Artykuł: Nowoczesny dach jednospadowy

Nowoczesny dach jednospadowy

Dach jednospadowy to rozwiązanie pośrednie między dachem dwuspadowym a dachem płaskim – ma jedną połać ze spadkiem. Kiedyś stosowany jedynie na przybudówkach, ścianach garaży oraz skromnych parterowych domów, dzisiaj coraz częściej po tę formę dachu sięgają projektanci nowoczesnej architektury.

Podobnie jak dach płaski, dach jednospadowy kojarzy się z budynkami mieszkalnymi okresu modernizmu, kiedy to architekturę zdominowały proste formy i kubiczne bryły. W okresie PRL-u ze względu na ekonomię wykonania szybko przeniknęły do skromnego budownictwa przedmieść i wsi, kiedy to stały się niemal symbolem małych domów, przybudówek, garaży i wiat. Ten kształt dachu rozwiązywał też problem wąskich działek wiejskich i miejskich, kiedy to budynki mieszkalne i gospodarcze stawiano na granicy działek – dach pulpitowy zapobiegał spływaniu wody na działkę sąsiada.

Atuty dachu pulpitowego

Dach jednospadowy uważany jest za najbardziej ekonomiczne i proste w wykonaniu rozwiązanie – to dlatego wykorzystywano go chętnie do krycia budynków gospodarczych, wiat i garaży. Ma znacznie prostszą konstrukcję niż dachy dwu- i czterospadowe, ale podobnie jak w przypadku dachów stromych gwarantuje naturalny odpływ wody z połaci, w przeciwieństwie do dachów płaskich, które wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań odwadniających. Jest też tani w wykończeniu – pokrywamy materiałem pokryciowym tylko jedną połać, nie ma też skomplikowanych, trudnych i drogich do wykończenia grzbietów, orynnowanie montuje się tylko na jednym okapie. Zaletą tego rodzaju dachu jest możliwość wykorzystania poddasza do celów użytkowych, ze względu na brak skośnych ścian większa część poddasza może być zaadaptowana np. do celów mieszkalnych. Dach jednospadowy jest mocno eksponowany – walory estetyczne podkreśla pokrycie dachowe.

Współczesny awans dachu jednospadowego

Obecna popularność domów z dachem pulpitowym wynika nie tylko z powrotu mody na uproszczoną, powściągliwą formę architektoniczną. Dachy jednospadowy projektuje się w domach energooszczędnych – w połączeniu z kubiczną formą bryły pozwalają one na osiągnięcie najlepszych z punktu widzenia zużycia energii proporcji kubatury do powierzchni. Ponadto na obszernych prostych połaciach łatwo zamontować panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne. Projektanci chętnie wykorzystują dach jednospadowy w projektach domów złożonych z różnych brył – taki dach wieńczy jedną z części domu lub kilka dachów skierowanych w różne strony pokrywa wszystkie części budynku. Jeszcze do niedawna projektowano dachy pulpitowe z niedużym spadkiem. Teraz można spotkać budynki o bryle o przekrój ekierki i bardzo stromym dachu jednospadowym.

Konstrukcja i pokrycie dachu jednospadowego

Ściany boczne budynku przekrytego dachem pulpitowym nazywane są ścianami szczytowymi. Tylna ściana na wysokości poddasza określana jest jako ściana pulpitowa. Ściana ta ze względów przeciwpożarowych może być wyniesiona powyżej poziomu dachu. Zamykająca dach pulpitowy ściana ma zazwyczaj zbyt niewielką grubość, by stanowić podparcie dla krokwi, konstrukcja dachu jest zwykle wznoszona niezależnie od niej. Rodzaj konstrukcji więźby dachowej i wielkość spadku ogranicza rozpiętość dachu jednospadowego – zazwyczaj wynosi ona 6-7 m. Taką rozpiętość mogą mieć najprostsze konstrukcje typu typu krokwiowego. Większą rozpiętość niż krokwiowy może mieć dach o konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Częściej jednak dach pulpitowy ma konstrukcję płatwiowo-kleszczową wykorzystującą jako podparcie rozwiązania z pionowym słupem opartym na podwalinie lub belce stropowej zwanym stolcem. Na nim opiera się płatew. Stolec wraz z płatwią z mieczami oraz podwaliną tworzy tzw. ramę stolcową. Jedną z nich wznosi się wzdłuż ścianki kolankowej, drugą – wyższą, wzdłuż ściany pulpitowej. Między nimi ustawia się krokwie. Dachy jednospadowe buduje się też z wykorzystaniem konstrukcji płatwiowo-zastrzałowej, w której skośne zastrzały usztywniają dachówki betonowe. Wybór materiału może być też uzależniony od kąta nachylenia dachu, bo każdy materiał pokryciowy ma swoje ograniczenia. Na dachach o małym spadku może być konieczne wykonanie pod pokryciem sztywnego poszycia pokrytego szczelną warstwą hydroizolacyjną. Można położyć na nim blachodachówki, blachę płaską, trapezową, dachówki ceramiczne i cementowe.

zdjęcia: stock.adobe.com, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!