Artykuł: Nowoczesne szyby we współczesnych oknach

Nowoczesne szyby we współczesnych oknach

Szyby montowane we współczesnych oknach w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Swoje wysokie parametry cieplne zawdzięczają swojej zespolonej konstrukcji – coraz częściej są to szyby dwu, trzy a nawet czterokomorowe. Dzięki specjalnym powłokom regulują dopływem światła, a także ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Wpływają wydatnie na jakość naszego kontaktu z otoczeniem oraz intymność życia domowników. Konstrukcja nowoczesnych szyb ma niebagatelny wpływa także na bezpieczeństwo użytkowania domu.

Szyby jedno- i wielokomorowe

Szyby jednokomorowe wykonane są z dwóch tafli szkła oddzielonych ramką dystansową. Współczynnik przenikania ciepła Ug takich szyb może wynosić od 2,6 do 0,9 W/(m2 ∙K). Bardziej energooszczędne są okna z szybami dwukomorowymi składającymi się z trzech tafli szkła. Charakteryzują się one lepszym współczynnikiem przenikania ciepła, który może wynosić od 0,7 do 0,4 W/(m2∙K). Pozwalają uzyskać współczynnik Uw całego okna równy 0,8, a nawet 0,6. Takie okna mogą być z powodzeniem stosowane nawet w domach pasywnych. Przez szyby dwukomorowe przenika jednak mniej światła naturalnego - energii słonecznej, która jest odbijana i pochłaniana przez poszczególne tafle szkła.

Na rynku znaleźć można również szyby trzy i czterokomorowe. Jednak ze względu na duży ciężar stosuje się je zwykle w dużych nieotwieralnych oknach.

Konstrukcja szyb a termoizolacyjnośc okna

Duży wpływ na izolacyjność termiczną okna ma oddzielająca taflę szkła ramka dystansowa. Dobrze, jeśli będzie wykonana ze stali kwasoodpornej lub tworzywa sztucznego. Im szersza jest ramka, tym cieplejsze będzie okno. Przestrzeń między szybami termoizolacyjnymi powinna być wypełniona gazem ciężkim, np. argonem lub jeszcze efektywniejszym kryptonem albo ksenonem. Doskonałe parametry termiczne mają szyby próżniowe. Między taflami szkła takich szyb znajduje się rozrzedzone powietrze. Dystans między taflami szkła regulują specjalne, niemal niewidoczne przekładki z przezroczystego plastiku. Szyby próżniowe pozwalają ograniczyć ucieczkę ciepła przez konwekcję. Charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Specjalne powłoki

Aby szyby jedno- i dwukomorowe wyróżniały się jak najlepszą termoizolacyjnością, pokrywa się je od wewnątrz powłoką niskoemisyjną. Taka szyba przepuszcza promieniowanie słoneczne, zapobiegając jednocześnie ucieczce na zewnątrz promieniowania cieplnego emitowanego np. przez grzejniki. Zastosowanie powłoki niskoemisyjnej ogranicza także ryzyko wykraplania się pary wodnej na powierzchni szyby. Nowoczesne szyby mogą być pokryte powłoką niskorefleksyjną, która przepuszcza więcej światła naturalnego, lub wysokoselektywną (dwufunkcyjną) łączącą cechy powłoki niskoemisyjnej i przeciwsłonecznej. Szkło z taką powłoką to dobra alternatywa dla montowanych w oknach osłon przeciwsłonecznych. Szyby z powłoką z fotokatalitycznego i hydrofilnego materiału. Są to tzw. szyby samoczyszczące. Dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok brud w mniejszym stopniu przylega do szyby. Takie powłoki pod wpływem działania promieni słonecznych rozluźniają i kruszą cząsteczki brudu, dlatego deszcz lub spłukanie szyby wodą wystarczy do jej oczyszczenia. Światło słoneczne aktywuje także właściwości hydrofilne, dzięki którym krople deszczu tworzą na powierzchni szyby cienką warstwę niepogarszającą jej przejrzystości. Kolejną zaletą szyb z taką powłoką jest równomierne odparowywanie wody z jej powierzchni, co eliminuje powstawanie zacieków.

Szyby antywłamaniowe

Takie szyby oznaczone są klasą od P3 do P8. Składają się ze szklanych tafli sklejonych warstwowo, które przekłada się specjalną, odporną na rozerwanie folią.

Czytaj także