Artykuł: Nowoczesny garaż ze strefą gospodarczą

Nowoczesny garaż ze strefą gospodarczą

Projekt domu z garażem powinien uwzględniać nasze potrzeby nie tylko związane z samochodem – warto przewidzieć w nim więcej przestrzeni niż samo miejsce postojowe. Szybko okaże się to bardzo użyteczne i wręcz niezbędne.

Nowoczesny garaż może spełniać więcej funkcji niż podstawowa, służąca głównie pojazdom samochodowym. To doskonałe miejsce dla stworzenia lub uzupełnienia strefy gospodarczej domu. Jeśli stworzymy tu choćby zaplecze do przechowywania sprzętów, odciążamy przestrzeń mieszkalną domu i ułatwiamy sobie utrzymanie jej w porządku. Dobrze zagospodarowana powierzchnia przylegająca do miejsca postojowego dla auta pozwala na zachowanie wyraźnego podziału na dwie strefy w domu: mieszkalną i gospodarczą.

Nowoczesny garaż z warsztatem

Odchodząc od minimalnych rozmiarów garażu jednostanowiskowego (2,7 m x 5,5 m) możemy zacząć planować w nim użyteczne zaplecze. Już nieco powiększona powierzchnia pozwoli na jego przestrzeni wygospodarować część przeznaczoną na warsztat, miejsce do majsterkowania i drobnych prac, których w domu nigdy nie brakuje. Im większy będzie garaż, tym łatwiej będzie nam się w nim poruszać i pracować, ale nawet w niezbyt obszernym warto wzdłuż bocznej ściany  usytuować blat roboczy, wstawić szafki na potrzebny sprzęt i powiesić tablicę na podręczne narzędzia. Jeśli garaż jest wąski, co często wymusza kształt posesji, wówczas miejsce warsztatowe można usytuować na ścianie przeciwległej do bramy. Ważne jest, aby stół roboczy był dobrze oświetlony, dlatego warto zamocować tu dodatkową oprawę. Ogólne górne światło nie wystarczy, by doświetlić część warsztatową. W dużych garażach na warsztat można przeznaczyć wydzielone pomieszczenie. Komfortowa powierzchnia, na której zmieszczą się dwa samochody i warsztat ze schowkiem to około 40-50 m2.

Nowoczesny garaż z kotłownią i pomieszczeniem gospodarczym 

Garaż mieszczący dwa samochody powinien mieć minimum 30 m2. Jeśli dodamy mu 10 m2, wówczas z powodzeniem ulokujemy na tej przestrzeni kotłownię. Jako mało reprezentacyjne pomieszczenie, może być umieszczona na tyłach garażu lub w części łączącej go z domem mieszkalnym. Planując garaż z miejscem na pomieszczenie gospodarcze, będziemy potrzebowali przestrzeni umożliwiającej przechowywanie sprzętów czyszczących, urządzeń mechanicznych, środków myjących itp., na które często brak miejsca w mieszkaniu. Bez trudu zaprojektujemy tu również spiżarnię. Wystarczy wstawić wytrzymałe regały przemysłowe, aby wygodnie przechowywać w tym miejscu przetwory. Zarówno kotłownia, jak i schowek gospodarczy czy spiżarnia nie będą wymagały powierzchni ogrzewanej lub wystarczy im niewysoka temperatura panująca we wnętrzu w okresie grzewczym, tak więc usytuowanie tych pomieszczeń przy garażu będzie doskonałym rozwiązaniem.

Łazienka gospodarcza przy nowoczesnym garażu

Garaż to również dobre miejsce dla zaplanowania bardzo praktycznej łazienki gospodarczej. Pozwoli ona nie tylko na umycie rąk po pracy w warsztacie czy ogrodzie. Zostawimy tu też roboczą odzież, wyszorujemy sprzęt samochodowy i wypoczynkowy. Ponadto jej przestrzeń posłuży do urządzenia pralni. Łazienka przy garażu wymaga jednak dobrej wentylacji i ogrzewania. Dzięki temu wykorzystamy ją również jako suszarnię i prasowalnię. Pomieszczenie warto jest zlokalizować blisko wyjścia do ogrodu, co ułatwi komunikację.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!