Artykuł: Nowoczesne portfenetry – dlaczego warto je stosować?

Nowoczesne portfenetry – dlaczego warto je stosować?

Portfenetry to okna, które zdobywają coraz więcej zwolenników. Są idealne, jeśli za oknem mamy piękne widoki i chcemy otwierać na nie wnętrza swojego domu. Warto ich także użyć do dobrego doświetlenia pomieszczeń. Czym są portfenetry? Kiedy je stosować?

Portfenetry to okna o znacznie wydłużonej, wręcz spionizowanej  formie. Ich nazwa pochodzi z francuskiego porte (drzwi) i fenetre (okno), które w przeszłości chętnie stosowano w pałacach i kamienicach. Dzisiaj tego typu przeszklenia coraz częściej wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym.

Portfenetry na elewacji

Okien na planie wydłużonego prostokąta warto użyć szczególnie wtedy, gdy chcemy optycznie podwyższyć bryłę budynku. Są także doskonałe w budowaniu rytmicznych sekwencji na elewacji. Zastosowane na poddaszu lub piętrze pozwolą nam cieszyć się dalszymi widokami. 

Ze względów bezpieczeństwa, a także, by poprawić funkcjonalność portfenetry „zamyka” się balustradą – najczęściej wykonaną z klejonego szkła grubości od 8 mm albo metalu (aluminium, stali lub kutego żelaza). Tak zabezpieczony portfenetr określa się jako balkon francuski. Zlicowany ze ścianą zewnętrzną jest doskonałym środkiem w budowaniu modnych „płaskich” fasad. Warto go zastosować, jeśli dom powiązany jest z ogrodem również za pomocą dużego tarasu.

Portfenetry od wewnątrz

Za standardową wysokość na jakiej montuje się okna uznaje się około 90 cm nad podłogą. Portfenetry mogą sięgać od podłogi do sufitu, jednak często montuje się okna tego typu na wysokości kilkunastu centymetrów nad podłogą. Ich użycie jest  wskazane, jeśli chcemy, by światło słoneczne docierało w głąb pomieszczenia, co sprawdza się szczególnie wówczas, gdy wysmukłe okna usytuowano na krótszej ścianie pomieszczenia zaprojektowanego na planie wydłużonego prostokąta. Stosuje się je także, by wzbogacić pomieszczenie o piękny widok. Minusem portfenetrów jest ograniczenie możliwości aranżacyjnych wnętrza, gdyż pod tego typu oknami nie można ustawić mebli, dlatego najlepiej planować je w przestronnych pomieszczeniach

Portfenetry w różnych wariantach

Portfenetry ze względu na swoje wymiary należą do okien stosunkowo drogich, dlatego poza otwieranymi, często wybiera się częściowo otwierane, w których dolna część okna jest stała. Można też wybrać portfenetry nieotwierane (tzw. fixy), które są o około 15% tańsze od modeli skrzydłowych. Warto po nie sięgnąć, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedno okno. Fixy są również bardziej szczelne niż okna otwierane, stwarzają także większe możliwości w aranżacji pomieszczenia, gdyż nie zabierają przestrzeni, koniecznej na otwarte skrzydło. Ze względów bezpieczeństwa montowany u dołu okna element nieotwierany wykonuje się z szyby laminowanej, tzw. bezpiecznej, która nawet po stłuczeniu nie rozpadnie się na drobne kawałki grożące skaleczeniem. Wybierając portfenetry, warto zwrócić uwagę, by miały one jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas,  

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!