Artykuł: Modne kształty dachów

Modne kształty dachów

Na wizerunek domu w dużym stopniu wpływa sposób jego przekrycia. Nowoczesne dachy wyróżnia prosty projekt, idealnie dobrany materiał pokryciowy i perfekcja wykonania. W takich realizacjach z pomocą przychodzą nam również innowacyjne materiały dachowe.

Płaskie dachy znów na topie 

Kubiczne formy architektoniczne wiodą obecnie prym. Kształt nowoczesnej willi zamyka się dzisiaj w ściśle zgeometryzowanej formie jednego lub kilku prostopadłościanów. Towarzyszą im nowoczesne kształty dachów – duża część architektów, zwłaszcza młodego pokolenia, preferuje dachy płaskie, jako dające wiele możliwości kształtowania ciekawej bryły. To właśnie dzięki materiałom termo- i hydroizolacyjnym nowej generacji słynące z niechlubnej opinii stropodachy charakterystyczne dla architektury poprzedniej epoki stały się znów zaliczane modnych dachów. Realizację tego rozwiązania umożliwia stosowanie jako izolacji przeciwwodnej papy termozgrzewalnej, najlepiej modyfikowanej polimerami SBS lub specjalistycznych zgrzewanych grubych folii. W stropodachach wentylowanych o małej wysokości możliwe jest zastosowanie wdmuchiwanej izolacji termicznej z granulatów z wełny, styropianu, perlitu lub włókien celulozowych. Płaska powierzchnia dachu coraz częściej wykorzystywana jest jako przestrzeń wypoczynkowa, np. taras czy ogród. W stosowanej wówczas konstrukcji dachu płaskiego o odwróconym w stosunku do tradycyjnego układzie warstw również istotna jest warstwa ocieplenia, którą wykonuje się z nowoczesnych płyt z polistyrenu ekstrudowanego lub płyt z pianki poliuretanowej PIR. Do odprowadzenia wody z dachu stosuje się nowoczesne wpusty dachowe.

Odmłodzone dachy spadziste

Poważny przełom obserwujemy jednak również w możliwościach kształtowania różnorodnych form dachów spadzistych. Duży wpływ na ostateczny wygląd nowoczesnego dachu oraz jego trwałość mają detale, a więc staranne dopracowanie miejsc trudnych, jak chociażby koszy, kalenic, grzbietów. Dlatego producenci proponują nie tylko materiały do krycia połaci – dachówki czy arkusze blachy – ale także akcesoria techniczne, które wraz z pokryciem tworzą kompletną szczelną połać dachu. Zwolennicy nowoczesnych detali czy ekstrawaganckich kształtów dachów sięgają po nowoczesne pokrycia dachowe, takie jak blacha płaska czy dachówki wielkoformatowe. Charakterystyczne dla nowoczesnych dachów lukarny o kształtach kubicznych, a także np. dachy kolebkowe o małej krzywiźnie łuku to domena blachy płaskiej układanej na rąbek stojący. Panele dachowe układane na rąbek można wykorzystać już przy bardzo małym nachyleniu dachu, co daje architektom niezwykle dużą swobodę w realizacji ich pomysłów. Na modnych stromych dachach pokrycie z blachy może być wykonane z prostokątów, rombów lub łusek. Również producenci blachodachówki rozwijają swoje produkty tak, aby umożliwiały realizacje coraz bardziej wysmakowanych estetycznie projektów. Blacha dachówkowa dostępna w modułach o niewielkich wymiarach pozwala na realizację praktycznie każdego dachu od ręki bez strat materiału. Innowacyjne wyprofilowanie przedniej krawędzi arkusza ze specjalną zakładką umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni dachu bez widocznych połączeń.

Jakie jeszcze formy dachu dwuspadowego można uznać za nowoczesne? Odmłodzenie tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem dokonuje się poprzez pozbawienie go okapu. Takie rozwiązanie architektoniczne to również pole do popisu dla producentów systemów rynnowych. Dostępne są rozwiązania pozwalające wkomponować profile rynny bezpośrednio w ocieplenie budynku, dzięki czemu można go idealnie połączyć z pokryciem dachowym i elewacją, pozostawiając całkowicie niewidocznym. 

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com, K. Jankowska 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także