Artykuł: Nowoczesny mały dom – polski powrót do domów o niewielkim metrażu

Nowoczesny mały dom – polski powrót do domów o niewielkim metrażu

Nowoczesne małe domy należą do najchętniej budowanych przez współczesnych inwestorów. Domy o niewielkim metrażu to rozwiązanie racjonalne – zaspokaja potrzebę mieszkania „na swoim”, a przy tym nie rujnuje naszych finansów nie tylko na etapie budowy i wykańczania budynku, ale także – co często jest najbardziej istotne – podczas jego eksploatacji.

Przez lata za dom prestiżowy uznawano rozległy budynek o metrażu znacznie przekraczającym nasze podstawowe potrzeby. Dzisiaj bogatsi o doświadczenia tych, którzy przeinwestowali, podchodzimy do budowy domu „na chłodno”. Nowoczesny dom to dom mały – powinien być przede wszystkim racjonalny, czyli zbudowany na miarę rzeczywistych potrzeb naszej rodziny, a przy tym funkcjonalny w jak najszerszym zakresie tego pojęcia. Prestiż nadajemy budynkom choćby przez wybór solidnych i efektownych materiałów elewacyjnych czy dachowych, które sprzyjają trwałości domu, a także atrakcyjną lokalizację. Takie rozsądne podejście do budowania sprzyja wyborom projektów budynków o niewielkiej powierzchni.

Nowoczesny mały dom, czyli prosty i oszczędny

Zaletą niewielkich domów jest zwarta bryła. Mała skala jest przyjazna – sprzyja dobrym, racjonalnym projektom, bez zbędnych detali architektonicznych, co nie znaczy, że nowoczesne małe domy są ich pozbawione. Ich ozdobą mogą być choćby wykusze, lukarny, facjaty, a także ogrody zimowe, ganki czy tarasy i balkony. Pamiętajmy jednak, by współgrały one ze skalą budynku i jego charakterem. Ważną rolę w niewielkim domu odgrywają strefy pośrednie. Szczególnie istotne są tarasy, których warto zaplanować nawet kilka. Za sprawą nowoczesnych rozwiązań mogą przejąć funkcję salonu, kuchni i jadalni przedłużając sezon od wczesnej wiosny aż po pełnię jesieni. Atutem małych domów jest także brak rozbudowanej, wieloczłonowej bryły domu, której nie trzeba przekrywać skomplikowanym dachem wielopołaciowym. To zazwyczaj budynki zaprojektowane na planie prostokąta, przekryte dachem dwu- lub czterospadowym. Niekiedy mają kształt litery T, co często jest wynikiem usytuowania w bryle budynku garażu. Jednak mimo bardziej rozbudowanej bryły jest on przykryty dachem, którego bazą są dwie połacie. Dzięki temu możemy obniżyć nie tylko koszty budowy, prosty dach sprzyja również niższym kosztom eksploatacji budynku, a jeśli wybierzemy mały dom z poddaszem użytkowym, zyskamy większą funkcjonalność przestrzeni pod skosami, której nie zapewni pełen uskoków dach wielopołaciowy. Mały dom o zwartej bryle ma mniej ścian zewnętrznych, które są źródłem utraty ciepła. Dzięki temu, im mniejszy dom, tym mniej potrzeba energii do jego ogrzania.

Projekt małego domu, czyli budowanie na miarę potrzeb

Dom powinien być mały, ale nie za mały. Innego rozwiązania domaga się rodzina bezdzietna, inne zaś będzie odpowiednie dla tej z dwójką nastolatków. Dlatego wybierając projekt małego domu, zwróćmy uwagę na jego program funkcjonalny. Ciasnoty unikniemy korzystając z nowoczesnych rozwiązań, które proponują łączenie na jednej przestrzeni funkcjonalnych aneksów – im mniej ścian działowych, tym więcej możliwości. W nowoczesnym małym domu można zaprojektować zarówno wygodną strefę mieszkalną, komunikacyjną, jak i gospodarczą. Sumując powierzchnie niezbędnych dla naszych potrzeb pomieszczeń, możemy oszacować wielkość domu. Na strefę dzienną trzeba przeznaczyć około 40 m2. Zajmie ona nawet mniej miejsca, jeśli zdecydujemy się na typowe dla nowoczesnych domów połączenie kuchni, jadalni i salonu w otwartą strefę dzienną. Sypialnie wymagają minimum 10 m2, małżeńska powinna mieć co najmniej 16 m2. Łazienki należy zaplanować na przestrzeni 3-6 m2, a na pomieszczenie gospodarcze przeznaczmy około 6 m2. Wiatrołap, hol, korytarz i schody zajmą 10-15% ogólnej powierzchni domu. By wygodnie mieszkać, konieczna jest również przynajmniej jedna garderoba o powierzchni co najmniej 3 m2, a także spiżarnia wielkości około 3 m2. W wielu domach przydatny okazuje się także jeszcze jeden pokój, który może pełnić w zależności od potrzeb domowników funkcję gabinetu, pokoju hobby lub gościnnego, zazwyczaj jego powierzchnia nie musi być większa niż 10 m2. Pamiętajmy, by nawet w niewielkim domu czytelnie wydzielić strefy nocną i dzienną, co znacznie podwyższy jego funkcjonalność.

Zdjęcia: K. Jankowska. Velux, Monier Braas, Fotolia.com, Haas

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także