Artykuł: Schody ażurowe wewnętrzne

Schody ażurowe wewnętrzne

Schody ażurowe stosujemy coraz chętniej zamiast tradycyjnych schodów żelbetowych. Identyfikują się z nimi zwolennicy nowoczesnych rozwiązań i przestronnych wnętrz.

Nowoczesne domy wyróżnia ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni. Staramy się, by każdy metr budynku został funkcjonalnie zagospodarowany, czego jedną z konsekwencji jest choćby łączenie pomieszczeń i tworzenie w nich aneksów. Jest to typowe dla strefy dziennej. Wartością jest także światło – szczególnie zabiegamy o naturalne. Chcemy, by docierało go do wnętrz jak najwięcej, dlatego na jego drodze w głąb pomieszczeń nie planujemy barier, które mogłyby hamować jego dopływ. Schody ażurowe wychodzą naprzeciw tym wszystkim potrzebom.

Schody ażurowe – zalety i wady

Nowoczesne schody ażurowe docenią także posiadacze małych dwukondygnacyjnych domów oraz mieszkań. Brak podstopnic sprawia, że ich konstrukcja jest ażurowa, a prześwity czynią je znacznie lżejszymi optycznie. Nie tylko nie zasłaniają światła, ale także ścian, posadzki i elementów wyposażenia, co jest zaletą szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Mają one znacznie lżejszą konstrukcję niż żelbetowe, dlatego też nie stanowią tak dużego obciążenia dla stropów – co szczególnie docenią właściciele domów i mieszkań powiększających swoje lokum o poddasze. Poza tym, ich konstrukcję i bieg można tak zaprojektować, że zmieszczą się tam, gdzie jest za mało miejsca na schody żelbetowe. Schody ażurowe można nie tylko zamówić u wytwórcy, ale też kupić gotowe, dzięki czemu ich cena jest niższa. Często wielu producentów dołącza do nich bardzo przejrzyste instrukcje montażu, co sprawia, że można nawet pokusić się o ich samodzielną instalację, a tym samym obniżenie kosztów. Można je dobrać do wnętrza w każdym stylu – łatwiej bowiem nadać im nietypową formę niż schodom żelbetowym. Jako wadę może być postrzegany brak podstopnic – osoby starsze i dzieci mogą mieć zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jeśli ze schodów ażurowych często będą korzystały osoby mniej sprawne, warto wybrać model z „półpodstopnicami”. To elementy zmniejszające prześwity, sprawiają, że między stopnie nie zsunie się noga. Modele ażurowe bywają często również węższe od schodów żelbetowych, co może być niewygodne np. podczas wnoszenia wielkogabarytowych sprzętów na drugą kondygnację. Warto tak zaplanować aranżację, by pod schodami nie ustawiać stołu lub szafek kuchennych. Mamy wtedy gwarancję, że ewentualne zabrudzenia ze schodów nie spadną na ich blaty.


Schody ażurowe – materiał

Schody ażurowe najczęściej wykonuje się z drewna lub ze stali. Na nośne elementy konstrukcji zwykle wykorzystuje się lite, gięte lub klejone warstwowo drewno albo stal. Na stopnie używa się coraz częściej szkło hartowane. Schody drewniane wykonuje się z najczęściej z drewna drzew liściastych. Popularne jest m.in. bukowe, jesionowe, dębowe, a także klonowe czy wiśniowe. Ze względu na większą miękkość rzadziej wykorzystywane jest drewno iglaste – najczęściej stosuje się sosnowe, niekiedy świerkowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie stopnie będą szybciej się ścierały. Dużym powodzeniem cieszą się schody ażurowe z drewna egzotycznego takiego jak merbau, iroko, jatoba, tek. Nadają wnętrzom nowoczesny wizerunek i są bardzo trwałe. Niezależnie od rodzaju drewno używane na schody musi być bardzo dobre gatunkowo. Materiał powinien mieć gęsto rozmieszczone słoje, musi być suchy o wilgotności w granicach 8-12%, bez sęków i innych wad.

Nowoczesności dodadzą wnętrzom z pewnością schody ażurowe wykonane z metalu. Do najtrwalszych zalicza się te ze stali kwasoodpornej. Wykonuje się je także ze stali nierdzewnej. Ich trwałość przedłuży pomalowanie farbami proszkowymi. Lżejsze, cieplejsze i tańsze są schody ażurowe aluminiowe. Także one wymagają wykończenia farbami proszkowymi. Stopnice najczęściej wykonuje się z blachy ryflowanej grubości minimum 3 mm, którą można przykleić na płytę wiórową. Blacha stalowa może być sama wygięta w stopień, wtedy jej grubość wynosi 4-5 mm. Dzięki wytłoczeniom mają większą przyczepność i trudno się na nich poślizgnąć. Faktura łezki czy kratek sprawia, że są bardzo dekoracyjne.

Można też zdecydować się na schody mieszane, czyli z różnych materiałów, na przykład o konstrukcji stalowej ze stopniami drewnianymi, a nawet szklanymi czy kamiennymi. 

Kształt i konstrukcja schodów ażurowych

Schody ażurowe mogą przyjmować różny kształt. W dużej mierze ich bieg zależy od wielkości otworu w stropie i tego, ile miejsca możemy na nie przeznaczyć, jednak im mniej miejsca zajmą, tym będą bardziej strome. O wygodzie korzystania ze schodów i o ich wyglądzie przesądza konstrukcja nośna. Do bardzo dekoracyjnych i chętnie wybieranych w nowoczesnych domach należą schody kręcone, które zajmują niewiele miejsca. Mają jeden spiralny bieg. Ich stopnie w kształcie trójkąta podtrzymuje metalowy, rzadziej drewniany słup nośny. Wykonuje się je najczęściej na planie koła, rzadziej kwadratu. Do najprostszych schodów ażurowych można zaliczyć jednobiegowe, które są oparte na belkach, jednak mają one nieco surowy wygląd, dlatego nie będą pasowały do wnętrz o bardziej klasycznej aranżacji. Warto je zaplanować w lofcie, będą też dobrym wyborem dla miłośników stylu industrialnego. Do bardzo dekoracyjnych można zaliczyć schody wspornikowe oparte na jednej lub dwóch belkach zamocowanych w środku biegu schodów. Nowoczesny charakter nadadzą też pomieszczeniu schody, w których każdy ze stopni będzie wspornikiem zamocowanym w ścianie do której przylega bieg schodów.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także