śmieci nie będą zalewane przez deszcz, unikniemy także odśnieżania klap po opadach śniegu. Osłoni także pojemniki przed nadmiernym nagrzewaniem się. Zadaszenie powinno być umieszczone na takiej wysokości, abyśmy mogli bez problemu unosić klapę i wyrzucać śmieci. Utrzymanie czystości ułatwi nam utwardzona podłoga – możemy ułożyć bruk czy kostkę betonową. Aby łatwo można było wtaczać czy wytaczać kontener, zadbajmy, by posadzka było ułożona równo z nawierzchnią na zewnątrz.

Wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch furtek – jedna umieszczona jest od strony domu i przez przeznaczona dla domowników, druga od strony ulicy, umożliwiająca szybkie wystawienie kontenerów dla firmy wywożącej nieczystości. Zewnętrzna furtka powinna być zamykana na klucz, dzięki czemu nikt nie podrzuci nam śmieci. Furtki muszą mieć minimum 80 cm szerokości, co gwarantuje wygodny dostęp i powinny otwierać się na zewnątrz – wewnątrz znajdują się pojemniki, nie warto więc powiększać wymiarów śmietnika tylko po to, by otwierać furtka otwierała się do środka.

Śmietnik przy domu zgodnie z prawem

Na prywatnych posesjach miejsce składowania odpadów powinno znajdować się w 10-metrowym oddaleniu od okien i drzwi do budynków przeznaczonych na pobyt ludzi i w odległości 3-metrowej od granicy działki. Dopuszczalne jest zmniejszenie tych odległości (w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej) z 10 m do 3 m od okien i drzwi oraz z 3 m do 2 m od granicy działki. Jeśli zdecydujemy z sąsiadem zbudować śmietniki przylegające ścianami na granicy działek, oczywiście 2-metrowa odległość nie obowiązuje. Śmietnik jako obiekt małej architektury nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, zamiaru jego budowy nie musimy także zgłaszać.


Wielkość śmietnika przy domu

Wielkość śmietnika zależy od tego, jak liczna jest nasza rodzina, jakie mamy przyzwyczajenia i czy segregujemy odpady. Ważne jest także, jak często są odbierane śmieci. Zakłada się, że czteroosobowa rodzina wytwarza 110-120 litrów odpadów tygodniowo. Jeśli w ogródku mamy kompostownik, to ich ilość może być mniejsza nawet o 30-50%.

Jak ukryć śmietnik przy domu

Śmietnik możemy zbudować z tych samym materiałów co ogrodzenie, dzięki czemu od strony ulicy będzie praktycznie niezauważalny. Najlepiej nie wyróżniać go w żaden dodatkowy sposób. Gdy ogrodzenie wykonane jest z ażurowych przęseł, do wykonania ścian śmietnika dobrze wykorzystać te same materiały, z których powstała podmurówka, a jeśli jej nie ma – gabionowe kosze wypełnione materiałem skalnym. Śmietnik możemy ukryć również za roślinnymi pnączami, których zajmują niewiele miejsca.  Gatunki, które szybko zmienią ażurowy płot w pełne ogrodzenie to m.in. winorośl japońska, wiciokrzew przewiercień, powojnik czy rdestówka. Rośliny warto posadzić także od strony ogrodu śmietnik – mogą to być grupy krzewów, wysokie byliny, takie jak ozdobne trawy, a także pnącza.

zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!