Artykuł: Nowoczesny dom – więcej światła i przestrzeni

Nowoczesny dom – więcej światła i przestrzeni

Nowoczesny dom to dom, w którym nie brakuje światła naturalnego i przestrzeni. By je pozyskać, wykorzystuje się duże okna w domu oraz wielkogabarytowe drzwi tarasowe czy balkonowe. Tworzenie dużych i ciepłych przeszkleń umożliwiają innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne. Modnym trendem służącym pozyskiwaniu światła naturalnego i przestrzeni jest także otwieranie pomieszczeń. Można tego dokonać dzięki współczesnym stropom gęstożebrowym.

Wielkogabarytowe okna elewacyjne, okna dachowe wypełniające duże powierzchnie połaci dachowych, świetliki montowane w płaskich dachach to odpowiedź na współczesną potrzebę wprowadzania światła naturalnego do wnętrz, nawet tam, gdzie kiedyś nie miało ono szans dotarcia. Jakie duże okna do domu warto użyć?

Energooszczędne duże okna do domu 

Duże okna do domu należą również do elementów architektury energooszczędnej – usytuowane do południa mają pozyskiwać w zimowe dni darmową energię słoneczną, obniżając w ten sposób zapotrzebowanie budynku na energię grzewczą pochodzącą ze źródeł konwencjonalnych. Jak możliwe stało się wprowadzanie okien o dużych powierzchniach przeszkleń bez ryzyka ponoszenia dużych strat ciepła? Aby bilans energetyczny okna, czyli zyski energii pomniejszone o straty ciepła, jakie ono przynosi, był pozytywny, musi ono spełniać duże wymagania dotyczące izolacyjności termicznej. Najczęściej stosowane pakiety trzyszybowe, które charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła U na poziomie 0,5 lub 0,6 W/(m2∙K). Dostępne są również zestawy czteroszybowe wypełnione kryptonem o współczynniku przenikania ciepła nawet do 0,3 W/(m2∙K), czyli na poziomie zbliżonym do izolacyjności cieplnej współczesnych ścian. Są to jednak oszklenia masywne, wymagające mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych. Aby okna miały izolacyjność cieplną na poziomie Uw ≤ 0,9, standardem jest oszklenie trójszybowe wypełnione argonem.  Dzisiaj współczynnik przenikanie ciepła nie może być większy niż 1,1 W/(m2∙K), a po 2021 r. nie może przekroczyć 0,9 W/(m2∙K). Wprowadzonym w ostatnich latach parametrem jest też współczynnik g, który informuje, ile energii słonecznej pozyskuje okno – większość producentów włączyła g do opisu parametrów. Standardem staje się tzw. ciepły montaż okien, rozwija się też oferta rolet dodatkowo chroniących okna przed ucieczką ciepła. Na rynku dostępne są tzw. ciepłe parapety, czyli kształtki wykonane z wysokogatunkowego styropianu, których górna powierzchnia została wyprofilowana w taki sposób, by ściśle łączyć się z kształtownikami systemu okiennego, co pozwala na szczelne połączenie okna z murem. 

Innowacje w konstrukcji dużych okien do domu

Wysoka termoizolacyjność okien to jednak nie wszystko. Duże okna do domu muszą mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe, które zależą m.in. od sztywności profili. Do niedawna najlepsze możliwości pod tym względem dają okna ze stopów aluminium zawierających krzem o właściwościach utwardzających i magnez wpływający na większą wytrzymałość. Dzięki temu ramy z nich wykonane osiągają wysokość do 600 cm oraz szerokość do 500 cm. Profile aluminiowe pozwalają na przeszklenie niemal całej ściany, zapewniając odpowiednią sztywność konstrukcji. Profile PVC cechuje stosunkowo duża rozszerzalność cieplna, mogą one nie gwarantować stabilności wymiarowej i tak dobrych właściwości statycznych, które wymagane są przy dużych formatach. Do wykonywania dużych przeszkleń wybiera się profile o zwiększonej głębokości zabudowy z solidnymi, aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami, a gdy okna są łączone szerszych przylg uszczelek i profili dylatacyjnych. Otwieranie dużych okien jest również ogromnym wyzwaniem – skrzydło drzwi tarasowych potrafi ważyć kilkaset kilogramów. Tradycyjne, rozwieralne drzwi balkonowe i drzwi tarasowe są zastępowane przez drzwi przesuwne, które zapewniają wygodną komunikację między pomieszczeniem a tarasem lub balkonem, nie zabierają przy tym cennego miejsca. Popularne stają się mechanizmy podnośno- przesuwne i uchylno-przesuwne. W drzwiach podnośno-przesuwnych skrzydło po przekręceniu klamki podnosi się nieco w górę wówczas można odsunąć je w bok. Skrzydła takie poruszają się od strony pomieszczenia. Skrzydło drzwi uchylno-przesuwnych zanim będzie można przesunąć w bok, musi się wychylić do przodu. Zaletą takich drzwi jest to, że można je ustawić w pozycji uchyłu, podobnie jak w przypadku okien uchylno-rozwieralnych. Wybór modeli przesuwnych umożliwia zastosowanie znacznie większych wymiarów pojedynczego skrzydła niż w przypadku okien rozwieranych. Może ono osiągać maksymalnie 320 cm szerokości i 260-270 cm wysokości. Nie ma też ryzyka, że otwarte okno będzie szarpane niespodziewanymi podmuchami wiatru. Innowacje w konstrukcji okien usprawniają także komunikację. W drzwiach balkonowych coraz częściej stosuje się rozwiązania z niskim progiem lub bezprogowe. Ten drugi sposób jest przeznaczony do osadzania w warstwach podłogowych, co sprawia, że jego rzeczywista wysokość to około 2 cm. W przypadku okien narożnych doskonale sprawdzą się profile aluminiowe lub gotowe elementy PVC występujące w dwóch wersjach – o stałym oraz zmiennym kącie ustawienia skrzydeł, co pozwala dopasować je do każdego rozwiązania architektonicznego i zapewnia mu niezbędną sztywność.     

 

Otwarte wnętrza bez granic

Nie tylko duże okna do domu są wyróżnikiem nowoczesnych wnętrz. Jego równie istotnym elementem jest otwarta przestrzeń. Jeszcze do niedawna rozpiętość stropów prefabrykowanych nie przekraczająca 7 m i stwarzała pewne ograniczenie w projektowaniu. Tam, gdzie projektant zaplanował przestrzeń z większym rozmachem, trzeba było wykonać strop monolityczny. Obecnie są dostępne stropy gęstożebrowe o rozpiętości sięgającej nawet 11 m. Najbardziej popularne stropy gęstożebrowe składają się z prefabrykowanych belek przenoszących obciążenia produkowanych z betonu i stalowych kratownic, a pola między belkami wypełniane są pustakami z różnych materiałów – ceramiki, keramzytobetonu, betonu. Zaletą stropów gęstożebrowych jest niewielka waga elementów, co pozwala na ich montaż bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Popularność zdobywają też gęstożebrowe stropy ze strunobetonu, które pozwalają na zwiększenie rozpiętości stropu bez konieczności zwiększania jego grubości. Producenci ceramiki oferują również stropy, których podstawą konstrukcji są belki ceramiczno-betonowe. Realizacje stropów o bardziej skomplikowanych kształtach, takich jak trójkąt, półokrąg, elipsa – a takie przecież także spotykamy w nowoczesnych realizacjach architektonicznych – jest możliwa, dzięki wykonywanym na indywidualne zamówieniem stropom typu filigran. 

zdjęcia: AdobeStock, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!