Artykuł: Nowoczesne źródła światła do łazienki

Nowoczesne źródła światła do łazienki

Oświetlenie łazienki ze względu na jej różnorodne funkcje wymaga nie tylko odpowiedniego rozmieszczenia i doboru opraw oświetleniowych. Równie istotny jest dobór źródeł światła. Dzisiaj są to najczęściej LED-y, właściwie dobrane lampy LED do łazienki dają komfortowe i bezpieczne światło.

Dobrze zaprojektowane oświetlenie sztuczne w łazience odgrywa szczególną rolę – to nadal pomieszczenie, w którym często brakuje okna, ze światła sztucznego korzystamy w nim więc znacznie intensywniej niż w innych strefach domu. Przyjmuje się, że jeden metr kwadratowy pomieszczenia dobrze oświetli źródło światła o wielkość strumienia świetlnego równego 200 lumenów. Innym aspektem przemawiającym za przemyślanym rozplanowaniem światła w tym wnętrzu jest jego wielofunkcyjność – tu się myjemy, wykonujemy zabiegi kosmetyczne i upiększające oraz fizjologiczne. Są one wielokrotnie powtarzane w ciągu doby i wymagają zróżnicowanego oświetlenia. Intensywność użytkowania tego pomieszczenia sprawia, że trzeba także dokonać starannego doboru źródeł światła, powinny być one dostosowane do czasu użytkowania pomieszczenia oraz panujących w nim warunków. Te wszystkie zadania najlepiej wykonają lamy LED. Do łazienki wybierzmy żarówki odporne na wilgoć.

Funkcjonalne lampy LED do łazienki

W łazience konieczne jest oświetlenie ogólne – najczęściej w tej funkcji wykorzystuje się plafoniery oraz modne obecnie spoty, rzadziej żyrandole. Równie ważne jest oświetlenie lustra – to zadanie przeważnie wykonują kinkiety lub oprawy w formie paneli. Coraz częściej staramy się także w naszej łazience stworzyć nastrój relaksu. W jego budowaniu ma swój udział delikatne oświetlenie dekoracyjne, które nierzadko występuje w postaci delikatnych punktów świetlnych. Tak różnorodne formy opraw wymagają również bardzo zróżnicowanych źródeł światła. Do niedawna te funkcje spełniały żarówki wolframowe, świetlówki oraz halogeny. Dzisiaj najbardziej opłaca się stosować do łazienki żarówki LED. Ich wydajność stale się poprawia i jest nie do pobicia przez inne źródła światła. Mają one tradycyjne gwinty, dlatego mogą być używane w oprawach zainstalowanych w naszych łazienkach, a także w tych nowo wykańczanych. Bez problemów dobierzemy także lampy LED do łazienki o odpowiedniej dla tego pomieszczenia oraz naszych potrzeb barwie światła.

Wydajne i efektowne lampy LED do łazienki

Łazienka należy do najbardziej eksploatowanych wnętrz w naszych domach i mieszkaniach. Korzystają z niej wszyscy i to wielokrotnie w ciągu doby. Światło bywa w niej użytkowane przez nawet kilka godzin dziennie. Liczy się więc trwałość oraz energooszczędność. Współczesne oświetlenie LED może świecić do 35-50 tys. godzin. Dostępne są także LED-owe „żarówki” o wydajności do 100 tys. godzin – to tzw. diody HPL, czyli high power led. W porównaniu – energooszczędne świetlówki świecą tylko 15 tys. godzin, a halogeny 5 tys. Lampy LED można także kupić w najlepszej klasie efektywności energetycznej A, A+ oraz A++. Niskie zużycie energii elektrycznej jest możliwe, ponieważ jej większość jest zamieniana na światło. To sprawia, że żarówkę wolframową o mocy 100 W może zastąpić lampa LED o mocy 15-18 W. Żarówki LED-owe nie tylko emitują mało ciepła, ale także dają światło bez promieniowania UV. Dzięki temu lampy LED-owe do łazienki wykorzystywane w popularnych w tym pomieszczeniu sufitach podwieszanych czy też w lustrach lub szafkach, nie powodują ich uszkodzeń oraz blaknięcia.

Estetyczne i praktyczne lampy LED-owe do łazienki

Lampy LED-owe występują w różnych formach typowych dla tradycyjnych żarówek wolframowych, halogenów czy też świetlówki. Mogą mieć kształt bańki różnej wielkości przypominającej żarówkę wolframową, popularne są także lampy LED w formie kuli, zbliżone do walca czy też odtwarzające zarys płomienia świecy. Tego typu formy identyfikowane z tradycyjnymi kształtami żarówek mają najczęściej wkręcany gwint E 27 lub E14 na napięcie 230 V typowy dla używanych od lat źródeł światła wykorzystywanych w licznych kinkietach, plafonierach czy żyrandolach. Dużą grupę tworzą także lampy LED w kształcie charakterystycznym dla halogenów – formach reflektorków czy charakterystycznych dla oświetlenia punktowego. Mają one również taki sam trzonek, jak one – są to wtyki oznaczone literą G oraz liczbą określającą rozstaw wtyków np. 4, 5 czy 10. Żarówki LED-owe mogą też zastąpić świetlówki liniowe o takich samych trzonkach.

Bezpieczne lampy LED-owe do łazienki

Obecność wilgoci w łazience nikogo nie dziwi, jednak jej połączenie z energią elektryczną może stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Należy więc zadbać, by źródła światła były dostosowane do miejsc, w których mają być zamocowane. Tam, gdzie wilgoci może być najwięcej, a więc w strefie kąpielowej, należy zamontować lampy zasilane prądem o niskim napięciu. Muszą być one wodoszczelne i mieć wysoką klasę ochronności. Powinny być one oddalone od wanny oraz prysznica na odległość co najmniej 60 cm i wysokości powyżej 2,25 m od podłogi. Lampy zamocowane w tych strefach muszą mieć bardzo wysoki stopnień ochrony przed strugami wody, odpowiednie będą te o IP65. W innych strefach najlepiej zastosować oświetlenie o IP44.

zdjęcie otwierające: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!