Artykuł: Nowoczesny plac budowy – ekonomia, ekologia, komfort

Nowoczesny plac budowy – ekonomia, ekologia, komfort

Jeśli prawidłowo zaplanujemy i zagospodarujemy nasz plac budowy, to usprawnimy przebieg budowy, a także sprawimy, że wykonawcy bez trudu będą pokonywać kolejne etapy prac. Pamiętajmy, że bardzo często komfort pracy przekłada się na jakość jej wykonywania. Ponadto nasza działka nie zostanie zanieczyszczona i mocno zniszczona. .

Plac budowy dobrze zorganizowany

Na placu budowy muszą pojawić się materiały budowlane. Zamawiając je w składzie budowlanym, możemy umówić się, że będą dostarczane na budowę w kilku partiach – tylko te, które są potrzebne na danym etapie. W takim przypadku wystarczy, że na ich składowanie zarezerwujemy powierzchnię równą powierzchni użytkowej domu. Jednak gdy na plac budowy przyjedzie większa ilość zamówionego przez nas materiału, wtedy plac będzie zajmował 2-3 razy więcej miejsca – trzeba więc przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na składowanie materiałów budowlanych. Jeśli mieszanka betonowa czy zaprawa będą przygotowywane na placu budowy, w oddzielnych zasiekach gromadzimy piasek i żwir o różnych frakcjach. Natomiast na cement i wapno musimy zorganizować zamknięty magazyn. Na placu budowy powinno też znaleźć się miejsce do przycinania, wyginania i montowania szkieletów ze stali. Aby nie trzeba było przenosić cegieł, bloczków czy pustaków, najlepiej składować je jak najbliżej budynku. Wszystkie produkty powinniśmy składować, stosując się do zaleceń producenta, a jeśli nie ma takich, trzymajmy się zasady, że wysokość układanych materiałów (czy to na paletach, czy w stosach) musi być mniejsza od szerokości powierzchni, jaką dany materiał zajmuje. Należy również wyznaczyć miejsce, w którym będą składowane odpadki – najlepiej od razy ustawić tam kontener na śmieci.

Bezpieczny plac budowy

Plac budowy powinien być ogrodzony – ogrodzenie zniechęca złodziei, a także chroni osoby postronne przed przypadkowym wejściem na plac budowy (szczególnie wizyta małych dzieci jest niebezpieczna). Nie musi być to od razu ogrodzenie docelowe, na początek wystarczy zwykła siatka (takie ogrodzenie można wynająć). Pamiętajmy, że zgodnie z Prawem budowlanym ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5 m. Bramę wjazdową zaplanujmy w takim miejscu, by samochody dostawcze czy betoniarki mogły wjechać na plac budowy w linii prostej oraz miały do pokonania jak najkrótszą drogę. W ten sposób samochody nie rozjeżdżą gruntu wokół naszego przyszłego domu. Nie będziemy musieli również wyrównywać terenu. Jeśli budowa ogrodzenia jest niemożliwa, musimy oznakować granice działki tablicami ostrzegawczymi.

Ważne jest także zabezpieczenie placu budowy przed złodziejami. Dlatego oprócz ogrodzenia potrzebne jest również jego oświetlenie. Sprawdzą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu (włączają się na określony czas po wychwyceniu ruchu), kamery monitoringu i fotopułapki (uruchamiają się tylko po wykryciu ruchu, dzięki temu oszczędzają energię i mogą działać kilka miesięcy). Fotopułapki mogą informować automatycznie właściciela o zdarzeniach – wystarczy do kamery dokupić kartę SIM z pakietem danych/SMS-ów, jest ona niezbędna do wysyłania powiadomień na telefon/adres użytkownika. Najskuteczniejszą ochroną jest kombinacja różnych elementów. O opiekę nad placem budowy możemy poprosić również sąsiadów. Sprawdzonym, chociaż niestety dość drogim rozwiązaniem jest wynajęcie firmy ochroniarskiej.

Pamiętajmy także, że każdy plac budowy powinien być oznaczony tablicą budowy. Wieszamy ją w w widocznym, ale bezpiecznym miejscu, musi być czytelnie wypełniona.

Komfortowy plac budowy

Wszystkim wykonawcom pojawiającym się na naszej budowie, powinniśmy zapewnić komfortowe warunki pracy. Muszą oni mieć gdzie się umyć i przebrać, spokojnie usiąść, odpocząć oraz zjeść posiłek. Miejsca te powinny być osłonięte od wiatru i deszczu. Zdarza się, że niektórzy wykonawcy nocują na placu budowy. W takim przypadku warto wypożyczyć kontener socjalny, możemy również kupić lub wypożyczyć przyczepę kempingową. Zanim zatrudnimy fachowców, spytajmy się, czy dysponują takim sprzętem, gdyż bardzo często go mają na wyposażeniu. Nie zapomnijmy o toalecie. Aby uniknąć problemu z wywożeniem nieczystości, najlepiej wypożyczmy tzw. toi toi – koszt wynajmu to pok. 250 zł na miesiąc.

Ekologiczny plac budowy

Zanim rozpoczniemy budowę, przyjrzyjmy się roślinności, która już rośnie na naszej działce. Nie wycinajmy z rozpędu wszystkich drzew, by potem – gdy już zamieszkamy w domu - sadzić nowe. Aby pozostawione drzewa czy krzewy nie zostały podczas prac budowlanych zniszczone, dobrze je osłońmy – najlepiej otoczmy pnie deskami, by koparki i robotnicy nie uszkodzili ich. Nie pozbywajmy się także humusu pozostałego po wykopach – wykorzystamy go w późniejszych pracach ogrodowych.

W trosce o nasze najbliższe środowisko, zdecydujmy się na wykonanie więźby z drewna już zaimpregnowanego – szkodliwe substancje nie przedostaną się do gruntu, podczas samodzielnej impregnacji na budowie. Należy zadbać, aby także inne chemikalia nie przenikały do gleby. Dlatego też wszelkie odpady umieszczajmy w krytym śmietniku (kontenerze) lub zbierajmy do dużych (nawet o pojemności 1800 litrów) plastikowych worków, które wydają przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem nieczystości. Koszt wynajmu kontenera o pojemności 5 m3 to 400-450 zł – po jego zapełnieniu firma wywiezie również odpady niebezpieczne (oprócz tych, które zawierają azbest). 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także