Artykuł: Nowoczesny dom miejski – styl i funkcjonalność współczesnego domu w zwartej zabudowie miejskiej

Nowoczesny dom miejski – styl i funkcjonalność współczesnego domu w zwartej zabudowie miejskiej

Nowoczesny dom miejski to dom, który musi spełniać wiele wymagań. Powinien być funkcjonalny, doskonale wpisywać się w zazwyczaj gęstą miejską zabudowę. Jaki budynek sprosta tym wymaganiom?

Styl i funkcjonalność współczesnego domu w zwartej zabudowie miejskiej powinny być przede wszystkim dostosowane do oczekiwań inwestora i możliwości jakie otwiera działka, na której będzie usytuowany budynek. Wpływ na architekturę domu ma również otaczająca go zabudowa – wybrany przez nas styl powinien harmonijnie wpisywać się w otoczenie. Jest to szczególnie istotne, gdy domy w bezpośrednim sąsiedztwie są usytuowane bardzo blisko. Trudno więc w tego typu zabudowie zdecydować się na dwór polski.

Nowoczesny dom wielokondygnacyjny

Działki miejskie są zazwyczaj niewielkie, w dodatku często płytkie lub wąskie albo o nieregularnym kształcie, taka ich specyfika wymaga dostosowania projektu do możliwości parceli. Dlatego też decydujemy się na dom z poddaszem użytkowym lub coraz częściej piętrowy. Budynek piętrowy pozwala uzyskać pomieszczenia pełnowartościowe na drugiej kondygnacji. Niewielka działka sprzyja także wyborom projektów budynków podpiwniczonych, w których na poziomie -1 sytuuje się nie tylko pomieszczenia gospodarcze, jak to bywało w przeszłości, ale także siłownię, gabinet czy dodatkową łazienkę. Kilka kondygnacji gwarantuje nam bowiem zaprojektowanie wszystkich pomieszczeń zapewniających pożądany przez inwestorów program funkcjonalny domu.

Stylowy dom miejski

Preferowana w nowoczesnej architekturze prostota sprzyja projektowaniu stylowych domów z myślą o niewielkich, miejskich działkach. To zazwyczaj budynki na planie prostokąta – w zależności od kształtu działki mniej lub bardziej wydłużonego. Bywa też, że składają się one z więcej niż jednej bryły. Większość z nich przekryta jest dachami dwuspadowymi lub wielopołaciowymi, dla których dach dwuspadowy jest punktem wyjścia. Coraz częściej doceniamy także funkcjonalność stropodachów, których płaską powierzchnię wykorzystujemy jako dodatkowy taras, a nawet ogród.

Funkcjonalność detali

Nowoczesny dom miejski pozbawiony jest ozdobników i detali, których jedyną rolą jest dekoracja. Ich forma jest zazwyczaj bardzo prosta i podporządkowana funkcji – to właśnie funkcjonalność uzasadnia ich obecność w projekcie. Detale architektoniczne mogą służyć choćby powiększeniu przestrzeni czy też jej otwarciu na otoczenie. Takie zadania stawiane są na przykład lukarnom – często rozbudowanym, facjatom, wykuszom czy ryzalitom.

Rozbudowane strefy pośrednie

Nowoczesny dom miejski wymusza szacunek dla przestrzeni – projektanci starają się maksymalnie wykorzystać każdy metr działki (zazwyczaj niewielkiej czy to ze względu na koszty ziemi czy też na gęstą zabudowę w jej otoczeniu). Rozsądnemu gospodarowaniu miejscem sprzyja projektowanie tarasów, balkonów i loggii na różnych poziomach domu. Staramy się, by harmonijnie łączyły one dom z otoczeniem. Tarasy sytuujemy na kilku poziomach – często także w strefie przyziemia, na drugiej kondygnacji a także na stropodachu oraz nad garażem. Bywa, że otaczają one budynek z kilku stron. Ich powierzchnia jest również znacznie większa niż w przeszłości i często sięga nawet kilkudziesięciu m2.

Przeszklenia w nowoczesnym domu miejskim

Funkcjonalnemu powiązaniu domu z otoczeniem, a także wygodzie użytkowania pomieszczeń służą nowoczesne formy okien. Mnogość wymiarów i formatów sprawia, że można je ściśle dobrać do roli, jaką pomieszczenie odgrywa, czy też na którą stronę świata się otwiera. Poza standardowymi do dyspozycji mamy wygodne drzwi tarasowe (także narożne), okna panoramiczne, pasmowe czy portfenetry. Na niewielkich działkach miejskich doskonale sprawdzają się także okna dachowe, które są pomocne w uzyskaniu funkcjonalnych wnętrz o różnym charakterze na tym poziomie. W zabudowie miejskiej cenne są choćby drzwi balkonowe czy balkony dachowe oraz nowoczesne lukarny dachowe, które nie tylko doskonale doświetlają wnętrza, ale też umożliwiają bliski, bezpośredni kontakt z otoczeniem.

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czytaj także